Придніпровський районний суд м.Черкаси
Номер провадження 1-кс/711/1617/19
Справа № 711/3747/1927 травня 2019 року
Слідчий суддя Придніпровського районного суду міста Черкаси ОСОБА_1 , за участю:
секретар - ОСОБА_2 , слідчий - ОСОБА_3 ,
розглянувши клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу управління прокуратури Черкаської області ОСОБА_4 , про накладення арешту на майно в рамках кримінального провадження № 42017251100000026, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.06.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч. ч. 3, 4 ст. 358 КК України,-
Старший слідчий СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_5 , за погодженням із прокурором ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про арешт майна у кримінальному провадженні № 42017251100000026.
Клопотання мотивоване тим, що в СУ ГУНП в Черкаській області проводиться досудове розслідування, за №42017251100000026 від 21.06.2017, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч.ч. 3, 4 ст. 358 КК України.
В період часу з 2015 по 2018 роки, службові особи Уманської міської ради, використовуючи своє службове становище, всупереч інтересам служби, діючи разом із невстановленими жителями м. Умань, незаконно здійснили дії, які пов'язані з оформленням права власності на нерухоме майно, а саме на земельні ділянки на підставних осіб, які у подальшому за спільною домовленістю відчужили на користь іноземних громадян, чим спричинили державі тяжкі наслідки.
В ході досудового розслідування встановлено, що Уманським міським головою разом із службовими особами Уманської міської ради не маючи ніякого відношення та будь-яких законних повноважень на виготовлення технічної документації із землеустрою для отримання державних актів на право приватної власності на земельні ділянки, в період часу 2015-2018 років на підставі неправдивої інформації, яку отримують через зацікавлених осіб, з метою отримання державних актів на земельні ділянки, не маючи дозволів сесії міської ради у вигляді рішень міської ради, самостійно без відповідних документів, через невстановлених оісб здійснюють замовлення на виготовлення технічної документації із землеустрою на земельні ділянки, які розташовані на території м. Умань, з подальшою реалізацією за грошові кошти третім особам.
В ході відпрацювання інформації, щодо земельних ділянок, які розташовані на території м. Умань, були виявлені наступні земельні ділянки комунальної власності за кадастровими номерами:
• №7110800000:05:001:0640, площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;
• №7110800000:05:001:0490, площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;
• №7110800000:02:005:0532, площею 0,0078 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 ;
• №7110800000:02:005:0971, площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 ;
• №7110800000:05:002:0684, площею 0,1 га, яка розташована за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Лисенка1;
• №7110800000:05:002:0704, площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 , та зареєстрована на підставі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯЗ №046198 від 05.03.2007, на гр. ОСОБА_6 , кінцевим власником якої відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно являється гр. ОСОБА_7 ;
• №7110800000:05:002:0733, площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 ;
• №7110800000:05:002:0735, площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_5 , які оформлені та зареєстровані на фізичних осіб на підставі підроблених рішень виконавчого комітету Уманської міської ради, державних актів на право приватної власності на землю, а також технічної документації із землеустрою у сумнівний спосіб.
На даний час невстановленими особами здійснюються незаконні дії, які полягають у пошуку осіб, які соціально не забезпечені, мають скрутне матеріальне становище, які тим самим є залежними від пропозицій матеріального характеру збоку осіб, які здійснюють шахрайські дії відносно нерухомого майна, яке перебуває у комунальній власності Уманської міської ради, для подальшої реалізації на користь третіх осіб.
Першопочатковою підставою виникнення права власності на земельну ділянку за кадастровим номером №7110800000:05:002:0704 у гр. ОСОБА_6 було рішення Уманської міської ради №4.12-4/5 від 15.09.2006. Проведеним обшуком в архіві виконавчого комітету Уманської міської ради від 22.03.2019, було виявлено та вилучено рішення №4.12-4/5 від 15.09.2006 «Про розгляд звернень підприємств, установ та громадян з питань землекористування, приватизації земельних ділянок», відповідно до якого, вищевказаної земельної ділянки та громадянина ОСОБА_6 якому би у право власності передавалася вищевказана земля чи погоджувалася технічна документації із землеустрою, не має.
Зокрема, в ході проведення допиту свідка ОСОБА_8 , який являється директором ТОВ «геодезично-кадастрове бюро оцінки та аукціону» пояснив, що земельні ділянки за кадастровими номерами №7110800000:05:001:0490, площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , №7110800000:05:001:0640, площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , які зареєстровані на громадянина ОСОБА_9 , технічної документації із землеустрою його Товариство не виготовляло, тому відомості, які містяться у Витягу про земельну ділянку є недостовірними.
Допитом свідка ОСОБА_10 встановлено, що його Товариство «Геоплан» технічної документації із землеустрою 22.06.2015 по земельній ділянці за кадастровим номером №7110800000:02:005:0532, площею 0,0078 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 ніколи не виготовляло, тому відомості, які містяться у Витягу про земельну ділянку є недостовірними.
Допитом свідка ОСОБА_11 встановлено, що він будучи директором ПП «Профікон», жодної документації із землеустрою по земельних ділянках за кадастровими номерами №7110800000:02:005:0971, площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 та №7110800000:05:002:0684, площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_6 , не виготовляло, тому відомості, які містяться у Витягу про земельні ділянки є недостовірними.
