Рішення від 27.05.2019 по справі 240/5733/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2019 року м. Житомир

справа № 240/5733/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії з урахування у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по вересень 2018 року включно згідно з довідкою та листом Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області від 20.02.2019 №01-4/288;

- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 02.10.2018, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по вересень 2018 року включно, згідно з довідкою та листом Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області від 20.02.2019 №01-4/288.

В обґрунтування позову зазначає, що з 02.10.2018 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте при призначенні пенсії відповідачем не були враховані додаткові види грошового забезпечення, а саме: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення та премії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов"язкове соціальне страхування. На звернення позивача про здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням у складі грошового забезпечення з якого призначається пенсія фактично отриманих сум, отримав відмову.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 17.04.2019 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 22.04.2019, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідач у строк, встановлений ч.1ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву від 08 травня 2019 року за вхідним №11025/19.

У відзиві на позовну заяву просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість. Зазначає, що згідно з положеннями ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації та інші одноразові види грошового забезпечення.

Відповідно до висновків Конституційного Суду України, викладених у рішенні від 13 травня 2015 року у справі №4рп/2015, до додаткових видів грошового забезпечення належать лише надбавки, доплати, підвищення.

З урахуванням зазначеного, просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у зв"язку з безпідставністю і необґрунтованістю.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідно до витягу із наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 26.09.2018 №405, полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , заступника начальника Новоград-Волинського міськрайонного відділу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирської області, звільнено зі служби цивільного захисту за підпунктом 3 пункту 176 (за станом здоров"я) та на підставі витягу із наказу начальника Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області від 28.09.2018 №377-дз позивача виключено зі списків особового складу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області з 01.10.2018 (а.с.21, 22).

З 02 жовтня 2018 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

13 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, отриманої ним матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення та премій згідно з довідкою № 01-4/288 від 20.02.2019 Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, що не були враховані при призначенні пенсії (а.с.37-38).

У листі №Б-1224 від 01.04.2019 відповідач повідомив позивача, що відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п.2 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704) не передбачено включення до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та премії. Також зазначено, що у Постанові №704 наведено вичерпний перелік щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, однак відповідно до положень п.6 Постанови №704, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та інші фактично виплачені види грошового забезпечення мають окремий особливий і разовий характер (а.с.16-17).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII(далі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року №393 (із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103) для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 року та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю), починаючи з 1 березня 2018 року на кількість таких місяців.

Оскільки позивач був звільнений зі служби після 1 березня 2018 року, довідка про виплачене грошове забезпечення, додаткові види грошового забезпечення від 20.02.2019 №01-4/288 правомірно видана за період з березня 2018 року по вересень 2018 року (а.с.20).

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

З огляду на викладене, положення Закону №2262-ХІІ кореспондують з положеннями Постанови №704, які визначають умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та мають на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такі складові грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць, в даному випадку це матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога для оздоровлення.

Факт сплати єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення складових з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для врахування до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем за період з березня 2018 року по вересень 2018 року сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги для оздоровлення, оскільки їхня виплата здійснювалася не щомісячно, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Щодо позовних вимог про врахування до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється пенсія, отриманої ним за період з березня 2018 року по вересень 2018 року премії, суд зазначає, наступне.

Відповідно до довідки Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області від 20.02.2019 за вих.№01-4/288 в період з березня 2018 року по вересень 2018 року ОСОБА_1 щомісячно нараховано та виплачено премію з якої утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.20).

Суд зазначає, що відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в 2018 році, виданої Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, на підставі якої призначено пенсію за вислугу років ОСОБА_1 , та відповідно до протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 18.10.2018, відповідачем при розрахунку розміру пенсії позивачу до складу грошового забезпечення, з якого обрахована пенсія, було включено, розмір премії отриманої позивачем з березня 2018 року по вересень 2018 року (а.с.40, 41).

Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 5 КАС України.

Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачем безпідставно заявлено позовні вимоги про включення до складу грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія за вислугу років, розміру премії, отриманої ним щомісячно за період з березня 2018 року по вересень 2018 року, оскільки, як свідчать матеріали справи, премія, яка виплачувалась позивачу щомісячно за вказаний період, вже включена органом Пенсійного фонду України до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислугу років при призначенні пенсії з 02.10.2018.

Відповідно до ч.2 та ч.3 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що відповідачем доведено правомірність дій щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячних премій, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області від 20.04.2019 за вих.№01-4/288.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч.5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 27 травня 2019 року.

Суддя А.В. Горовенко