Рішення від 28.05.2019 по справі 904/4917/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.05.2019м. ДніпроСправа № 904/4917/18

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєвої І.В. за участю секретаря судового засідання Михайлевій К.С.

за позовом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, Дніпропетровська область, м. Нікополь

до Фізичної особи-підприємця Лазевника Романа Анатолійовича, Дніпропетровська область, м. Нікополь

про стягнення збитків у розмірі 98607,29грн. за період з 01.11.2015 по 31.08.2018

Представники:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Нікопольська міська рада Дніпропетровської області звернулась до господарського суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Лазевника Романа Анатолійовича про стягнення 98 607,29 грн. збитків, нарахованих за період з 01.11.2015 по 31.08.2018 у зв'язку з використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна станом на 31.07.2018 Лазевником Романом Анатолійовичем зареєстровано нежитлові будівлі на вулиці АДРЕСА_2 у розмірі 1/1 частки на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_3 від 19.11.2008. На підставі рішення Нікопольської міської ради від 26.09.2003 № 85-8/ХХIV між останньою та Лазевником Романом Анатолійовичем укладено договір оренди від 12.11.2003 земельної ділянки площею 0,4882 га на АДРЕСА_2 терміном на 5 років, за фактичним розміщенням будівель та споруди. Код цільового використання 1.11.6 (інша комерційна діяльність). Кадастровий номер земельній ділянці не присвоювався, договір оренди за вказаною адресою не поновлювався. За інформацією Нікопольської ОДПІ ГУ у Дніпропетровській області Лазевник Роман Анатолійович за зазначеною адресою не здійснює плату за землю. На запит виконавчого комітету Нікопольської міської ради щодо надання інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки на АДРЕСА_2 відділ у місті Нікополі міськрайонного управління у Нікопольському районі та місті Нікополі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області у листі від 29.01.2018 за № 537/180-18 відмовив у зв'язку з відсутністю кадастрового номеру земельної ділянки. До ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області направлено лист від 12.06.2018 за № 4403/18 стосовно надання інформації щодо нормативної грошової оцінки 1 кв.м. за земельну ділянку на вулиці Кооперативній, 4-а, код КВЦПЗ 03.07. (для будівництва та обслуговування будівель торгівлі). ГУ Держгеокадастр у Дніпропетровській області надав копію відповіді міськрайонного управління у Нікопольському районі та місті Нікополі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 04.07.2018 № 405/420-17-0,172, де зазначено, що нормативну грошову оцінку земель міста Нікополя проведено у 2008 році ПП «Лада» та затверджено рішенням сесії Нікопольської міської ради від 01.08.2008 за № 40-28/V, базова вартість 1 кв.м. складає 107,01 грн., введена в дію з 01.01.2009 рішенням сесії Нікопольської міської ради від 24.10.2008 № 2-31/V. Кумулятивний коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель міста Нікополя станом на 01.01.2018 складає 2,315. 10.08.2018 виконавчий комітет Нікопольської міської ради прийняв рішення № 609 «Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки ФОП Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2». 25.07.2018 виконавчий комітет Ніпокопольської міської ради прийняв рішення № 550 «Про затвердження нового складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки ФОП Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2 ». 21.08.2018, враховуючи рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 30.03.2018 № 265, робочою групою здійснено вихід на місцевість та обстежено земельну ділянки на вулиці Кооперативній , 4-а у місті Нікополі. В результаті обстеження встановлено, що за вказаною адресою на земельній ділянці знаходиться комплекс будівель - торгівельний центр «Домострой», «Стройдвор», територія площею близько 1,0-2,0 га з одноповерховими будівлями. Позивач стверджує, що в даному центрі здійснює свою діяльність ФОП Лазевник Роман Анатолійович . Землекористувача було запрошено на засідання комісій, які відбулися 08.12.2017, 22.12.2017, 02.08.2018, 04.09.2018, але ні ФОП Лазевник, ні його представники явку не забезпечили. Рішенням виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 12.09.2018 № 695 затверджено акт комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки ФОП Лазевником Романом Анатолійовичем на вулиці АДРЕСА_2 . За період з 01.11.2015 по 31.08.2018 позивач нарахував відповідачу суму збитків у розмірі 98 607,29 грн.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 12.12.2018 (суддя Петренко І.В.) провадження у справі № 904/4917/18 закрито, оскільки спір не належить до господарської юрисдикції. Судові витрати покладено на Нікопольську міську раду.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 25.02.2019 апеляційну скаргу Нікопольської міської ради - задоволено. Ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 12.12.2018 у справі № 904/4917/18 - скасовано. Направлено справу № 904/4917/18 на розгляд до Господарського суду Дніпропетровської області.

