П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
29 травня 2019 р.м.ОдесаСправа № 815/1733/18
Головуючий в 1 інстанції: Потоцької Н..В.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса
Повний текст судового рішення складений 12.06.2018р.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Градовського Ю.М., Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Оптім Груп» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Оптім Груп» до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
16.04.2018р. товариство з обмеженою відповідальністю «Оптім Груп» (надалі - ТОВ «Оптім Груп») звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0104941212 від 22.11.2017 року про застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в розмірі 81352,01грн.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.06.2018р. у задоволенні позову відмовлено, з підстав того, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних сталася з вини позивача.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом при вирішенні справи вимог законодавства, внаслідок чого просить рішення суду скасувати та прийняти нове про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 24.11.2016 року ТОВ «Оптім Груп» змінило юридичну адресу, що в свою чергу призвело до зміни контролюючого органу. Як платник податків підприємство вибуло з ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області та стало на облік в ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області. /а.с.115/
При цьому, після реєстрації зміни місцезнаходження та податкового обліку, позивачем з ДПІ у Суворівському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області договір про визнання електронних документів не укладався.
Разом з тим, через 25 днів після реєстрації у ЄДР зміни місцезнаходження, ТОВ «Оптім Груп» укладено з ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області договір про визнання електронних документів №191220161 від 19.12.2016 року. /а.с.53-55/
В жовтні 2017 року головним державним ревізором-інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування м.Одеси управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС в Одеській області, на підставі пункту 20.1.4 ст. 20 Податкового кодексу України, проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на лютий 2016 року, за результатами якої складено акт від 13.10.2017 року №9716/15-32-12-12/40539839. /а.с.26-27/
Актом перевірки встановлено затримання граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, а саме: від 31.12.2016 року №31027 (дата реєстрації 19.01.2017 року); від 31.12.2016 року №31028 (дата реєстрації 19.01.2017 року); від 29.12.2016 року №29029 (дата реєстрації 23.01.2017 року); від 31.12.2016 року №31026 (дата реєстрації 18.04.2017 року).
22.11.2017 року Головним управлінням ДФС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення №0104941212 про застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків до податкових накладних в розмірі 81352,01грн. /а.с.28-29/
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням про застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності позовних вимог виходячи з наступного.
Згідно з п. 75.1 ст.75 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп. 75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Порядок проведення камеральної перевірки встановлений статтею 76 ПК України.
Зокрема, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 ПК України.
01 січня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року №1797-VIII.
Вищезазначеним законом доповнено підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України абзацом другим такого змісту: «Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах».
Таким чином, законодавець конкретизував, що, зокрема, може бути предметом камеральної перевірки, і знову ж звернув увагу на порядок її проведення - виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах контролюючого органу, тобто, без виходу за податковою адресою платника податків та перевірки первісних бухгалтерських документів.
Згідно з абзацом 2 п. 76.3 ст.76 ПК України камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, тобто 1095 днів.
Враховуючи викладене, у податкового органу були правові підстави для проведення камеральної перевірки щодо термінів реєстрації ТОВ «Оптім Груп» податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на лютий 2016 року, яка проводилась у приміщенні контролюючого органу на підставі даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, яка складається, зокрема, і з даних Єдиного реєстру податкових накладних.
Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків після податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по і 5 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації - податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Разом з тим, механізм, порядок та строки внесення відомостей, що містяться у податковій накладній до Єдиного реєстру податкових накладних встановлені Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (надалі - Порядок №1246).
При цьому, згідно ч.2,3 Порядку №1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації, який триває з 0 до 23-ї години.
