Постанова від 28.05.2019 по справі 1.380.2019.000134

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2019 рокуЛьвів№ 857/3616/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Багрія В.М., Старунського Д.М.,

за участю секретаря судового засідання Болюк Н.В.,

представника відповідача Гринчишин Н.В.,

розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

суддя (судді) в суді першої інстанції - Гулик А.Г.,

час ухвалення рішення - 15:47:05,

місце ухвалення рішення - м. Львів,

дата складання повного тексту рішення - 25 лютого 2019 року,

ВСТАНОВИВ:

10 січня 2019 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просила: визнати протиправним та скасувати рішення від 27 листопада 2018 року про відмову в призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника; зобов'язати призначити пенсію в зв'язку з втратою годувальника.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що в основу оскаржуваного рішення відповідачем покладено документи, надані із заявою про переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника від 19 листопада 2018 року, серед яких, на думку відповідача, відсутні документи, що підтверджують факт родинних стосунків позивача із померлим ОСОБА_2 . Проте, факт його родинних відносин із померлим годувальником ОСОБА_2 (те, що позивач ОСОБА_1 є його дружиною) встановлено рішенням Червоноградського міського суду Львівської області від 02 квітня 2018 року, яке, відповідно до п.2.16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", приймається як документ, що засвідчує родинні стосунки. Таким чином, поданий документ є передбачений законодавством та підтверджує родинні стосунки позивача з покійним чоловіком ОСОБА_2 .

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення від 27 листопада 2018 року відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 5 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що позивач надав належний документ (рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 02 квітня 2018 року у справі №459/3295/17), що засвідчує родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником, та можливість подання якого прямо передбачена п.2.16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому рішення про відмову у призначенні пенсії є протиправним.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, зазначає, що рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 02 квітня 2018 року у справі №459/3295/17 про встановлення факту родинних відносин позивача з померлим ОСОБА_2 не має юридичного значення для набуття права для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника. А позивачу необхідно внести зміни в свідоцтво про укладення шлюбу НОМЕР_1 від 24 жовтня 2014 року, де вірно вказати прізвище та ім'я чоловіка та її прізвище після укладення шлюбу.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу в якому зазначено, що оскаржуване рішення є протиправним, оскільки позивачем надано документ, який засвідчує родинні стосунки з померлим годувальником та який відповідає законодавству.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, в своїх поясненнях покликався на доводи в ній викладені.

Позивач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 19 листопада 2018 року звернулась до ГУ ПФ України у Львівській області із заявою про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

05 грудня 2018 року листом №5042/03.06.-36/3 відповідач скерував позивачу Рішення від 27 листопада 2018 року про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника. Підставою для відмови у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника стало те, що позивачу необхідно внести зміни в акт цивільного стану, а саме у свідоцтво про укладення шлюбу НОМЕР_1 від 24 жовтня 2014 року, де правильно вказати прізвище та ім'я чоловіка та прізвище позивача після укладення шлюбу.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції прийшов до висновку про обгрунтованість позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III-ій групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 вказаного Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому, дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 36 вищевказаного Закону непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Частиною 3 ст. 45 того ж Закону передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року за №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року N 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно із п. 2.3 того ж Порядку до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються також такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);

4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;

7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

8) документи про місце проживання (реєстрації);

9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;

10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника). Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності. До заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника сім'ї військовослужбовця строкової служби додається документ, одержаний від військової частини або районного (міського) військового комісаріату чи іншої військової установи, що засвідчує дату та причину смерті військовослужбовця, або документ про визнання військовослужбовця безвісно відсутнім або оголошення його померлим. Якщо смерть настала після звільнення з військової служби, подаються свідоцтво ДРАЦС про смерть, довідка військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстав звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що смерть військовослужбовця пов'язана з проходженням військової служби. До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону;

11) документи про стаж особи, якій призначається пенсія, визначені підпунктом 2 пункту 2.1 цього розділу (для визначення пенсійного віку осіб, зазначених у пункті 1 частини другої статті 36 Закону).

Пунктом 2.16 вищевказаного Порядку передбачено, що за документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім'ї, а також рішення суду.

Отже, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення суду приймається за документ, що засвідчує

родинні стосунки, аналогічно як і свідоцтво про шлюб.

ОСОБА_1 звернулася у відділ з питань призначення та перерахунків пенсій №5 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 19 листопада 2018 року із заявою про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (заява зареєстрована за №3086). До заяви подано пакет документів:

копію паспорта;

копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, видану Державною податковою інспекцією у м. Червонограді ОСОБА_1 ;

копію трудової книжки годувальника ОСОБА_2 з датою заповнення 25 травня 1953 року;

копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , серія НОМЕР_2 від 03 травня 2017 року;

копію свідоцтва про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 24 жовтня 2014 року серії № ІІ-ЛО №52542;

довідку про реєстрацію ОСОБА_1 разом з чоловіком ОСОБА_2 за однією адресою, видану відділом реєстрації Червоноградської міської ради 19 липня 2017 року №22451;

довідку з відділення виконавчої дирекції ФССНВВ у м. Червонограді за № 06-7/3261 від 18 липня 2017 року;

копію рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 02 квітня 2018 року про встановлення факту родинності, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являється дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 19 листопада 2018 року відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №5 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 27 листопада 2018 року було прийнято рішенням про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника, оскільки родинні стосунки позивачки з померлим годувальником не підтвердженні належними документами та зазначено, що ОСОБА_1 необхідно внести зміни в акт цивільного стану, а саме в свідоцтво про укладення шлюбу НОМЕР_3 від 24 жовтня 2014 року, де вірно вказати прізвище та ім'я чоловіка та її прізвище після укладення шлюбу.

Однак, з матеріалів справи слідує, що на підтвердження родинних стосунків члена сім'ї з померлим годувальником позивач надала рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 02 квітня 2018 року у справі № 459/3295/17, що набрало законної сили.

Згідно з вищезазначеним рішенням встановлено факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Щодо доводів відповідача про те, що згідно ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів, тому рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 02 квітня 2018 року у справі №459/3295/17 не має юридичного значення для набуття права для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника та для підтвердження факту родинних стосунків для призначення пенсії по втраті годувальника необхідно надати свідоцтво про укладення шлюбу, колегія суддів зазначає наступне.

Посилання відповідача на ч. 2 ст. 319 ЦПК України є безпідставним, оскільки вона не регламентує питань призначення пенсії в зв'язку з втратою годувальника, в т.ч. з питань засвідчення факту родинних відносин при призначенні такої пенсії, тоді як п. 2.16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за документ, який засвідчує родинні відносини з померлим годувальником, приймається як свідоцтво про шлюб, так і рішення суду.

Отже, вказаний Порядок, являючись спеціальним законодавством, не обмежує коло документів, які приймаються для засвідчення родинних стосунків, лише документами органів державної реєстрації цивільного стану про реєстрацію акту цивільного стану і прямо передбачає прийняття за такий рішення суду.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач надав належний документ, що засвідчує родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником, та можливість подання якого прямо передбачена п.2.16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому відмова відповідача у призначенні пенсії в зв'язку з втратою годувальника є протиправною.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 328 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року у справі № 1.380.2019.000134 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. Б. Заверуха

судді В. М. Багрій

Д. М. Старунський

Повне судове рішення складено 29 травня 2019 року.