Відповідно до протоколу автоматичного розподілу справ між суддями від 11.03.2019 справу № 904/4917/18 передано на розгляд судді Мілєвій І.В.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 15.03.2019 прийнято справу 904/4917/18 до свого провадження та відкрито провадження у справі, розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, яке відбудеться 12.04.2019.

08.04.2019 відповідач подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що з 12.11.2008 договір оренди земельної ділянки, укладений між Нікопольською міською радою і Лазевником Р.А., припинив свою дію. 19.11.2008 за Лазевником Р.А. було зареєстровано право власності на нежитлові будівлі по АДРЕСА_2, у розмірі 1/1 частки на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно НОМЕР_3 від 19.11.2008. Загальна площа об'єктів нерухомості складає 1353,1 м.кв. Отже, з моменту припинення дії договору оренди земельної ділянки, укладеного 12.11.2003, відповідач не використовує земельну ділянку по АДРЕСА_2 площею 0,4882 га (4882 м.кв.), оскільки нерухомість, якою він володіє, займає лише 1353,1 м.кв. Таким чином, розрахунок збитків, наведений позивачем у позовній заяві, є необґрунтованим, оскільки зроблений, виходячи з того, що відповідач використовує земельну ділянку площею саме 4882 м.кв., що не підтверджується жодним письмовим доказом, наданим Нікопольською міською радою до позовної заяви. На момент звернення позивача до суду проектна документація на земельну ділянку по АДРЕСА_2 не розроблена, вказаній ділянці не присвоєно кадастровий номер, в Державному земельному кадастрі дані про цю земельну ділянку відсутні (в тому числі, відсутні точні дані про площу ділянки, її цільове призначення, нормативну грошову оцінку землі). Отже, цілком очевидно, що без технічної документації на вказану земельну ділянку позивач не взмозі робити будь-які розрахунки збитків, тим більше, із посиланням на дані договору земельної ділянки від 12.11.2003, укладеного між позивачем та відповідачем, термін дії якого давно закінчився. Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

