Справа № 22а-106 2007 р. Головуючий по 1 інстанції
Категорія: 14/38 Калієвськин І.Д.
Доповідач в апеляційній інстанції Магда Л.Ф.
7 березня 2007 р. Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Храпка В.Д.
Суддів Магди Л.Ф. Сіренка Ю.В.
при секретарі Бурдуковій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Маньківського районного суду від 11 січня 2007 р. по справі позовом ОСОБА_1 до Військової частини А-1382 смт. Маньківка про скасування постанови житлової комісії, вивчивши матеріали справи,
встановила:
ОСОБА_1 4 грудня 2006 р. звернувся до суду з позовом до Військової частини А-1382 смт. Маньківка про скасування постанови житлової комісії. В позовній заяві вказував, що з лютого 1994 p., як військовослужбовець, перебував на черзі на отримання житла в В/ч А-1382 смт. Маньківка Черкаської області. В 1998 р. він був звільнений в запас за станом здоров'я. В наказі начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 23 листопада 1998 р. було зазначено: підлягає направленню на облік до Тетіївського РВК Київської області із залишенням на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок житлового фонду військової частини.
Після звільнення позивач переїхав до с Данихівки Тетіївського району Київської області, будучи впевненим в тому, що за ним зберігається черга на отримання житла. Однак через деякий час він дізнався від своїх колег, що він був знятий з обліку на позачергове отримання житла, в той час як інші його колеги, які стояли в черзі за ним, отримали квартири.
6 жовтня 2005 p. позивач з цього питання звернувся з листами до КЕЧ Уманського гарнізону та прокурора Уманського гарнізону. Від КЕЧ відповіді не надійшло до часу звернення до суду з цим позовом. А від прокурора надійшла відповідь про те, що дійсно на підставі рішення житлової комісії Уманського гарнізону від 30 грудня 2004 р. та рішення житлової комісії в/ч А-1382 від 18 січня 2005 р. його знято з черги на отримання житла в зв'язку з виїздом на постійне місце проживання до іншого населеного пункту.
Позивач вважав зняття його з черги неправомірним, таким, що суперечить вимогам ст. 29 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Крім того, його не запросили на засідання житлової комісії, не повідомили про прийняте рішення. Тому просив суд скасувати рішення житлової комісії військової частини і зобов'язати відповідача відновити його право на перебування на обліку на позачергове отримання житла.
Постановою Маньківського районного суду від 11 січня 2007 р. в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить про її скасування і ухвалення нової постанови про задоволення його вимог з тих підстав, що суд невірно застосував норми матеріального права, висновки суду не ґрунтуються на доказах по справі.
Заслухавши суддю-доповідача, представника апелянта, яка підтримала апеляційну скаргу, заперечення проти доводів апеляційної скарги представника відповідача, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, а постанова суду повинна бути скасована з ухваленням нової постанови про задоволення позову ОСОБА_1 виходячи з наступного.
Відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_1 суд виходив з вимог ст. 40 Житлового Кодексу України та п. 26 Правил обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов, якими встановлено зняття з обліку громадян у випадку їх виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту, тому вважав рішення житлової комісії про зняття позивача з обліку на отримання житла таким, що відповідає нормам закону.
Однак з такими висновками суду погодитися не можна, оскільки судом не було застосовано норми матеріального права, що регулюють правовідносини з забезпечення житлом військовослужбовців Збройних Сил України, які суд повинен був застосувати, розглядаючи спір сторін.
Зокрема згідно з п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, в разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Відповідно до п. 37 Наказу/Положення, Міноборони України № 20 від З лютого 1995 р. «Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України», зареєстрованого в Мін'юсті України 20 лютого 1995 p., і який діяв на час зняття ОСОБА_1 з обліку, вказані вище військовослужбовці залишаються на квартирному обліку до одержання житла у військовій частині (у випадку її розформування - військових комісаріатах) і КЕЧ районів та користуються правом на позачергове одержання житла.
