Апеляційний суд Запорізької області
Справа № 22а- 36/07 Головуючий у 1 інстанції: Ярошенко С.С.
Суддя-доповідач: Боєва В.В.
06 лютого 2007 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючого Кочеткової І.В.,
суддів: Крилової О.В.
Боєвої В.В.
при секретарі Череватій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області на постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 17 липня 2006 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці, соціального захисту населення та житлових субсидій виконкому Мелітопольської міської ради Запорізької області про стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги учаснику бойових дій,
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, зазначивши, що він є учасником бойових дій і згідно ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня, він має право на отримання разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Такі виплати проводилися не в повному обсязі. Сума недоплаченої допомоги за 1999 - 2005 р. р. складає 7594, 60 грн., яку він просив стягнути з відповідача на його користь.
В судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги і просив стягнути на його користь недоплату в сумі 3963 грн. 45 коп. - за період 2003 - 2005 р. р.
Постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 17 липня 2006 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Стягнуто з Управління праці, соціального захисту населення та житлових субсидій виконавчого комітету Мелітопольської міської ради на користь ОСОБА_1 сума недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2003 - 2005 р. р. у розмірі 3963 грн. 45 коп.
В апеляційній скарзі УПСЗН Мелітопольської районної державної адміністрації, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, відмовивши позивачу в задоволенні позову.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю - доповідача, переглянувши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, колегія судців приходить до наступних висновків.
Пунктом 3 частини 1 статті 198 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Відповідно ст. 202 КАС України підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Розглядаючи позовні вимоги, суд першої інстанції не дотримався вимог ст. 2 КАС України, яка вказує, що у справах щодо оскарження дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень суд перевіряє, чи вчинені вони на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені законодавством України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, неупереджено, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, своєчасно.
Необхідно зазначити, що ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачає, що щорічну грошову виплату разової грошової допомоги до 5 травня, в розмірах, передбачених ст.ст. 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.
Одночасно Законом України від 25 грудня 1998 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що порядок виплати разової грошової допомоги ветеранам війни визначається Кабінетом Міністрів України, який має щорічно у проекті Державного бюджету України передбачати цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни.
18 лютого 2004 року Кабінетом Міністрів України за № 177 прийнято Постанову «Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у якій, зокрема, зазначено, що з метою реалізації положень ст. 17-1 вказаного Закону Міністерство фінансів і Державне казначейство забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики для виплати цієї разової грошової допомоги у розмірах, установлених законом про державний бюджет на відповідний рік, і для подальшого перерахування їх місцевим органам праці та соціального захисту населення.
За змістом ст. 21 Бюджетного Кодексу України органи соціального захисту не мають власних коштів, а є лише розпорядниками бюджетних коштів. Кошти бюджету, які отримують фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів.
Відповідно ст.ст. 87, 89 Бюджетного Кодексу України до видатків, які здійснюють з Державного бюджету України належать державні програми соціальної допомоги, зокрема, щорічна разова грошова допомога ветеранам війни (ст. 87 БК України).
Слід зазначити, що позов пред'явлено не до належного відповідача, оскільки з огляду на те, що ОСОБА_1 проживає не в м. Мелітополь, а в сільській місцевості Мелітопольського району, відповідачем повинно бути зазначено Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації, а не відповідне Управління виконкому Мелітопольської міської ради.
Окрім викладеного необхідно взяти до уваги, що відповідно до п. 18 ст. 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" на цей рік зупинено дію ч.5 ст., 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Таким чином, під час апеляційного розгляду справи встановлено, що органи соціального захисту при виплаті вищезазначених коштів діяли відповідно до законодавства, а тому немає передбачених законом підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Керуючись ст. ст. 167, 198,202, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації задовольнити.
Постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 17 липня 2006 року скасувати та постановити нову наступного змісту:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду протягом одного місяця.