Постанова від 23.05.2019 по справі 163/736/19

Справа № 163/736/19

Провадження № 3/163/485/19

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2019 року місто Любомль

Суддя Любомльського районного суду Волинської області Чишій С.С.

з участю секретаря Філімонюк О.І.,

представника Волинської митниці Кондратюка І.П.,

захисника Крючкова В.О.,

розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею ДФС матеріали справи за протоколами №№ 1134/20500/19, 1135/20500/19 про притягнення до відповідальності за ч.1 ст.483 МК України

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, що проживає по АДРЕСА_1 , керівника благодійної організації Всеукраїнський благодійний фонд "Майбутнє разом", РНОКПП НОМЕР_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Інспектор Волинської митниці склав протокол № 1134/20500/19 про те, що ОСОБА_1 як керівник благодійної організації Всеукраїнський благо-дійний фонд "Майбутнє разом" вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, при таких обставинах.

30.01.2016 року через митний пост "Краковець" Львівської митниці ДФС транспортним засобом з номерними знаками НОМЕР_2 / НОМЕР_3 відповідно до поданих водієм товарно-супровідних документів (Книжка МДП ХК76982234, CMR № 01/27/00, інвойсу № НОМЕР_4 НН) ввезено вантаж гуманітарної допомоги - 600 мішків вживаного одягу, взуття, 25 мішків речей домашнього вжитку (ковдри, подушки) - загальною вагою 18320 кг брутто (18305 кг нетто), що слідувала від шведської компанії "Helping Hands Sweden" в адресу благодійної організації Всеукраїнський благо-дійний фонд "Майбутнє разом".

Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 30.11.2015 року № 1158 цей вантаж було визнано гуманітарною допомогою.

01.02.2016 року ОСОБА_1 посадовій особі митного поста "Луцьк" Волинської митниці за митною декларацією типу ІМ40АА № UA205070000/2016/003247 надала ті ж товарно-супровідні документи і після завершення митного оформлення товари були випущені у вільний обіг.

08.02.2019 року до Волинської митниці надійшла інформація митних органів Чеської Республіки про те, що товар, який прослідував 30.01.2016 року через митний пост "Краковець" в транспортному засобі з номерними знаками НОМЕР_2 НОМЕР_3 за ОСОБА_2 і пройшов митне оформлення на митному посту "Луцьк", фактично був проданий чеською компанією "Ing. Ayman Abazid" ТОВ "ТЛ Логістик" (місто Луцьк) за ціною у 974 754 чеські крони або 1 006 496,86 гривні за офіційним курсом НБУ на день митного оформлення.

З посиланням на п.п.7, 43 ст.4, ч.2 ст.459 МК України дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.483 МК України як спрямовані на переміщення через митний кордон товару "одяг, взуття" загальною вагою 18320 кг брутто (18305 кг нетто) з приховуванням від митного контролю за ознакою подання органу доходів і зборів як підстави переміщення цих товарів документів, що містили неправдиві відомості про відправника та одержувача товару, а також неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно УКТЗЕД, його митної вартості та призначення.

Крім цього, інспектор Волинської митниці склав протокол № 1135/20500/19 про те, що ОСОБА_1 як керівник благодійної організації Всеукраїнський благодійний фонд "Майбутнє разом" вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, при таких обставинах.

13.06.2016 року через митний пост "Ягодин" Волинської митниці ДФС транспортним засобом з номерними знаками НОМЕР_5 / НОМЕР_6 відповідно до поданих водієм ОСОБА_3 товарно-супровідних документів (CMR № 009728, інвойсу № 249UA) та митної декларації типу ТР81АА № 205020102/2016/200183 ввезено вантаж гуманітарної допомоги - вживаних одягу, взуття, речей домашнього вжитку (ковдри, постільна білизна) - загальною вагою 21020 кг брутто та вартістю 2080 англійських фунтів стерлінгів, що слідувала від англійської компанії "Human Help" в адресу благодійної організації Всеукраїнський благо-дійний фонд "Майбутнє разом".

Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 02.03.2017 року № 320 цей вантаж було визнано гуманітарною допомогою.

07.03.2017 року ОСОБА_1 посадовій особі митного поста "Луцьк" Волинської митниці за митною декларацією типу ІМ40АА № UA205090/2017/001273 надала ті ж товарно-супровідні документи і після завершення митного оформлення товари були випущені у вільний обіг.

В ході проведеної перевірки Волинська митниця одержала інформацію митних органів Німеччини (експортна декларація MRN 16DE523040057596E8, рахунок № НОМЕР_7 ) про те, що товар, який прослідував 13.06.2016 року через митний пост "Ягодин" в транспортному засобі з номерними знаками НОМЕР_5 / НОМЕР_6 і пройшов митне оформлення на митному посту "Луцьк", фактично був відправлений як комерційна партія товару німецькою компанією "H+L Import e.K." в адресу ТОВ "ТЛ Логістик" (місто Луцьк) за ціною у 52 550 євро або 1 504 032,60 гривні за офіційним курсом НБУ на день митного оформлення.