11.04.2019 позивач подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що на підставі рішення Нікопольської міської ради від 26.09.2003р. № 85-8/ХХІV між Нікопольською міською радою та Лазевником Романом Анатолієвичем було укладено договір оренди від 12.11.2003 земельної ділянки площею 0,4882 га на АДРЕСА_2 терміном на 5 років, за фактичним розміщенням будівель та споруд. Код цільового використання 1.11.6 (інша комерційна діяльність). Вказане рішенні не лише містить площу земельної ділянки 0,4882 га, яку вирішено було передати у користування Лазевнику Р .А., пунктом 1 цього рішення затверджено Лазевнику Р.А. технічну документацію по кадастровому землеустрою (інвентаризація та юридичне підтвердження права) на земельну ділянку по АДРЕСА_2. Згідно договору оренди та плану встановлення меж земельної ділянки площа земельної ділянки, яка надається Лазевнику Р.А. становить 0,4882 га. Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. Отже, посилання відповідача на ст. 1, 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» є недоречним та не можуть застосовуватись до даних обставин, оскільки земельна ділянка площею 0,4882 га сформована ще до 2004 року. Позивач зазначає, що оскільки спірна земельна ділянка вже сформована та на ній знаходяться нежитлові будівлі відповідача, він відповідно до ст. 123 Земельного Кодексу України мав би звернутися до органу місцевого самоврядування з заявою стосовно отримання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Натомість, відповідач не звертався з заявою про отримання дозволу на розробку документації із землеустрою для подальшого присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці, не здійснював заходів для укладення договору оренди, а лише безоплатно продовжував користуватися нею. Згідно зі ст. 33 Закону України «Про оренду землі» у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Заперечень стосовно подальшого користування земельною ділянкою площею 0,4882 га від Нікопольської міської ради на адресу Лазевник Р.А. не надходило (крім того, відповідач цього не заперечує). Отже, після закінчення терміну дії договору оренди землі відповідач продовжив користуватись сформованою земельною ділянкою площею 0,4882 га по АДРЕСА_2, яка була сформована у 2003 році та надана в оренду. Також позивач наголошує, що відповідно до правової позиції, викладеної в постановах Верховного Суду від 23.05.2018 року у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/2412/17 фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України. В період з 2015 по 2016 рік граничний (мінімальний) розмір орендної плати у 3 % від нормативної грошової оцінки землі чітко встановлювався в силу прямих вказівок закону, як наслідок, не потребував додаткового регулювання рішеннями органів місцевого самоврядування про встановлення ставок земельного податку і орендної плати. Натомість, у 2017 році річний розмір орендної плати не міг бути меншим розміру земельного податку, тобто прив'язувався до земельного податку, який в свою чергу мав встановлюватися для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, що неможливо визначити без відповідного рішення органу місцевого самоврядування. Рішенням Нікопольської міської ради № 13-63/VІ від 26.06.2015 встановлено земельний податок на земельні ділянки на території міста Нікополя. Рішенням Нікопольської міської ради № 1-24/VII від 14.07.2017 встановлено земельний податок на території міста Нікополя на 2018 рік. У вказаному рішенні зазначено, що рішення Нікопольської міської ради № 13-63/VІ від 26.06.2015 діє до 01.01.2018. Враховуючи викладене та наявність прийняття Нікопольською міською радою рішення про встановлення ставок земельного податку на 2017 рік, позивач вважає, що відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї земельної ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування земельною ділянкою, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України. Розмір безпідставно збережених відповідачем коштів було розраховано позивачем на комісії та рішенням виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 12.09.2018 № 695 затверджено акт комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки ФОП Лазевник Р.А на АДРЕСА_2 . Таким чином, згідно розрахунку, викладеного в позові, розмір безпідставно збережених відповідачем коштів у розмірі орендної плати за період 01.11.2015 по 31.08.2018, які підлягають стягненню, становить 98 607,29 грн.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 12.04.2019 відкладено підготовче засідання на 06.05.2019.

Ухвалою суду від 06.05.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу для судового розгляду по суті у судове засідання на 28.05.2019.

Представник позивача у судове засідання 28.05.2019 не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином 14.05.2019, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення (ухвали суду). Крім того, позивач відповідно до вимог ч.3 ст.216 ГПК України повідомлений під розписку (а.с.211), оскільки був присутнім у підготовчому засіданні 06.05.2019.

28.05.2019 позивач подав до суду клопотання, в якому просив суд розглянути справу без його участі; позовні вимоги підтримував в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, 28.05.2019 подав до суду клопотання, в якому просив суд розглянути справу без його участі; викладену у відзиві на позовну заяву позицію підтримував в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Нікопольської міської ради від 26.09.2003 № 85-8/ХХIV (а.с. 14) затверджено громадянину Лазевнику Роману Анатолійовичу технічну документацію по кадастровому землеустрою (інвентаризація та юридичне підтвердження права) на земельну ділянку по АДРЕСА_2 . (п. 1 Рішення). Вилучено із постійного користування заготівельної контори (яйцебаза) частину земельної ділянки площею 0,4882 га та надано громадянину Лазевнику Роману Анатолійовичу в короткострокову оренду терміном на 5 років земельну ділянку по АДРЕСА_2 за фактичним розміщенням будівель та споруд, код цільового використання 1.11.6. (іншої комерційної діяльності) (п. 2 Рішення).

12.11.2003 між Нікопольською міською радою та Лазевником Романом Анатолійовичем укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до п. 1.1. якого орендодавець на підставі рішення сесії Нікопольської міської ради від 26.09.2003 № 85-8/ХХIV надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку площею 0,4882га по АДРЕСА_2 терміном на 5 років, за фактичним розміщенням будівель та споруд. Код цільового використання 1.11.6 (інша комерційна діяльність).