В період часу з липня 2018 року, завідомо підроблений державний акт на право приватної власності на землю серії ЯЗ №046198 від 05.03.2007 було використано ОСОБА_6 шляхом подачі його до державних органів, з метою, присвоєння кадастрового номеру, державної реєстрації земельної ділянки та права власності на неї, з подальшим використанням завідомо підроблених відомостей, щодо вказаної земельної ділянки у приватного нотаріуса, для укладення договору купівлі-продажу вищевказаної земельної ділянки на користь
ОСОБА_12 ході проведення досудового розслідування встановлено, що на даний час укладено договір купівлі-продажу від 03.07.2018, щодо реалізації вищевказаної земельної ділянки на користь кінцевого набувача ОСОБА_13 , в результаті чого державі завдано збитки, внаслідок незаконного вибуття нерухомого майна, яке перебувало у володінні Уманської міської ради.
06.05.2019 вищевказана земельна ділянка визнана речовим доказом, так як була об'єктом вчинення злочину.
Приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи факт вчинення тяжкого злочину, вважаю за доцільне застосувати арешт до нерухомого майна, а саме земельної ділянки за кадастровим номером 7110800000:05:002:0704, котра на праві приватної власності належить ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП № НОМЕР_1 , з метою недопущення його подальшого відчуження, в незаконний спосіб.
На даний час на території розташування вищевказаних земельних ділянок володільцем здійснюються будівельні роботи, по зведенню готельних комплексів, незважаючи на те, що володільці достовірно знали, що першопочаткові набувачі зареєстрували право власності на земельні ділянки на підставі завідомо підроблених документів, що суперечить вимогам законодавства.
Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити на підставі обґрунтування викладеного у клопотанні та з урахуванням доказів, доданих до нього.
Власник земельної ділянки із кадастровим номером 7110800000:05:002:0704 викликався в судове засідання за адресою зазначеної земельної ділянки, оскільки інше місце перебування власника майна суду не відоме, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Вивчивши клопотання про арешт майна та документи надані слідчим, слідчий суддя приходить до висновку, про наявність правових підстав для часткового задоволення клопотання.
Статтею 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження визначено арешт майна, який згідно п.1 ч.2 ст. 170 КПК України допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
За змістом ч.1 ст. 170 КПК України, - арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Відповідно до ч.3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст. 98 КПК України, - речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Згідно з ч.10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно.
Зібрані стороною обвинувачення докази вказують на наявність обґрунтованих підстав вважати, що земельна ділянка із кадастровим номером 7110800000:05:002:0704 незаконно вибула із власності територіальної громади міста Умань.
Так, підставою виникнення права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 7110800000:05:002:0704 у ОСОБА_6 було рішення Уманської міської ради №4.12-4/5 від 15.09.2006. Проведеним обшуком в архіві виконавчого комітету Уманської міської ради від 22.03.2019, виявлено та вилучено рішення №4.12-4/5 від 15.09.2006 «Про розгляд звернень підприємств, установ та громадян з питань землекористування, приватизації земельних ділянок», відповідно до якого, вищевказана земельна ділянка у право власності ОСОБА_6 не передавалася.
На даний час укладено договір купівлі-продажу від 03.07.2018, щодо реалізації вищевказаної земельної ділянки на користь кінцевого набувача ОСОБА_13 .
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на час розгляду клопотання слідчого власником земельної ділянки із кадастровим номером 7110800000:05:002:0704 є ОСОБА_15 ..
Постановою слідчого від 06.05.2019 земельна ділянка із кадастровим номером 7110800000:05:002:0704 визнана речовим доказом у кримінальному провадженні № 42017251100000026.
Таким чином слідчим доведена необхідність арешту майна, який передбачає заборону розпорядження (відчуження та зміни власника) земельною ділянкою, яка відповідає критеріям передбаченим ст. 98 КПК України, оскільки була об'єктом кримінально протиправних дій, та стосовно якої наявні обґрунтовані підстави вважати, що вона незаконно вибула із власності територіальної громади міста Умань.
Завданням арешту майна в даному випадку є запобігання можливості подальшого відчуження земельних ділянок.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, - кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
З урахуванням обставин справи слідчий суддя приходить до висновку, що в даному випадку арешт майна, який в розумінні ст. 1 Першого протоколу Конвенції є здійсненням контролю держави за користуванням майном, відповідатиме загальним інтересам, буде розумним і співмірним із завданнями кримінального провадження № 42017251100000026 та пропорційним тимчасовим обмеженням прав власника земельної ділянки із кадастровим номером 7110800000:05:002:0704.
В той же час слідчим суддею не встановлено правових підстав для заборони користування земельними ділянками, як про це просив слідчий.
При цьому необхідно врахувати, що відповідно до ч.11 ст. 170 КПК України, - заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
У разі задоволення клопотання слідчий суддя застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна (ч.4 ст. 173 КПК).
Слідчим та прокурором не надано доказів на підтвердження необхідності заборони користування земельними ділянками, зокрема доказів, які б підтверджували використання землі не за цільовим призначенням чи зміну цільового призначення.
керуючись ст.ст. 3, 110, 234-236, 309, 376 ч. 2 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого про арешт майна задовольнити частково.
З метою недопущення відчуження майна у кримінальному провадженні № 42017251100000026 накласти арешт, який передбачає заборону розпорядження, на земельну ділянку із кадастровим номером № 7110800000:05:002:0704, площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 ,
право власності на яку станом на 27.05.2019 року зареєстровано за ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП № НОМЕР_1 ).
В іншій частині у задоволенні клопотання слідчого про арешт майна відмовити.
Копію ухвали вручити слідчому для пред'явлення її до виконання, а також направити прокурору для виконання та власнику земельної ділянки для відома.
Арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Ухвала підлягає негайному виконанню, але може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційного суду Черкаської області протягом п'яти днів з дня її оголошення. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя: ОСОБА_1