Якщо такий військовослужбовець обирає для проживання після звільнення з військової служби, з урахуванням існуючого порядку прописки, інший населений пункт, відповідний командир військової частини за проханням військовослужбовця за 3 роки до звільнення в запас або у відставку за віком подає до військового комісаріату і квартирно-експлуатаційної частини району необхідні документи для зарахування військовослужбовця на квартирний облік, на якому він перебуває до одержання житла. На підставі повідомлення КЕЧ району про зарахування такого військовослужбовця до черги на отримання житла у військовому комісаріаті він знімається з квартирного обліку за останнім місцем служби. Він також може скористатися правом отримати житло після звільнення з військової служби від виконавчих комітетів місцевих рад народних депутатів відповідно до чинного законодавства.
З матеріалів справи та пояснень сторін вбачається, що ОСОБА_1, як військовослужбовець, з лютого 1994 р. перебував на черзі на отримання житла в В/ч А-1382 смт. Маньківка Черкаської області. В 1998 р. він був звільнений в запас за станом здоров'я. Згідно з наказом Першого заступника Міністра оборони України від 23 листопада 1998 р. він підлягав направленню на облік до Тетіївського РВК Київської області з залишенням на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок житлового фонду військової частини.
Рішенням житлової комісії В/ч А-1382 позивача було знято з черги на отримання житла в зв'язку з виїздом на постійне місце проживання до іншого населеного пункту.
Рішення житлової комісії ухвалено з порушенням вимог зазначених вище нормативних актів, тому повинно бути скасовано. Позивача було звільнено з військової служби в запас за станом здоров'я і він мав право перебувати на обліку на позачергове отримання житла у військовій частині до його отримання, що передбачено, зокрема, і наказом Першого заступника Міністра оборони України від 23 листопада 1998 р. про його звільнення.
Доводи представника відповідача про те, що позивач не повідомив військову частину про зміну місця проживання та про те, що військовій частині не було відомо про його місця проживання до 2005 р. спростовуються текстом самого наказу про звільнення ОСОБА_1, де зазначено, що він підлягає направленню на облік до Тетіївського РВК Київської області.
До того ж такі доводи не мають суттєвого значення для вирішення спору, що розглядається, оскільки позивача могло бути знято з квартирного обліку тільки в разі повідомлення КЕЧ району про зарахування його до черги на отримання житла у військовому комісаріаті, за умови, що командир військової частини за його проханням за 3 роки до звільнення у запас подав би до військового комісаріату і квартирно-експлуатаційної частини району необхідні документи для зарахування на квартирний облік.
Як видно з довідки Тетіївського районного військового комісаріату Київської області від 8 листопада 2004 р. ОСОБА_1 на квартирному обліку не перебуває, житлом не забезпечувався.
Крім того, в обґрунтування правильності свого рішення, житлова комісія посилалася на рішення з цього питання житлової комісії Уманського гарнізону від 30 грудня 2004 р. Між тим, як видно з довідки Начальника Уманського гарнізону від 24 січня 2006 р., на засіданні житлової комісії гарнізону 30 грудня 2004 р. питання про зняття з черги з квартирного обліку ОСОБА_1 не розглядалося.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст.202 КАС України підставою для скасування постанови суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Зважаючи на те, що судом не застосовані норми матеріального права, які необхідно було застосувати, що потягло за собою ухвалення неправильної постанови, то ця постанова підлягає до скасування і по справі повинна бути ухвалена нова постанова про задоволення вимог ОСОБА_1.
А тому керуючись п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ст.ст. 198, 202, 207 КАС України, колегія суддів,
постановила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, постанову Маньківського районного суду від 11 січня 2007 р. скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити, скасувати рішення житлової комісії Військової частини А-1382 смт. Маньківка Черкаської області від 18 січня 2005 р. в частині зняття ОСОБА_1 з обліку на позачергове отримання житла, зобов'язати В/ч А-1382 відновити право ОСОБА_1 на перебування на обліку на позачергове отримання житла.
Постанова судової палати набирає чинності одразу після проголошення і може бути оскаржена до Вищого Адміністративного Суду України в касаційному порядку протягом одного місяця.