З посиланням на п.п.7, 43 ст.4, ч.2 ст.459 МК України дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.483 МК України як спрямовані на переміщення через митний кордон товару "одяг, взуття" загальною вагою 18320 кг брутто (18305 кг нетто) з приховуванням від митного контролю за ознакою подання органу доходів і зборів як підстави переміщення цих товарів документів, що містили неправдиві відомості про відправника та одержувача товару, а також неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно УКТЗЕД, його митної вартості та призначення.

ОСОБА_1 на розгляд справи в суді не з'явилась.

Її захисник адвокат Крючков В.О. не заперечив проти проведення засідання без участі підзахисної довірителя, надав пояснення і висловив свою правову позицію про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення.

Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявив, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просив накласти стягнення в межах санкції ч.1 ст.483 МК України, стягнути витрати митниці і судовий збір.

При вирішенні питання про відповідальність ОСОБА_1 встановлено таке.

Події подання органу доходів і зборів документів для митного оформлення товарів, щодо яких складено обидва протоколи про порушення митних правил, відповідно до їх змісту і доданих доказів мали місце відповідно 01.02.2016 та 07.03.2017 року.

Обидва протоколи про порушення митних правил складено 14.03.2019 року.

У суд протоколи надійшли 16.04.2019 року.

Відповідно до ст.487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно із ч.2 ст.467 МК України (в чинній на час митного оформлення товарів редакції) якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше, ніж через шість місяців з дня вчинення правопорушення, а в разі розгляду судами (суддями) справ про триваючі порушення митних правил, у тому числі передбачені статтями 469, 477 - 485 цього Кодексу, - не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення цих правопорушень.

При цьому слід зауважити, що застосування положень Закону України від 08.11.2018 року № 2612-VIII, яким змінено порядок обчислення і застосування строків накладення стягнення в справах про порушення митних правил, не відповідатиме ч.3 ст.3 МК України та ст.58 Конституції України щодо зворотної дії закону в часі.

Так, чинна з 25.11.2018 року редакція ст.467 МК України викладена таким чином:

" Якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом".

Отже, нова редакція ст.467 МК України посилює відповідальність особи, оскільки ставить таку відповідальність в залежність виключно від моменту виявлення правопорушення органом доходів і зборів та встановлює підстави для зупинення перебігу строків накладення стягнення при надходження справи до суду.

Попередня ж редакція встановлювала строк накладення стягнення у 6 місяців і окремо виділяла триваючі правопорушення, до яких передбачене ст.483 МК України порушення митних правил не може відноситись за конструкцією своєї диспозиції.

При цьому слід зауважити, що ст.467 МК України не є процесуальною нормою, яка застосовується на час вчинення процесуальної дії (надходження справи до суду, винесення постанови тощо).

Наведене дає підстави для висновку, що до порушення митних правил в даній справі підлягають застосуванню положення ч.2 ст.467 МК України в редакції Закону України від 13.03.2012 року № 4495-VI.

Таким чином, строки накладення стягнення за протоколом № 1134/20500/19 збігли 01.08.2016 року, за протоколом № 1135/20500/19 - 07.009.2017 року.

Згідно із п.7 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків для накладення стягнення.

Отже, встановлені в цій справі обставини щодо додержання строків накладення стягнення свідчать, що всупереч п.7 ст.247 КУпАП інспектор митниці склав обидва протоколи про порушення митних правил незаконно, у зв'язку з чим через явну невідповідність закону він є недопустимим доказом.

Відповідно до ст.488 МК України провадження у справі про порушення митних правил вважається розпочатим з моменту складення протоколу про порушення митних правил.

Згідно із ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або від-сутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - без-посередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Оскільки провадження в справі розпочато протиправно і протокол є недопустимим доказом, всі інші зібрані по справі докази, які є похідними від протоколу про порушення митних правил, також є недопустимими доказами.

Отже, з врахуванням наведеного вбачаються підстави для висновку, що винуватість ОСОБА_1 належними і допустимими доказами не доведена, через що провадження в справі підлягає закриттю.

Будь-які предмети в порядку ст.511 МК України не вилучались, судовий збір не справляється на підставі ст.401 КУпАП.

Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі за протоколами про порушення митних правил №№ 1134/20500/19, 1135/20500/19 щодо ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.483 МК України закрити за відсутністю в її діях складу правопорушення.

Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.

Суддя Любомльського районного суду

Волинської області С.С.Чишій