Справа № 712/14831/18
Провадження № 2/712/784/19
16 квітня 2019 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
Головуючого судді - ТОКОВОЇ С.Є.
при секретарі - МОГИЛА І.С.
за участю позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Черкаської міської ради про стягнення компенсації додаткових витрат громадянам, яким призначено субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у разі відсутності приладів обліку гарячої та холодної води,
Позивач звернулася з позовом до відповідача про стягнення компенсації додаткових витрат громадянам, яким призначено субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у разі відсутності приладів обліку гарячої та холодної води, посилаючись на те, що згідно до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 02.09.2016 року № 1107 встановлено наступні норми споживання на особу на місяць: гаряча вода - 3,5 м3; холодна вода - 5,5 м3; водовідведення - 9 м3. У п. 3 вищевказаної Постанови зазначається, що «Установити, що в разі затвердження органами місцевого самоврядування норм споживання житлово-комунальних послуг, що перевищують соціальні нормативи, визначені підпунктами 2-4 цієї Постанови, компенсація додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, у разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та гарячої води, здійснюється за рахунок місцевих бюджетів». Нею отримана субсидія на двох проживаючих осіб з 01.10.2016 р. по 30.04.2018 р. На її звернення, 27.04.2018 відповідач про бажання отримати компенсацію відповів, що її вимоги законні, але виплатити на даний час вид компенсації не передбачались у 2016-2017 роках і не передбачено у міському бюджеті на 2018 рік, тому звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 07.12.2018 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 21 січня 2019 року на 09-00 год. в порядку спрощеного провадження.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила стягнути з відповідача на її корить компенсацію в розмірі 7 723,37 грн.
Ухвалою суду від 29 березня 2019 року по справі замінено первісного відповідача Департамент соціальної політики Черкаської міської ради належним відповідачем - Черкаську міську раду.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не направив, про час, день розгляду справи був повідомлений належним чином.
Зі згоди позивача, відповідно до ст. 284 ЦПК України суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.
Відповідно до п.3 розділу Х11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 року №1402-У111 «Про судоустрій та статус суддів», районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
У зв'язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України, який вступив в дію 15.12.2017 року.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами цивільного законодавства.
Позивач ОСОБА_1 проживає в квартирі АДРЕСА_1 та є споживачем послуг гарячої, холодної води та водовідведення.
Згідно до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 02.09.2016 року № 1107 встановлено наступні норми споживання на особу на місяць: гаряча вода - 3,5 м3; холодна вода - 5,5 м3; водовідведення - 9 м3.
Постановою Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» громадянам, які відповідно до законодавства мають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, встановлено наступну соціальну норму:
-для користування послугами центрального постачання холодної води - 2,4 м3 на особу за місяць за наявності централізованого постачання холодної води;
-для користування послугами з центрального постачання гарячої води - 16 м3 на особу на місяць;
- для користування послугами центрального водовідведення - 4 м3 на особу на місяць.
У п. 3 вищевказаної Постанови зазначається, що «Установити, що в разі затвердження органами місцевого самоврядування норм споживання житлово-комунальних послуг, що перевищують соціальні нормативи, визначені підпунктами 2-4 цієї Постанови, компенсація додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, у разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та гарячої води, здійснюється за рахунок місцевих бюджетів».
Позивачем отримана субсидія на двох проживаючих осіб з 01.10.2016 р. по 30.04.2018 р. (а.с. 6).
Листом від 27 квітня 2018 року за № 2667-2, Виконавчий комітет Черкаської міської ради повідомив позивача на її звернення, що вимоги останньої законні, але виплати на даний вид компенсації не передбачались у 2016-2017 роках і не передбачено у міському бюджеті на 2018 рік (а.с. 7).
Розрахунок суми компенсації:
1.Горяча вода:
1.1.Тариф з 01.10.2016р. по 01.08.2017 р. 1м3 = 73,67 грн/м3
Е1 = 1,9x2x73,67x10=2799,50 грн.
1.2. Тариф з 01.08.2017р. по 18.08.2017р. 1м3 = 73,67 грн/м3
Е2 = 1,9x18/31x73,67=162,55 грн.
1.3.Тариф з 19.08.2017р. по 01.09.2017р. 1м3 = 79,03 грн/м3
Е3= 1,9x2x79,03x13/31=126,00 грн.
1.4 Тариф з 01.09.2017р. по 30.04.2018р. 1м3 = 79,03 грн/м3
Е4= 1,9x2x9x79,03=2712,06 грн.
Е= Е1+ Е2+ Е3+ Е4= 2799,55+162,55+126,00+2712,06 = 5800,16 грн.
