Постанова від 28.05.2019 по справі 279/2363/19

провадження №3/279/955/19

Справа № 279/2363/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2019 року

Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Шульга О.М., за участю прокурора Коростенської місцевої прокуратури Ігнатенко А.П., розглянувши справу, яка надійшла з Департаменту захисту економіки Управління захисту економіки в Житомирській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Коростень Житомирської області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої в АДРЕСА_1 , працюючої головним спеціалістом юридичного відділу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради, паспорт серії НОМЕР_1 виданий Коростенським РС УМВС України у Житомирській області,

за ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , працюючи з 05.08.2014 року по даний час головним спеціалістом -юристконсультом юридичного віддлу УПСЗН виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог частини 1 статті 45 вказаного Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України, тим самим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

При розгляді справи ОСОБА_1 пояснила, що у 2015 році вона пішла у декретну відпустку і до даного часу не працює, перебуваючи у відпустці по догляду за дітьми. Ій було відомо про необхідність подання деларації, що вона кожного року робила. Про те, що було внесено зміни до Закону в частині визначеного нового строку для подачі щорічної декларації вона не знала, і про це їй ніхто не повідомив. Вже після спливу визначеного строку їй зателефонували з роботи і вказали на необхідність подати декларацію. Однак, відразу вона не могла подати декларацію оскільки необхідно було змінити електроний підпис на що пішов певний час. Отримавши можливість для подачі декларації подала її 16.05.2018 року. Взимку, з приводу несвоєчасного подання декларації, у неї відбирались пояснення, пізніше її викликали для підписання протоколу.

Прокурор при розгляді справи не заперечив факт виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення в грудні 2018 року, проте вказав, що вважає датою виявлення день складання відносно останньої протоколу про адміністративне правопорушення, тобто 19.02.2019 року.

З аналізу справи слідує, що згідно розпорядження міського голови від 05.08.2014 року №110к ОСОБА_2 призначено на посаду спеціаліста юристконсульта юридичного відділу УПСЗН по переведенню з Коростенського міськрайонного управління юстиції як таку, що пройшла конкурсний відбір, з 05.08.2014 року з присвоєнням їй 13 рангу посадової особи місцевого самоврядування відповідно до 6 категорії класифікації посад.

Розпорядженням від 23.10.2015 року №2006 ОСОБА_1 надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 26.10.2015 року по 29.08.2018 року.

Розпорядженням від 13.03.2017 року №46в ОСОБА_1 надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 28.03.2017 року по 27.01.2020 року.

Приписами статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону, передбачено його розповсюдження на державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 1 статті 45 вказаного Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Для кваліфікації діяння особи за ч.1 ст.172-6 КпАП України необхідним є встановлення саме несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.

На підтвердження факту вчинення правопорушення ОСОБА_1 , передбаченого ст.172-6 ч.1 КУпАП в справі наявний протокол про адміністративне правопорушення від 19.02.2019 року; витяг з Єдиного державного реєстру декларацій про підтвердження дати та часу подання декларації, копія розпорядження про призначення на посаду в органах місцевого самоврядування, копія зобов"язання ОСОБА_2 про ознайомлення з вимогами Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» з яким остання була ознайомлена 05.08.2014 року та зі змісту якого слідує, що особи, які не мали можливості подати до 1квітня за місцем роботи декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік через перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною подають таку декларацію за звітний рік до 31 грудня.

Про обізнаність ОСОБА_1 стосовно подання декларації до 1 квітня матеріали справи не містять.

Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає нагромадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

З аналізу вказаної норми Закону слідує, що вина у вчиненні правопорушення може бути як у формі умислу так і у формі необережності.

В той же час, з матеріалів справи слідує, що на момент розгляду справи сплив строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ст. 38 КУпАП.

Так, статтею 38 КУпАП визначено строки накладення адміністративного стягнення.

Зокрема, частиною 3 вказаної норми Закону передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов"язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

При розгляді справи встановлено, що повідомлення про несвоєчасну подачу ОСОБА_1 декларації було спрямовано на адресу НАЗК 18.05.2018 року. З приводу допущеного порушення у ОСОБА_1 в грудні 2018 року було відібрано пояснення, а лише 19.02.2019 року було складено протокол №80.

Отже, момент виявлення правопорушення пов'язується з часом отримання інформації про певний факт.

Доказом факту несвоєчасного подання декларації є скриншот відомостей із сайту Єдиного державного реєстру декларацій, отриманих на ім"я ОСОБА_1 . Факт доведення вчинення корупційоного правопорушення проводиться без повної перевірки декларації.

Отже, посилання прокурора про те, що слід вважати фактичним моментом виявлення правопорушення дату складання адміністративного протоколу, тобто 19.02.2019 року, не може

вважатись датою виявлення правопорушення оскільки законодавець не пов"язує дату складання

протоколу безпосередньо з датою його вчинення або його виявлення, що також узгоджується з роз'ясненнями наданими Комітетом з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної ради України в листі на адресу Голови Національної поліції України, що наявні в матеріалах справи на а.с.28.

Відповідно до ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП.

Оскільки на час розгляду справи спливли строки визначені вказаною нормою закону, дане правопорушення не є триваючим, тому провадження по справі підлягає закриттю.

Керуючись ст. 38, 172-6 ч.1, 247, 283, 284, 285, 294, КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.172-6 ч.1 КУпАП закрити у зв"язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Коростенський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя: