Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/3872/18
20 травня 2019 року м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області - у складі судді Довгого І.І.,
за участю секретаря судових засідань - Савчук Н.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям,
Управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 7625, 52 грн. Свою заяву обґрунтовують тим, що на підставі поданих документів та заяви від 7 вересня 2017 року ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначена допомога на дітей одиноким матерям на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року . В результаті проведеної перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, було виявлено надання відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім'ї, а саме не вказано наявність доходу чоловіка ОСОБА_2 у вигляді заробітної плати, що впливає на визначення розміру допомоги. Надання недостовірних даних при оформленні державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям привело до надміру виплачених коштів у розмірі 7625 грн. 52 коп. Про обов'язок повернення надміру виплачених коштів відповідача неодноразово повідомляли, однак кошти на рахунок управління праці та соціального захисту населення не надходили, у зв'язку з чим позивач вимушений був звернутись до суду з даним позовом.
Представник позивача згідно заяви підтримав заявлені позовні вимоги повністю, просить позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце судового засідання була належним чином повідомлена у відповідності до ст. ст. 128-130 ЦПК України, про причини неявки від відповідача повідомлення не надійшло.
Суд вважає, що наявних в матеріалах справи доказів достатньо для ухвалення заочного рішення відповідно до ст. 280 ЦПК України у відсутності відповідача, який не з'явився в судове засідання.
Дослідивши представлені письмові докази в справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено види державної допомоги сім'ям з дітьми, один з із видів такої допомоги є допомога на дітей одиноким матерям.
Згідно пункту 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Судом встановлено, що згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги від 7 вересня 2017 року ОСОБА_1 відповідно до «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми» було призначено державну допомогу одиноким матерям на дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року у розмірі 2563,42 грн..
При заповненні бланка заяви відповідач була ознайомлення з випадками припинення виплати допомоги та особисто взяла на себе зобов'язання про повідомлення управління про зміну всіх обставин, які впливають на право призначення допомоги на дітей одиноким матерям.
Пунктом 48 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
З відповіді на запит від 01.02.2018 року №13 та довідки про завантажені доходи на ОСОБА_2 вбачається, що він отримував у 2017 році дохід у вигляді заробітної плати.
Відповідно до довідки ДП «Клесівське лісове господарство» №99 від 17 квітня 2018 року ОСОБА_2 працював в ДП «Клесівське лісове господарство» з 02.06.2017 року по 03.01.2018 року на посаді верстатника і його сукупний дохід за червень-серпень 2017 року складає 15250, 96 грн.
Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 та довідкою про склад сім'ї відповідача, підтверджується, що ОСОБА_2 являється чоловіком ОСОБА_1 та входить до складу її сім'ї.
У відповідності до поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, за період з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року заявник не вказала про наявність доходу члена її сім'ї у вигляді заробітної плати.
Згідно розпорядження начальника управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА Рівненської області від 16 травня 2018 року ОСОБА_1 виставлено переплату державної соціальної допомоги у зв'язку з поданням недостовірних даних про доходи.
Управлінням соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації було визначено обсяг надміру виплачених коштів, встановлено строки їх повернення. 12.07.2018 року та 02.10.2018 року заявнику було направлено повідомлення про необхідність сплатити переплату по раніше виплаченій державній допомозі одиноким матерям в сумі 7625,52 грн. Проте, дана заборгованість не погашена.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян у результаті приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, стягуються згідно з законом.
Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, враховуючи, що соціальна допомога одинокій матері виплачувалась на підставі недостовірних відомостей, наданих ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача надміру виплачені кошти в сумі 7625,52 грн.
Враховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню, судовий збір слід стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, ст.1166 ЦК України, керуючись ст.ст. 280-289 ЦПК України, суд,
Позов управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації (місцезнаходження вул. Демократична, 46 м. Сарни Рівненської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 03195398) до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) 3124409366) про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації 7625 (сім тисяч шістсот двадцять п'ять) гривень 52 (п'ятдесят дві ) копійок надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні судових витрат.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Рівненського апеляційного суду через Сарненський районний суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.
Заочне рішення набирає законної сили після закінчення строків для подання заяви про перегляд заочного рішення або апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: