Справа № 240/275/19 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Капинос О.В. Суддя-доповідач - Кузьменко Л.В.
28 травня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьменко Л.В.
суддів: Шидловського В.Б. Франовської К.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2019 року (рішення ухвалено 21.02.2019 суддею Капинос О.В. в м.Житомирі) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
17.01.19 ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив:
-визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру його пенсії з надбавками за рахунок виплати 50% суми підвищення, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018;
-зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії, а саме - здійснити виплату недоплаченої частини суми в розмірі 50% підвищення пенсії з 01.01.2018 та в подальшому виплачувати з урахуванням 100% суми підвищення, виплаченого станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести індексацію донарахованих виплат пенсії з 01.01.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" йому з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії. Однак, розмір його пенсії в результаті проведеного перерахунку зменшився, позаяк на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 позивачу пенсія виплачується з підвищенням її на 50% щомісячно. На думку позивача, таке зменшення є протиправним, оскільки право на отримання перерахованої пенсії визначається безпосередньо Законом, а не підзаконними нормативно-правовими актами та призводить до звуження прав позивача на отримання належних йому сум.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.02.2019 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати судове рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
24.04.19 до Сьомого апеляційного адміністративного суду надійшов відзив від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому відповідач заперечує проти доводів наведених в апеляційній скарзі та вказує на неможливість виконання вимог позивача, як таких, що суперечать нормам чинного законодавства, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103).
В силу положень п.3 ч.2 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, при поданні апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
З'ясувавши обставини справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні з огляду на таке.
Фактичні обставини справи, що встановлені судом першої та апеляційної інстанцій свідчать про наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивачу з 10.04.1993р. призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 Закон № 2262-XII .
З 01.01.2018 року Головним управлінням ПФУ в Житомирській області позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Позивач звернувся до відповідача з заявою (а.с.20), в якій вказував, що при проведенні перерахунку пенсії відповідачем враховано тільки такі види грошового забезпечення, як: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років. Зазначав, що за результатами перерахунку пенсії на підставі п.2 постанови Кабінету міністрів України №103 фактично зменшено розмір доплат до пенсії, що є порушенням його права. Разом з тим, просив перерахувати та виплачувати йому пенсію з урахуванням 1005 суми підвищення та здійснити виплату недоплаченої частини пенсії і розмірі 505 підвищення з 01.01.2018 р.
Листом від 20.11.2018 року №Х -11717 відповідач відмовив позивачу у проведенні виплати перерахованої пенсії позивача в розмірі 100% в 2018 році.
Вважаючи таку відмову протиправною позивач оскаржив дії відповідача до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі Закону №2262-ХІІ).Порядок, умови та розміри перерахунку призначених пенсій врегульовано розділом ХІІI зазначеного закону.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, в редакції від 01.01.2017 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З наведеного вбачається, умови, порядок та розміри перерахунку усіх призначених пенсій, встановлюються Кабінетом Міністрів України, що передбачено Законом № 2262-ХІІ.
Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 року прийнято Постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі Постанова №704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб. Отже, зазначеною Постановою підвищено грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що є підставою для перерахунку вже призначених пенсій, що також передбачено Законом №2262-ХІІ.
На виконання постанови КМУ №704 від 30.08.2017 та положень ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі Постанова № 103), пунктом першим якої встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
На виконання постанови КМУ №704 від 30.08.2017 та керуючись положеннями Постанови КМУ №103 від 21.02.2017 Головним управління Пенсійного фонду в Житомирській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018.
Колегія суддів звертає увагу позивача, що висловивши незгоду з розміром пенсії, який йому виплачено після проведення перерахунку, останній а ні в позовній заяві, а ні в апеляційній скарзі не покликається на зменшення основного розміру пенсії у відсотковому відношенні до розміру грошового забезпечення після проведення перерахунку, таку вимогу не порушував позивач і перед відповідачем при зверненні з заявою у листопаді 2018 року. Тому правові підстави для вирішення питання щодо правомірності дій відповідача в цій частині відсутні, оскільки останні не є предметом спору у цій справі.
Разом з тим, сторонами не заперечується, що з 01.01.2018 внаслідок зміни грошового забезпечення відповідних категорій осіб, відповідно до постанови КМ України від 21.02.2018 №103 пенсія виплачується в розмірі 50% належних сум підвищення пенсії, обчислених в результаті перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 .
Так, пунктом 2 Постанови №103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Позивач вважає дії відповідача щодо виплати йому пенсії у розмірі 50% належних сум підвищення пенсії з 01.01.2018 протиправними.
З урахуванням наведених вище правових норм, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач, здійснивши виплату 50% підвищення до пенсії позивача, перерахованої з 01.01.2018 року діяв у відповідності до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 та не порушив вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, з яким Порядок №45 раніше пов'язував виникнення підстав для перерахунку пенсії, відбулося з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року, якою затверджені нові розміри грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Разом з тим, Постанова Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року набрала чинності лише 01.03.2018 року.
Постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року набрала чинності раніше - 24.02.2018 року, тобто, до моменту набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України встановив правила виплати перерахованої пенсії.
При цьому, станом на 01.01.2018 року частина 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ діяла в новій редакції, згідно з якою перерахунок пенсії пов'язувався з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов та порядку перерахунку пенсії, а без прийняття такої постанови перерахунок пенсії був би неможливим.
З аналізу вказаних нормативно-правових актів можна дійти висновку, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій має здійснюватись із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. А виплата перерахованих пенсій - поетапно починаючи з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Органи Пенсійного фонду проводять перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданих відповідними міністерствами та відомствами.
Позивач не оспорює дії відповідача щодо врахування складових грошового забезпечення, вказаних у відповідній довідці, що враховується для перерахунку пенсій та розміру перерахованої пенсії.
Колегія суддів зазначає, що постанова КМУ №103 на час звернення позивача до суду була чинною та підлягала застосуванню до спірних правовідносин.
Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі №818/1076/18 (Пз/9901/32/18).
На підставі викладеного, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта щодо того, що дії відповідача щодо проведення виплати перерахованої пенсії в порядку та в розмірах, визначених постановою КМУ від 21.02.2018 №103, є протиправними, оскільки постанова №103 на час проведення таких виплат та на момент постановлення судом першої інстанції рішення у справі була чинною, та такою, що кореспондується з приписами ч.4 ст. 63 Закону №2262-XII в частині наданого уряду права встановлювати умови перерахунку пенсії.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку наявним у справі доказам та зробив вірний висновок щодо відмови у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2019 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 28 травня 2019 року.
Головуючий Кузьменко Л.В.
Судді Шидловський В.Б. Франовська К.С.