Всього за гарячу воду 5800,16 грн.
2.Водопостачання: 3,1м3/чол. за місяць:
2.1.Тариф з 01.10.2016р. по 31.06.2017р. 1м3 = 6,7 грн/м3
Е1=3,1x2x9x6,7=373,86 грн.
2.2.Тариф з 31.07.2017р. по 01.01.2018р. 1м3 = 7,836 грн/м3
Е2=3,1x2x7,836x5=242,92 грн.
2.3.Тариф з 01.01.2018р. по 01.02.2018р. 1м3 = 7,68 грн/м3
Е3=3,1x2x1x7,68=47,62 грн.
2.4.Тариф з 01.02.2018р. по 30.04.2018р. 1м3 = 8,184 грн/м3
Е4=3,1x2x3x8,184=152,23 грн.
Е=Е1+ Е2+ Е3+ Е4= 373,86+242,92+47,62+152,23=816,63 грн.
Всього за водопостачання 816,63 грн.
3.Водовідведення: 5м3/чол. за місяць
3.1 Тариф з 01.10.2016р. по 31.06.2017р. 1м3 = 5,17 грн/м3
Е1=5х2х9х5,17=465,30 грн.
3.2.Тариф з 01.07.2017р. по 31.12.2017р. 1м3 = 6,384 грн/м3
Е2=5х2х6х6,384=383,04 грн.
3.3.Тариф з 01.01.2018р. по 31.03.2018р. 1м3 = 6,252 грн/м3
Е3=5х2х3х6,252=187,56 грн.
3.4.Тариф з 01.04.2018р. по 30.04.2018р. 1м3 = 7,068 грн/м3
Е4=5х2х1х7,068=70,68 грн.
Е=Е1+ Е2+Е3+Е4=465,30+383,04+187,56+70,68=1106,58 грн.
Всього за водовідведення 1106,58 грн.
Сума компенсації = Егарача вода + Еводопостачання + Еводовідведення = 5800,16+816,63+1106,58 грн. = 7723,37 грн.
У статті 46 Конституції України передбачено право громадянина на соціальний захист, якому кореспондується обов'язок держави щодо його фактичного забезпечення, зокрема за рахунок коштів Державного бюджету.
Законодавчим актом, який визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, є Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» № 2017-111 від 05 жовтня 2000 року.
Цим Законом визначено, що державні соціальні гарантії - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій та нормативи витрат (фінансування) - показники поточних і капітальних витрат з бюджетів усіх рівнів на забезпечення задоволення потреб на рівні не нижчому від державних соціальних стандартів і нормативів (стаття 1 цього Закону).
Статтею 9 зазначеного Закону передбачено, зокрема, встановлення державою нормативів користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги.
Із статті 5 цього Закону вбачається, що державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Таким чином, нормами чинного законодавства України передбачено право Кабінету Міністрів України формувати, встановлювати та затверджувати державні соціальні стандарти і нормативи користування послугами, на які надаються пільги та субсидії.
Кабінетом Міністрів України з метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» видано постанову Кабінету Міністрів України № 409 від 06 серпня 2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунальних послуг».
Постановою Кабінету Міністрів України № 803 від 11.11.2016 року, були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 409 та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 року № 534, а саме доповнена Постанова Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 409 пунктом 3-1, відповідно якої було встановлено, що в разі затвердження органами місцевого самоврядування норм споживання житлово-комунальних послуг, що перевищують соціальні нормативи, визначені підпунктами 2-4 пункту 3 цієї постанови, компенсація додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, у разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та гарячої води здійснюється за рахунок місцевих бюджетів.
Не заперечуючи право позивача на компенсацію додаткових витрат, Черкаська міська рада в той же час дані кошти не сплатила посилаючись на відсутність коштів в міському бюджеті у 2016-2017 рік, та не передбачення цих коштів і у міському бюджеті на 2018 рік (а.с. 7).
Таким чином, право позивача ОСОБА_1 на компенсацію закріплене законодавчо, відповідачем порушено у зв'язку з чим суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 263-265, 267, 280, 284 ЦПК України, суд,
Позов задоволити.
Стягнути з Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36) на користь ОСОБА_1 , (прож. АДРЕСА_2 , іпн НОМЕР_1 ), компенсацію в сумі 7 723,37 грн. (сім тисяч сімсот двадцять три гривні тридцять сім копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до апеляційного суду Черкаської області з дня складання повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення суду може також бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (п.15 Розділу ХII «Перехідні положення» ЦПК України).
Повне судове рішення складено 16 квітня 2019 року.
Позивач: ОСОБА_1 , іпн НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 .
Відповідач: Черкаська міська рада - 18001, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36.