28 травня 2019 року
м. Київ
справа №818/558/18
адміністративне провадження №К/9901/14569/19
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М., перевіривши касаційну скаргу Міністерства інфраструктури України на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху» до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Сумській області, Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Черкаській області, Міністерства інфраструктури України, третя особа - Головний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
20 травня 2019 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга Міністерства інфраструктури України на судові рішення першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до ч. 1 ст. 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Частиною 4 ст. 330 КАС України визначено, що до касаційної скарги додається, зокрема, документ про сплату судового збору.
Однак, всупереч вимогам ст. 330 КАС України особою, яка подала касаційну скаргу не додано документ про сплату судового збору.
Згідно з ч. 2 ст. 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 330 цього Кодексу, застосовуються положення ст. 169 цього Кодексу.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити), (ч. 2 ст. 169 КАС України).
Згідно з вимогами підп. 3 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлена ставка судового збору за подання касаційної скарги на рішення суду у розмірі 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до підп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Водночас, за правилами ч. 4 ст. 6 вищезгаданого Закону якщо скаргу (заяву) подано про перегляд судового рішення в частині позовних вимог (сум, що підлягають стягненню за судовим рішенням), судовий збір за подання скарги (заяви) вираховується та сплачується лише щодо перегляду судового рішення в частині таких позовних вимог (оспорюваних сум).
З касаційної скарги та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивач є юридичною особою, звернувся до суду у 2018 році, заявив позовні вимоги немайнового характеру.
Згідно статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» станом на 1 січня 2018 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1 762,00 грн.
Міністерство інфраструктури України подало касаційну скаргу про перегляд судових рішень в частині двох задоволених позовних вимог (оспорюваних сум) немайнового характеру.
Таким чином розмір судового збору, який підлягає сплаті при поданні касаційної скарги становить 7048,00 грн (1762,00*2*200%).
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - УК у Печер.р-ні/Печерс. р-н/ 22030102; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - 31219207026007; код банку отримувача (МФО) - 899998; код класифікації доходів бюджету: 22030102 «Судовий збір (Верховний Суд, 055)»; символ звітності банку - 207; призначення платежу: «*;101; _____ (код за ЄДРПОУ/РНОКПП або серія та номер паспорта громадянина України в установлених законом випадках); судовий збір, за позовом _____ (ПІБ/назва), Верховний Суд (Касаційний адміністративний суд)».
Враховуючи вищезазначене касаційна скарга має бути залишена без руху із встановленням строку для виправлення вказаних недоліків шляхом надання до суду касаційної інстанції документу про сплату судового збору у визначеному законом розмірі.
Керуючись ст. 169, 330, 332 КАС України,
Касаційну скаргу Міністерства інфраструктури України на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року у справі № 818/558/18 залишити без руху.
Надати скаржнику строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк касаційна скарга буде повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
В.М. Соколов,
Суддя