Кадастровий номер земельній ділянці не присвоєно, договір оренди за вказаною адресою не поновлювався.

Згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 13274229 від 31.07.2018 (а.с. 13): за Лазевником Романом Анатолійовичем зареєстровано нежитлові будівлі на АДРЕСА_2 в розмірі 1/1 частки на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_3 від 19.11.2008.

Позивач стверджує, що звернувся до Лазевника Романа Анатолійовича з повідомленням про необхідність приведення у відповідність правовстановлюючих документів на землю від 02.06.2016 (а.с. 18),в якому зазначив, що інформація щодо оформлення права користування земельною ділянкою по АДРЕСА_2 у Нікопольській міській раді відсутня. Враховуючи вищезазначене, з метою не допущення порушень вимог чинного законодавства, запропонував невідкладно звернутися до відділу претензійної діяльності управління правової роботи Нікопольської міської ради для отримання роз'яснень стосовно порядку оформлення правовстановлюючих документів на землю.

10.08.2016 виконавчий комітет Нікопольської міської ради прийняв рішення № 609 "Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки ФОП Лазевником Романом Анатолійовичем на вулиці АДРЕСА_2" (а.с. 19).

04.12.2017 позивач звернувся до Лазевника Романа Анатолійовича з листом № 7158 від 04.12.2017 (а.с. 22), в якому повідомив, що 08.12.2017 о 14:15 у приміщенні Нікопольської міської ради відбудеться засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки, на якому буде розглянуто питання використання земельної ділянки на АДРЕСА_2 та запросив відповідача, як члена комісії прийняти участь у її засіданні.

Відділ у м. Нікополі Міськрайонного управління у Нікопольському районі та м. Нікополі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області листом № 97-4-0.17-2087/180-17 від 06.12.2017 (а.с. 28) повідомив позивача, що при складанні заяви не було зазначено кадастровий номер земельної ділянки, через що відділом не можливо її ідентифікувати та надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

08.12.2017 відповідно до рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 10.08.2016 за № 609 «Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки фізичною особою-підприємцем Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2», комісія вирішила після отримання інформації від Нікопольської ОДПІ щодо актуальної інформації про сплату земельного податку/оренди плати та від відділу у Нікопольському районі міськрайонного управління у Нікопольському районі та у м. Нікополь Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про нормативну грошову оцінку землі за 1 кв.м., підготувати розрахунок збитків, завданих Нікопольській міській раді Лазевником Романом Анатолійовичем за фактичне використання земельної ділянки площею 0,4882 га на АДРЕСА_2 без оформлених належним чином правовстановлюючих документів за період з 01.01.2015 по 31.12.2017 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284. Вказане рішення оформлено Протоколом засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельних ділянок від 08.12.2017 (а.с. 23).

Позивач зазначає, що ані відповідач, ані його представник явку на засідання комісії не забезпечили.

13.12.2017 виконавчий комітет Нікопольської міської ради прийняв рішення № 799 "Про затвердження нового складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки ФОП Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2" (а.с. 20).

Листом № 447/9/04-07-07-20/1 від 18.12.2017 (а.с. 26) Нікопольська об'єднана ДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області надала інформацію щодо нарахування та сплати земельного податку, орендної плати за землю юридичними та фізичними особами за 2015-2017 роки станом на 15.12.2017 року згідно додатку. Відповідно до зазначеного додатку «Інформація по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки» (а.с. 27) Лазевник Роман Анатолійович за адресою АДРЕСА_2 не здійснює плату за землю.

Позивач звернувся до відповідача з листом № 7544 від 18.12.2017 (а.с. 24), в якому повідомив, що 22.12.2017 о 15-00 у приміщенні Нікопольської міської ради відбудеться засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки, на якому буде розглянуто питання використання земельної ділянки на АДРЕСА_2. У зв'язку з вищевикладеним, запросив відповідача, як члена комісії, прийняти участь у її засіданні.