З матеріалів справи вбачається, що податкова накладна №31027 від 31.12.2016 р. була доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України 19.01.2017р. о 4:01, тобто після закінчення операційного дня (4 дні затримки); податкова накладна №31028 від 31.12.2016р. була доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України 19.01.2017р. о 4:01, тобто після закінчення операційного дня (4 дні затримки); податкова накладна №29029 від 29.12.2016р. була доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України 23.01.2017р. о 3:03, тобто після закінчення операційного дня (10 днів затримки); податкова накладна №31026 від 31.12.2016р. була доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України 18.04.2017р. о 1:01, тобто після закінчення операційного дня (93 дні затримки). /а.с.27/
Водночас, при поданні позову позивач визнав, що ним порушено строки реєстрації податкових накладних в Єдиного реєстру податкових накладних, передбачені ст. 120-1 ПК України. /а.с.7/
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо необґрунтованості посилання позивача на зміну юридичної адреси, що призвело до зміни контролюючого органу, як на підставу протиправності рішення відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи, 24.11.2016 року ТОВ «Оптім Груп» здійснило державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, а саме зміну місцезнаходження. /а.с.45/
При цьому, відповідно до п. 66.3 ст. 66 Податкового кодексу, у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, у якому перебуває на обліку платник податків, а також у разі зміни податкової адреси платника податків контролюючими органами за попереднім і новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури, відповідно, зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
Підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі та взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.
Платники податків, для яких законом встановлено особливості їх державної реєстрації, у такому разі зобов'язані подати контролюючому органу за новим місцезнаходженням відповідну заяву у 10-денний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання) згідно з порядком обліку платників податків. У разі неподання такої заяви протягом 10 календарних днів платник податків або посадові особи платника податків несуть відповідальність згідно із законом.
Переведення платників податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого (взяття на облік/зняття з обліку) у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому перебуває на обліку платник податків, проводиться у порядку, визначеному пунктами 10.1 - 10.21 розділу Х Порядку № 1588.
Протягом 20 днів після отримання відомостей або заяви про зміну місцезнаходження платника податків контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків засобами інформаційної системи в електронному вигляді формує та надсилає до контролюючого органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за формою № 11-ОПП (далі - повідомлення за формою № 11-ОПП).
Контролюючий орган за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків здійснює взяття його на облік (основне місце обліку) протягом двох робочих днів після надходження повідомлення за формою № 11-ОПП.
Якщо до дати закінчення одного місяця після отримання документів про зміну місцезнаходження (місця проживання) платника податків контролюючий орган за новим місцезнаходженням (місцем проживання) не здійснив взяття такого платника на облік (основне місце обліку), то взяття на облік за новим місцезнаходженням (місцем проживання) здійснюється автоматично у день закінчення такого строку.
Судом встановлено, що ТОВ «Оптім Груп» після проведення 24.11.2016р. державної реєстрації зміни місцезнаходження (через 25 днів), 19.12.2016 року уклало договір про визнання електронних документів з ДПІ в Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області №191220161. /а.с.53-55/
Водночас, не припинивши в передбаченому законом порядку дію вищезазначеного договору, з порушенням строку укладання договору про визнання електронних документів, ТОВ «Оптім Груп» направляє до ДПІ в Суворовському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області договори про визнання електронних документів від 11.01.2017р., 13.01.2017р., 14.01.2017р., 16.01.2017р., 17.01.2017р., які не були прийняті відповідачем з підстав наявності діючого чинного договору про визнання електронних документів від 19.12.2016 року №191220161. /а.с.56-71/
При цьому, 17.01.2017 року о 17:18:30 ТОВ «Оптім Груп» подало ДПІ договір про визнання електронних документів №170120177, припинивши дію договору про визнання електронних документів від 19.12.2016 року №191220161, та як наслідок, отримало квитанції №1, №2 «Дію договору припинено. Новий договір приймається до розгляду», «Документ прийнято». /а.с.72-74/
Разом з тим, спірні накладні подані до реєстрації: від 31.12.2016р. №31027, - 19.01.2017р.; від 31.12.2016р. №31028, - 19.01.2017р.; від 29.01.2016р. №29029, - 23.01.2017р.; від 31.12.2016р. №31026, - 18.04.2017р. з порушенням законодавчо встановлених термінів.
На підставі викладеного, несвоєчасна реєстрація податкових накладних здійснена з вини ТОВ «Оптім Груп», а відтак відсутні підстави для скасування спірного податкового повідомлення-рішення.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Отже при винесенні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було дотримано вимоги законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування.
За правилами ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст.311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Оптім Груп» залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Головуючий суддя Крусян А.В.
Судді Градовський Ю.М. Яковлєв О.В.