27 травня 2019 року м. Житомир справа № 240/3496/19
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії, -
встановив:
ОСОБА_1 19.03.2019 звернувся із позовом до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просить зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок розміру пенсії у відповідності до архівного витягу №Ж/225 від 19.12.2017, виданого Комунальною установою "Коростенський районний трудовий архів" Коростенської районної ради.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що він з 2003 року отримує пенсію за віком, що призначена йому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач вважає, що орган пенсійного фонду при розрахунку розміру його пенсії не врахував усіх документів та заяв, що надані позивачем, невірно використав найбільший розмір заробітної плати для розрахунку пенсії та, як наслідок, невірно розрахував розмір пенсії. Призначена пенсія, на його думку є меншою, ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, виписаному у Законі України "Про загальнообов'язкове пенсійне забезпечення", з врахуванням стажу роботи та отримуваної позивачем заробітної плати.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16.04.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу строк подання відзиву на адміністративний позов.
13.05.2019 на адресу суду від відповідача електронною поштою надійшов відзив на адміністративний позов від 06.05.2019 №3399/06 (а.с. 64-65). В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що позивачу здійснено розрахунок пенсії відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідач вважає, що діяв у межах, на підставі та у порядку, визначеному чинним законодавством, а заявлені позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Згідно з ч.4 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Згідно з положеннями ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено, що з 2003 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На думку позивача, у розрахунку розміру його пенсії невірно використано найбільший розмір заробітної плати для її розрахунку. Так, у роз'ясненні, наданими Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області №30, Ж-488 від 08.02.2019 вказується на той факт, що розмір пенсії позивача обчислено з урахуванням заробітної плати за найбільш доцільний період роботи, а саме: з 01.02.1987 по 31.01.1992 згідно з довідкою про заробітну плату та з 01.07.2000 по 03.06.2001 та з 01.12.2007 по 31.12.2007 за даними системи персоніфікованого обліку.
З врахуванням усіх заяв та звернень позивача до Пенсійного фонду України та перерахувань його розмір пенсії з 01.10.2017 по сьогоднішній день, становить 1609,73 грн, що, на думку позивача, не відповідає тому розміру пенсії, який повинен бути з урахуванням розміру заробітної плати та стажу роботи.
Крім того, як слідує з архівної довідки, яка була використана Ємільчинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 №124-Ж від 07.04.2008, відомості про заробітну плату взяті за період з лютого 1987 до грудня 1991 року, з одним місяцем перерви: грудень 1988 року. У такий спосіб визначено стаж 58 місяців, а не 60 - 5 років, які необхідні для нарахування пенсії за період з найбільш доцільним розміром заробітної плати, що відображено у зазначеній вище відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Умова наявності страхового стажу у період 60 місяців визначається частиною 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - "... для обчислення пенсії-також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв".
У зв'язку із чим позивач звернувся до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перерахунок розміру його пенсії та надав архівну довідку №Ж-225 від 19.12.2017 (а.с. 24), видану Комунальною установою "Коростенський районний трудовий архів" Коростенської районної ради, де вказано про розмір його заробітної плати, починаючи з лютого 1987 року до квітня 1992 року, з перервою: лютий 1988 року. Тобто у загальному 62 місяці, що більше ніж достатньо для використання цих даних для належного нарахування розміру пенсії, як найбільш доцільний для розрахунку розміру пенсії, однак отримав лист від 05.11.2018 за №5132/01, відповідно до змісту якого відповідач повідомив, що перерахунок пенсії позивачу здійснено на підставі наданої позивачем довідки від 19.12.2017 №Ж/225 за 60 календарних місяців за період роботи на Коростенському льонозаводі та у результаті проведеного перерахунку розмір пенсії збільшився на 5,05 грн (а.с. 30).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку вказаним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Абзацом першим частини першої статті 40 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України №1058-ІV) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до абзацу п'ятого частини першої статті 40 Закону України №1058-IV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески (абзац шостий частини першої статті 40 Закону України №1058-IV).
Якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), до заробітної плати для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати.
Згідно з частиною другою статті 40 Закону України №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Позивачу пенсія обчислена з урахуванням заробітної плати за найбільш доцільний період роботи з 01.02.1987 до 31.01.1992 згідно з довідкою про заробітну плату та з 01.07.2000 по 03.06.2001 та з 01.12.2007 по 31.12.2007 за даними системи персоніфікованого обліку, відповідно до вимог ст.40 Закову України №1058-IV.
При проведенні оптимізації заробітної плати ОСОБА_1 виключено з розрахунку найменш вигідний період з 01.07.2000 по 03.06.2001 та з 01.12.2007 по 31.12.2007, отже в розрахунку пенсії фактично враховано заробітну плату за 60 місяців страхового стажу з 01.02.1987 по 31.01.1992.
Після оптимізації індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, обчислений за період з 01.02.1987 по 31.01.1992 становить 1,17089.
Крім того, проводити обчислення пенсії ОСОБА_1 із заробітної плати з 01.01.1992, у тому числі за період роботи в Олевському консервно-сушильному заводі з 07.05.1992 по 31.12.1996 та з 01.07.2000 по 03.06.2001 та з 01.12.2007 по 31.12.2007 за даними системи персоніфікованого обліку недоцільно, оскільки індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшується та становить 0,80892.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність своїх дій щодо відмови у перерахунку пенсії за віком, а тому суд відмовляє ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог за безпідставністю.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, відповідно до статті 139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Свято-Миколаївська, 31, м. Олевськ, Житомирська область, 11001, код ЄДРПОУ 41246527) про зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено: 27 травня 2019 року.
Суддя О.В. Єфіменко