Згідно з протоколом засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельних ділянок від 22.12.2017 (а.с. 25), комісія відповідно до рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 10.08.2016 за № 609 «Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки фізичною особою-підприємцем Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2» та рішення від 13.12.2017 за № 801 «Про затвердження нового складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки фізичною особою-підприємцем Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2», вирішила після отримання інформації від Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про нормативну грошову оцінку землі за 1 м2, підготувати розрахунок збитків, завданих Нікопольській міській раді Лазевником Романом Анатолійовичем за фактичне використання земельної ділянки площею 4 882,0 м2 на АДРЕСА_2 без оформлених належним чином правовстановлюючих документів за період з 01.01.2015 по 30.11.2017, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284.

Позивач зазначає, що ані відповідач, ані його представник явку на засідання комісії не забезпечили.

Листом № 18-4-0.10-6344/2-18 від 17.07.2018 (а.с. 29) Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, у відповідь на лист позивача від 12.06.2018 № 4403/18 щодо нормативної грошової оцінки 1 кв.м по земельний ділянкам, які розташовані за адресами, серед іншого, по АДРЕСА_2, надало копію відповіді Міськрайонного управління у Нікопольському районі та м. Нікополі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 04.07.2018 № 405/420-18-0.172 (а.с. 29), відповідно до якої нормативна грошова оцінка земель міста Нікополя проведена у 2008 році ПП "Лада" та затверджена рішення сесії Нікопольської міської ради від 01.08.2008 за № 40-28/V, базова вартість 1 кв.м. складає 107,01 грн., введена в дію з 01.01.2009 рішенням сесії Нікопольської міської ради від 24.10.2008 №2-31/V. Кумулятивний коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель міста Нікополя станом на 01.01.2018 складає 2,315.

25.07.2018 виконавчий комітет Нікопольської міської ради прийняв рішення № 550 "Про затвердження нового складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки ФОП Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2 " (а.с. 21).

Листом № 5617/18 від 27.07.2018 (а.с. 30) позивач повідомив відповідача, що 02.08.2018 об 15-10 у приміщенні Нікопольської міської ради відбудеться засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельних ділянок, на якому буде розглянуто питання використання земельної ділянки на АДРЕСА_2. У зв'язку з вищевикладеним, запросив відповідача, як члена комісії, прийняти участь у її засіданні.

Згідно з протоколом засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельних ділянок від 02.08.2018 (а.с. 32), комісія, відповідно до рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради: від 10.08.2016 за № 609 «Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки, фізичною особою-підпримцем Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2», від 13.12.2017 за № 799 «Про затвердження нового складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки фізичною особою-підприємцем Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2», від 25.07.2018 за № 550 «Про затвердження нового складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки фізичною особою-підприємцем Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2», вирішила: перенести розгляд питання черги денної на наступне засідання. Підготувати розрахунок збитків у вигляді неодержаних доходів за земельну ділянку площею 4 882,0 м2 на АДРЕСА_2 без оформлених належним чином правовстановлюючих документів за період з 01.09.2015 по 31.07.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284.

Позивач зазначає, що ані відповідач, ані його представник явку на засідання комісії не забезпечили.

Відповідно до листів Нікопольської ОДПІ ГУ у Дніпропетровській області № 320/9/04-07-07-13/1 від 02.08.2018 (а.с. 33) та № 362/9/04-07-07-13/1 від 20.08.2018 (а.с. 34) Лазевник Роман Анатолійович за адресою АДРЕСА_2 не здійснює плату за землю.

21.08.2018 з метою здійснення контролю за додержанням земельного законодавства та обстеження земельної ділянки комунальної власності, а також враховуючи рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 30.03.2018 № 265, 21.08.2018 робочою групою було здійснено вихід на місцевість та обстежено земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 , торгівельний центр «Домострой».

