22 травня 2019 р. Справа № 480/1162/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,
представника відповідача - Жертовської С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/1162/19
за позовом ОСОБА_1
до Голови Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області Бублика Романа Юрійовича
про визнання бездіяльності незаконною,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Голови Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області Бублика Романа Юрійовича (далі - відповідач), в якій просить визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо не забезпечення винесення на розгляд сесії 13 березня 2019 року звернення мешканців Сонячненського старостинського округу.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2019 відкрито провадження за даною позовною заявою, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 задоволено клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного провадження із викликом сторін, призначено справу до розгляду у судовому засіданні.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в мережі інтернет голова Чернеччинської сільської ради Бублик Роман Юрійович повідомив, що на сесії 13 березня 2019 року буде розглядатись колективне звернення мешканців Сонячненського старостинського округу, в якому 550 підписів і яке стосується позивача, але станом на 29 березня 2019 року жодних документів з цього приводу позивачу не надано, і в порядку денному питань, що виносились на засідання сесії 13 березня 2019 року, зазначене питання, також, відсутнє. Позивач вважає дії голови Чернеччинської сільської ради Бублика Р.Ю. незаконними, оскільки є чіткий порядок роботи Чернеччинської сільської ради.
У судове засідання позивач не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Згідно із п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Враховуючи зазначене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності позивача.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у їх задоволенні.
У письмовому відзиві на позовну заяву зазначив, що колективне звернення громадян, що надійшло до Чернеччинської сільської ради щодо депутатської діяльності ОСОБА_1 06.02.2019, було адресоване депутатам Чернеччинської сільської ради та сільському голові. Голова розглянув колективне звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян» (протягом 30 днів), відповідно до Регламенту роботи Чернеччинської сільської ради та Регламенту роботи виконавчого комітету та виконавчих органів Чернеччинської сільської ради. 27.02.2019 до Сонячненського старостинського округу було направлено відповідь на колективне звернення з визначенням позиції сільського голови та зазначено, що депутатами звернення буде розглянуто на черговій сесії - 13.03.2019. Громадяни та ОСОБА_1 на сесію не прибули, оголошення про чергову сесію було оприлюднено на офіційному сайті Чернеччинської сільської ради за 10 днів до її проведення.
На переконання відповідача, діяльність сільського голови, в даному випадку, відповідно до чинного законодавства, зокрема статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не можна визначити як бездіяльність тим більше незаконну. Посилання позивача на інформацію з мережі інтернет відповідач вважає безпідставною та зауважує, що відповідно до статті 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі і сільський голова діє в межах наданих йому законом повноважень і керується в діяльності Конституцією України.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 06.02.2019 до Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області надійшло колективне звернення мешканців сіл Сонячне та Мирне Сонячненського старостинського округу Чернеччинської сільської ради адресоване депутатам Чернеччинської сільської ради та сільському голові Чернеччинської сільської ради Бублику Р.Ю., яке стосувалося депутатської діяльності ОСОБА_1 (а.с. 23-31).
Листом від 27.02.219 № 02-27/315 сільський голова надав відповідь на вказане звернення, в якому зазначив, що у нього відсутні повноваження втручатися у діяльність місцевих рад, а також повідомив, що розгляд звернення буде винесено на засідання чергової сесії Чернеччинської сільської ради, що відбудеться 13.03.2019 та на якій громадяни мають право бути присутніми і висловити своє бачення при розгляді відповідного питання (а.с. 48).
Як встановлено із витягу з протоколу 13 сесії Чернеччинської сільської ради від 13.03.2019 (а.с. 21) на сесії зареєструвалися 20 депутатів сільської ради із 27 обраних, слухали при розгляді питання порядку денного «Різне»:
- Бублика Р. Ю. - Чернеччинського сільського голову, який озвучив звернення жителів с. Сонячне та с. Мирне щодо діяльності депутата Чернеччинської сільської ради сьомого скликання, обраної по виборчому округу № 16 ОСОБА_1 , а також ознайомив присутніх з повідомленням Чернеччинської сільської виборчої комісії від 13.03.2019 щодо відкликання депутата Чернеччинської сільської ради сьомого скликання по виборчому округу № 16 ОСОБА_1 ;
- Лазаренка В.І . - виконуючого обов'язки старости Сонячненського старостинського округу, який зауважив, що мешканці сіл Сонячне та Мирне не вдоволені депутатською діяльністю ОСОБА_1 , яка постійно створює конфліктні ситуації (в закладах культури, медицини, старостаті), людей обурює той факт, що вона постійно погрожує зверненнями до суду та до правоохоронних органів.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до пунктів 6-7 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» при здійсненні наданих повноважень сільський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Згідно із ч. 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський голова:
1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;
3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету;
4) вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради;
5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради;
6) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України;
7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;
8) скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;
9) забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально- економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;
10) призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів;
11) скликає загальні збори громадян за місцем проживання;
11-1) вносить на розгляд ради пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;
11-2) вносить на розгляд ради пропозиції щодо кандидатури на посаду керівника установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;
12) забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету;
13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою;
14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;
15) звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів;
16) укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради;
17) веде особистий прийом громадян;
18) забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань;
18-1) бере участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності";
19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;
20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Відповідно до п. 16.1 статті 16 Регламенту роботи Чернеччинської сільської ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Чернеччинської сільської ради від 22.12.2017 (а.с. 49, 50-60) проект порядку денного сесії ради, не пізніш як за два тижні до дати початку сесії ради, формує Чернеччинський сільський голова на основі:
1) плану роботи ради;
2) пропозицій секретаря ради;
3) пропозицій депутатів ради;
4) пропозицій постійних та інших комісій ради;
5) пропозицій, поданих громадою в порядку місцевої ініціативи;
6) пропозицій виконавчого комітету;
7) пропозицій старост.
8) пропозицій членів територіальної громади, поданих у порядку місцевої ініціативи або електронної петиції.
Згідно із п. 9.1, 9.3, 9.4 Регламенту виконавчого комітету Чернеччинської сільської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Чернеччинської сільської ради від 17.01.2018 № 1 (а.с. 61, 62-64) організація роботи зі зверненнями громадян у сільській раді здійснюється згідно з законодавством України про звернення громадян, що включає Закон України «Про звернення громадян» та інші акти законодавства, що видаються відповідно до Конституції України та цього закону. Усі пропозиції, заяви, скарги, що надійшли до сільської ради приймаються та реєструються у день їх надходження на реєстраційно-контрольних картках або журналі. Порушені у зверненнях громадян питання розглядаються сільським головою, заступниками сільського голови, секретарем сільської ради, керуючим справами (секретарем) виконавчого комітету відповідно до розподілу обов'язків. Відповіді на звернення громадян готують виконавчі органи сільської ради, інші органи в межах визначеної законодавством України компетенції та доручення щодо розгляду.
Як встановлено з матеріалів справи, колективне звернення мешканців Сонячненського старостинського округу від 06.02.2019 було включено головою Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області Бубликом Романом Юрійовичем до порядку денного 13 сесії Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області та розглянуто на сесії сільської ради 13 березня 2019 року, що підтверджується витягом з протоколу сесії (а.с. 21).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність бездіяльності Голови Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області Бублика Романа Юрійовича щодо не забезпечення винесення на розгляд сесії 13 березня 2019 року звернення мешканців Сонячненського старостинського округу.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем належним чином доведено правомірність своїх дій та відсутність бездіяльності щодо забезпечення винесення розгляд сесії сільської ради колективного звернення громадян, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Голови Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області Бублика Романа Юрійовича про визнання бездіяльності незаконною - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст рішення складений та підписаний 27.05.2019.