справа № 166/714/19
провадження № 2-а/166/23/19
29 травня 2019 року смт. Ратне
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Лозицький С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Ратнівської селищної ради Ратнівського району Волинської області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
28.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ратнівської селищної ради Ратнівського району Волинської області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Просить суд поновити строк для звернення до суду з адміністративним позовом, визнати протиправною та скасувати постанову адміністративної комісії Ратнівської селищної ради від 14.05.2019 року про накладення адміністративного стягнення і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Вирішуючи питання поважності причин пропуску строку звернення до суду ОСОБА_1 , Суд виходить з наступного:
Згідно з частиною першою статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС) суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Відповідно до частин першої-третьої статті 123 КАС у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву. Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
У відповідності з частиною першою статті 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Згідно з частинами першою, третьою статті 285 КУпАП постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено. Копія постанови вручається під розписку. У разі якщо копія постанови висилається, про це робиться відповідна відмітка у справі.
З наявних у суді матеріалів неможливо спростувати викладені ОСОБА_1 обставини щодо строків отримання оскаржуваної постанови.
Отже, причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 з цим позовом до Суду необхідно визнати поважними та поновити Позивачу цей строк.
Крім того, ч. 1 та ч. 2 ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Дана справа є незначної складності, а згідно ст.ст. 268-269, 271 та ст.286 КАС України, провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності здійснюється з особливостями розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ.
Відтак адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Ратнівської селищної ради Ратнівського району Волинської області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення підлягає розгляду у спрощеному позовному провадженні із особливостями визначеними ст.ст. 268-269, 271 та 286 КАС України.
Разом з тим, на підставі ч.5 ст. 262 КАС України, з власної ініціативи суду розгляд справи може проводитися в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі не встановлено. Перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі немає.
Зазначений спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства та підсудний Ратнівському районному суду Волинської області.
Разом з тим, відповідно до ст. 269 КАС України, Суд зазначає про право Відповідача подати відзив на позовну заяву.
Керуючись ст.ст. 9, 12, 171, 248, 262, 268, 269, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд,-
Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Ратнівської селищної ради Ратнівського району Волинської області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Поновити ОСОБА_1 пропущений строк для звернення до суду в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ратнівської селищної ради Ратнівського району Волинської області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Призначити судове засідання в даній справі на 11 год. 00 хв. 04 червня 2019 року в приміщенні Ратнівського районного суду Волинської області з викликом сторін по справі.
Визначити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена лише з підстав порушення правил підсудності.
Суддя Лозицький С.О