В результаті обстеження встановлено, що на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2 знаходиться комплекс будівель - торгівельний центр «Домострой», «Стройдвор», територія з одноповерховими будівлями (бокси та гаражі) (площею приблизно 1,0-2,0 га). Огляд даного центру було здійснено 21.08.2018 в період з 16:00 год. до 16:30 год. При огляді даної земельної ділянки встановлено, що на момент обстеження центр «Домострой» та « Стройдвор » здійснювали діяльність, магазин було відкрито, йшла реалізація промислових будівельних товарів тощо. При обстеженні встановлено, що куточок споживача в наявності. В даному центрі здійснює діяльність ФОП Лазевник Роман Анатолійович , який не був присутній при обстеженні. Територія даної земельної ділянки знаходиться у хорошому стані. Відповідно до наявної інформації - правовстановлюючі документи (договір оренди землі, акт постійного користування, тощо) на земельну ділянку за вказаною адресою відсутні. Згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно нежитлові будівлі, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 належать Лазевнику Роману Анатолійовичу з 19.11.2008 на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_3 від 19.11.2008, яке видане виконкомом Нікопольської міської ради. За результатами обстеження складено Акт обстеження земельної ділянки в місті Нікополі від 21.08.2018 (а.с. 35).

Листом № 6144/18 від 23.08.2018 (а.с. 36) позивач повідомив відповідача, що 04.09.2018 о 14-50 у приміщенні Нікопольської міської ради відбудеться засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельних ділянок, на якому буде розглянуто питання використання земельної ділянки на АДРЕСА_2 . У зв'язку з вищевикладеним, запросив відповідача, як члена комісії, прийняти участь у її засіданні.

Згідно з Протоколом засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельних ділянок від 04.09.2018 (а.с. 38-39), комісія, відповідно до рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради: від 10.08.2016 за № 609 «Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки фізичною особою-підприємцем Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2», від 13.12.2017 за № 799 «Про затвердження нового складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки фізичною особою-підприємцем Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2», від 25.07.2018 за № 550 «Про затвердження нового складу комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки фізичною особою-підприємцем Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2», вирішила: визначити землекористувачу фізичній особі-підприємцю Лазевнику Роману Анатолійовичу розмір збитків у вигляді неодержаних доходів за земельну ділянку площею 0,4882 га (4 882 м2) на АДРЕСА_2 за період з 01.11.2015 по 31.08.2018 у сумі 98 607,29 грн.; управлінню комунального майна підготувати на засідання виконкому міськради проект рішення про затвердження акту комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки ФОП Лазевнику Р.А. на АДРЕСА_2; управлінню комунального майна після затвердження акту підготувати та направити землекористувачу листа з пропозицією відшкодувати збитки.

Позивач зазначає, що ані відповідач, ані його представник явку на засідання комісії не забезпечили.

Рішенням виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 12.09.2018 № 695 (а.с. 40) затверджено Акт комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки ФОП Лазевником Романом Анатолійовичем на вулиці АДРЕСА_2 .

Відповідно до вказаного Акту комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки ФОП Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2 (а.с. 41) визначено землекористувачу Фізичній особі-підприємцю Лазевнику Роману Анатолійовичу розмір збитків у вигляді неодержаних доходів за земельну ділянку площею 0,4882 га (4 882 м2) на АДРЕСА_2 за період з 01.11.2015 по 31.08.2018 у сумі 98 607,29 грн.

Виконавчий комітет Нікопольської міської ради направив відповідачу лист № 6702/18 від 20.09.2018 (а.с. 42), яким повідомив, що рішенням виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 12.09.2018 за № 695 затверджено акт комісії від 04.09.2018 з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки ФОП Лазевником Р.А. на АДРЕСА_2. Розмір збитків у вигляді неодержаних доходів за земельну ділянку площею 4 882 м2, яка розташована на АДРЕСА_2 Дніпропетровської області складає 98 607,29 грн. Відповідно до пункту 5 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284, збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше ніж протягом одного місяця після затвердження актів комісій. На підставі викладеного вище, відповідачу необхідно сплатити суму вказаних збитків у зазначений термін. До вказаного листа позивач додав завірену належним чином копію рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 12.09.2018 за № 695 з актом комісії від 04.09.2018 на 2 аркушах в 1 примірнику.

В якості доказу направлення на адресу відповідача вказаного листа позивач подав до суду фіскальний чек (а.с. 42).

Відповідно до копії поштового конверту та рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 42), вказане відправлення повернуто відправнику за закінченням терміну зберігання.

