Справа № 329/274/19
Провадження № 3/329/123/2019
про повернення матеріалів для належного оформлення
27 травня 2019 року смт Чернігівка
Суддя Чернігівського районного суду Запорізької області Богослов А.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з виконавчого комітету Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області відносно ОСОБА_1 за ст.197 КУпАП,
Так, 23.05.2019 до Чернігівського районного суду Запорізької області з виконавчого комітету Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ПР №000038 від 29.03.2019 з відповідними додатками відносно ОСОБА_1 за ст.197 КУпАП.
Відповідно п.2 ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя вирішує чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та додатки до нього доходжу до наступних висновків.
Постановою судді Чернігівського районного суду Запорізької області від 07.04.2019 вищезазначений протокол та додані до нього матеріали поверталися посадовій особі, яка склала протокол для доопрацювання з метою усунення недоліків протоколу про адміністративне правопорушення.
Постановою судді Чернігівського районного суду Запорізької області від 07.05.2019 вищезазначений протокол та додані до нього матеріали також поверталися посадовій особі, яка склала протокол для доопрацювання з метою усунення недоліків протоколу про адміністративне правопорушення.
Зокрема, в постанові зазначалося, що з метою усунення недоліків протоколу посадовій особі необхідно зазначити у відповідній графі протоколу нормативно-правовий акт, яким на особу покладено обов'язок зареєструвати місце проживання та зазначити в протоколі лише одне правопорушення, передбачене ч.1 ст.197 КУпАП.
Зазначений протокол був повторно направлений до Чернігівського районного суду Запорізької області, однак недоліки протоколу не були усунуті.
Посадовою особою, яка склала протокол після до оформлення в графі протоколу “місце, час вчинення і зміст адміністративного правопорушення, пункти, частини, статті назви нормативно-правових актів, що були порушені”, було зазначено, що “ ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , з 28.02.2017 проживає без паспорта громадянина України, своєчасно не звернувся для його виготовлення”.
Частиною 1 ст.256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Однак, у протоколі не зазначено нормативний акт, на підставі якого на особу покладений обов'язок отримати паспорт громадянина України з 28.02.2017.
Також, посадовою особою, яка склала протокол, зазначено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст.197 КУпАП “Проживання без паспорта громадянина України”.
Таким чином, дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст.197 КУпАП без зазначення частини цієї норми,що унеможливлює суд визначити адміністративне стягнення за відповідною частиною статті 197 КУпАП.
Отже, недоліки зазначені в постанові судді Чернігівського районного суду Запорізької області від 07.05.2019 залишилися неусунутими.
Тому особі, яка складала протокол про адміністративне правопорушення необхідно зазначити нормативно-правовий акт, яким на особу покладено обов'язок отримати паспорт громадянина України з 28.02.2017 та зазначити в протоколі частину статті 197 КУпАП, за якою кваліфіковане діяння, вчинене особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Пунктом 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 передбачено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Таким чином, вищезазначений протокол з усіма додатками підлягає поверненню до виконавчого комітету Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 254, 256, 278 КУпАП, суддя,
Протокол про адміністративне правопорушення серії ПР №000038 від 29.03.2019 з відповідними додатками відносно ОСОБА_1 за ст.197 КУпАП, повернути до виконавчого комітету Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області, - для належного оформлення.
Постанова набирає законної сили з моменту її винесення і оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Богослов