Справа №487/6409/18
Провадження №2/487/476/19
(ЗАОЧНЕ)
13.05.2019 року Заводський районний суд м. Миколаєва
у складі: головуючого - судді Щербини С.В., за участю секретаря судового засідання Ободенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Миколаєва цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,
27.09.2018 року Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів в сумі 1299,96 грн.
В обґрунтування позову зазначили, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 18.11.2015 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.11.2015 року по 30.04.2016 рік в сумі 1049,95 грн. щомісячно.
Разом з цим, в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід , який вона отримала в період за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру вищезазначеної допомоги. Таким чином виникла переплата державних коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2015 року по 30.04.2016 рік у розмірі 1299,96 грн.
Ухвалою суду від 23.10.2018 року провадження у справі було відкрито.
В судове засідання представник Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради не з'явилась, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити. Не заперечує проти винесення заочного рішення судом.
У судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з'явилась, про дату, час і місце судового засідання була повідомлена належним чином, поважних причин неявки суду не повідомила. Заяв, клопотань, відзиву на позов відвідповідача до суду не надходило. Суд вважає можливим постановити рішення про заочний розгляд справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного.
Згідно п. 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого КМУ від 24.02.2003 року №250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається з місяця звернення на шість місців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан. При цьому допомога призначається на основі середньомісячного за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім'ї.
Відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 18.11.2015 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.11.2015 року по 30.04.2016 рік в сумі 1049,95 грн. щомісячно.
Разом з цим, в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід (ознака доходів «106», дохід від надання майна в аренду), який вона отримала в період за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру вищезазначеної допомоги. Таким чином виникла переплата державних коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2015 року по 30.04.2016 рік у розмірі 1299,96 грн.
Відповідно до п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані
про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення;
Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідач була особисто повідомлена про утворення переплати державних коштів, суму, яку потрібно повернути, та термін її повернення.
До теперішнього часу сума переплати повернута не була.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України передбачено, що набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про стягнення з ОСОБА_1 надміру виплачених державних коштів обґрунтований і підлягає задоволенню.
Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 76, 89, 263-265 ЦПК України , суд
Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м.Миколаєва, ІНН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (м.Миколаїв вул. М .Морська 19, р/р 35412073032971, ОКПО 03194499 МФО 826013 ГУДКСУ в м.Миколаєві Миколаївської області) надмірно виплачені державні кошти у розмірі 1299,96 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м.Миколаєва, ІНН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня йогопроголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя С.В.Щербина