Позивач зазначає, що відповідач збитки у вигляді неодержаних доходів за земельну ділянку площею 4 882 м2, яка розташована на АДРЕСА_2 Дніпропетровської області, у розмірі 98 607,29 грн. не сплатив, що і стало причиною звернення до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 Земельного кодексу України).

Державній реєстрації прав підлягають: право власності; речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону (п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

Самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними. (ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель").

Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: самовільне зайняття земельних ділянок (п. б ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України).

Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода) (ч. 1, 2 ст. 22 Цивільного кодексу України).

Підстави для настання цивільно-правової відповідальності за порушення земельного законодавства встановлено, зокрема, Земельним кодексом України.

Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (ч. 1, 2 ст. 152 Земельного кодексу України).

Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (п. д ч. 1 ст. 156 Земельного кодексу України).

Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 1, 3 ст. 157 Земельного кодексу України).

Згідно з п. 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 (далі - Порядок) власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Відшкодуванню підлягають інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян (п. 3 Порядку).

Як встановлено вище, відповідач у спірному періоді був власником нежитлових будівель, які розташовані на спірній земельній ділянці.

Відтак, з часу виникнення права власності на це нерухоме майно у відповідача виник обов'язок укласти та зареєструвати договір оренди на відповідну земельну ділянку, на якій розташовано нерухоме майно.

Разом із цим матеріалами справи підтверджено, що в період з 01.11.2015 по 31.08.2018 відповідач не мав правовстановлюючих документів, які б підтверджували речове право на використання означеної земельної ділянки.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники територіальних органів Держгеокадастру, Держекоінспекції, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. Результати роботи комісії оформлюються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. (п. 2 Порядку).

Збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше ніж протягом одного місяця після затвердження актів комісій, а у разі вилучення (викупу) земельних ділянок - після прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок в межах їх повноважень у період до державної реєстрації підприємством, установою, організацією або громадянином речового права на земельну ділянку у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (п. 5 Порядку).

Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала (ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України).

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (ч. 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України).

Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (ч. 3 ст. 1212 Цивільного кодексу України).

Відповідно до загальних положень законодавства про відшкодування завданої шкоди таке відшкодування є мірою відповідальності. Разом з тим обов'язок набувача повернути безпідставно набуте (збережене) майно потерпілому не належить до заходів відповідальності, оскільки боржник при цьому не несе жодних майнових втрат - він зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно утримував (зберігав). На відміну від зобов'язань, які виникають із завдання шкоди, для відшкодування шкоди за п. 4 ч. 3 ст. 1212 Цивільного кодексу України вина не має значення, оскільки важливий сам факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

Так, відповідач є власником нерухомого майна, яке розташоване на спірній земельній ділянці. Однак, відповідач не вчинив відповідних дій, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів на користування земельною ділянкою, на якій розташоване дане нерухоме майно та нею безкоштовно користується.

Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України)

Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (п. в ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України).

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. (ст. 125 Земельного кодексу України).

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до норм чинного законодавства міська рада, як суб'єкт права на землі комунальної власності, використовує земельні ділянки шляхом передачі їх в оренду зацікавленим особам з метою отримання орендної плати. Підставою для сплати орендарем орендної плати є договір оренди, який набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов, підписання його сторонами і державної реєстрації.

В той же час, відсутність договору оренди землі позбавляє міську раду, як орендодавця, права отримувати від цієї земельної ділянки доход в розмірі встановленої чинним законодавством орендної плати.

Отже, отримавши право власності на нерухоме майно, відповідач набув право користування земельною ділянкою, на якій воно розміщено, та мав відповідним чином оформити таке право, уклавши договір оренди земельної ділянки з Нікопольською міською радою.

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що з 12.11.2008 договір оренди земельної ділянки, укладений між Нікопольською міською радою і Лазевником Р.А., припинив свою дію. 19.11.2008 за Лазевником Р.А. було зареєстровано право власності на нежитлові будівлі по АДРЕСА_2, у розмірі 1/1 частки на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно НОМЕР_3 від 19.11.2008. Загальна площа об'єктів нерухомості складає 1353,1 м.кв. Отже, з моменту припинення дії договору оренди земельної ділянки, укладеного 12.11.2003, відповідач не використовує земельну ділянку по АДРЕСА_2 площею 0,4882 га (4882 м.кв.), оскільки нерухомість, якою він володіє, займає лише 1353,1 м.кв. Таким чином, розрахунок збитків, наведений позивачем у позовній заяві, є необґрунтованим, оскільки зроблений, виходячи з того, що відповідач використовує земельну ділянку площею саме 4882 м.кв., що не підтверджується жодним письмовим доказом, наданим Нікопольською міською радою до позовної заяви. На момент звернення позивача до суду проектна документація на земельну ділянку по АДРЕСА_2 не розроблена, вказаній ділянці не присвоєно кадастровий номер, в Державному земельному кадастрі дані про цю земельну ділянку відсутні (в тому числі, відсутні точні дані про площу ділянки, її цільове призначення, нормативну грошову оцінку землі). Отже, цілком очевидно, що без технічної документації на вказану земельну ділянку позивач не взмозі робити будь-які розрахунки збитків, тим більше, із посиланням на дані договору земельної ділянки від 12.11.2003, укладеного між позивачем та відповідачем, термін дії якого давно закінчився. Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Господарський суд зазначає, що на підставі рішення Нікопольської міської ради від 26.09.2003 № 85-8/ХХІV між Нікопольською міською радою та Лазевником Романом Анатолієвичем було укладено договір оренди від 12.11.2003 земельної ділянки площею 0,4882 га на АДРЕСА_2 терміном на 5 років, за фактичним розміщенням будівель та споруд. Код цільового використання 1.11.6 (інша комерційна діяльність).

Пунктом 1 рішення Нікопольської міської ради від 26.09.2003 затверджено громадянину Лазевнику Р.А. технічну документацію по кадастровому землеустрою (інвентаризація та юридичне підтвердження права) на земельну ділянку по АДРЕСА_2. Пунктом 2 цього рішення надано громадянину Лазевнику Р.А. в короткострокову оренду терміном на 5 років земельну ділянку загальною площею 0,4882 га по АДРЕСА_2.

Відповідно до договору оренди та плану встановлення меж земельної ділянки (а.с. 17) площа земельної ділянки, яка надається Лазевнику Р.А. , становить 0,4882 га.

Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ч. 1, 2 ст. 125 Земельного кодексу України (в редакції від 06.08.2003).

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу в редакції від 06.08.2003).

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.

Враховуючи наведене, оскільки право користування земельною ділянкою площею 0,4882 га. виникло ще до 2004 року - відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» зазначена земельна ділянка вважається сформованою незалежно від присвоєння їй кадастрового номера.

Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу (ч. 1 ст. 123 Земельного Кодексу України).

Зважаючи на те, що спірна земельна ділянка вже сформована та на ній знаходяться нежитлові будівлі відповідача, він повинен був звернутися до органу місцевого самоврядування з заявою стосовно отримання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Докази звернення відповідача до органу місцевого самоврядування із заявою про отримання дозволу на розробку документації із землеустрою в матеріалах справи відсутні.

До суду не надано доказів вчинення відповідачем дій, спрямованих на укладення договору оренди (зокрема і щодо площі 1353,1 кв.м. під належними йому об'єктами нерухомості).

Рішенням виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 12.09.2018 № 695 (а.с. 40) затверджено Акт комісії з визначення та відшкодування збитків, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, при використанні земельної ділянки ФОП Лазевником Романом Анатолійовичем на АДРЕСА_2 (розмір збитків у вигляді неодержаних доходів за земельну ділянку площею 0,4882 га на вул. АДРЕСА_2 за період з 01.11.2015 по 31.08.2018 у сумі 98 607,29 грн.). Відповідачем не подано і доказів оскарження наведеного рішення.

Враховуючи все вищевикладене, господарський суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 1762,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Лазевника Романа Анатолійовича ( АДРЕСА_8 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) на користь Нікопольської міської ради Дніпропетровської області (53213, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, буд. 3, ідентифікаційний код 37338501) 98 607,29 грн. збитки, завдані внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, нараховані за період з 01.11.2015 по 31.08.2018, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 762,00 грн., про що видати наказ.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.

Повне рішення складено 28.05.2019

Суддя І.В. Мілєва