Рішення від 27.05.2019 по справі 240/2576/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2019 року м. Житомир

справа № 240/2576/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії згідно з довідкою №307/19 від 04.02.2019, виданою Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області з 01.02.2019 без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та нарахувати і провести відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених коштів, починаючи з 01.02.2019;

- зобов"язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії, згідно з чинним законодавством та довідкою №307/19 від 04.02.2019, виданою Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області з 01.02.2019 без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та нарахувати і провести відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених коштів, починаючи з 01.02.2019.

Позовні вимоги в межах суми платежу за один місяць просить звернути до негайного виконання.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що її чоловік, працював на посаді голови Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . З 15.11.2008 позивач отримує пенсію у зв"язку із втратою годувальника. 11.02.2019 звернулась до Хорошівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок щомісячного грошового утримання, надавши довідку Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області №307/19 від 04.02.2019, проте відповідачем було повідомлено, що підстав для проведення перерахунку пенсії у зв"язку зі змінами з 01.02.2019 розміру складових суддівської винагороди згідно з Законом України «Про державну службу» немає.

Вважаючи бездіяльність органу Пенсійного фонду України, щодо не здійснення перерахунку розміру її пенсії на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області №307/19 від 04.02.2019 протиправною, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 27.03.2019 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана уповноваженою особою відповідача 03.04.2019.

Відповідач у строк, встановлений ч.1ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву від 17.04.2019 (за вх.№9030/19), в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю.

В обґрунтування правової позиції відповідач зазначив, що з 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень якого Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 втратив чинність, окрім статті 37, що стосується призначення пенсій державним службовцям. Чинним Законом України "Про державну службу" не передбачено будь-яких перерахунків пенсій.

Відповідно до ухвали суду від 02.05.2019 зобов"язано ОСОБА_1 та Хорошівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати суду додаткові докази по справі та відкладено розгляд справи до отримання судом від позивача та відповідача витребуваних документів.

16 травня 2019 року позивач надіслала до суду копії документів, що були витребувані згідно з ухвалою суду від 02.05.2019.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Хорошівському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирської області та після смерті її чоловіка ОСОБА_2 з 15.11.2008 отримує пенсію у зв"язку з втратою годувальника.

За життя ОСОБА_2 отримував довічне грошове утримання судді у відставці, що не заперечується сторонами.

Відповідно до довідки №307-19 від 04.02.2019, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області ОСОБА_1 , її чоловік ОСОБА_2 працював на посаді голови суду в Володарськ-Волинському районному суді Житомирської області, заробітна плата станом на 01.01.2019 складає 54784,5 грн, з яких: посадовий оклад - 28815 грн; надбавка за вислугу років (80%) за стаж державної служби - 23052 грн; надбавка за адміністративну посаду голови суду (10%) - 2881,5 грн (а.с.77).

Позивач 11.02.2019 звернулася до Хорошівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою за вх.№І-14 про перерахунок пенсії довічного грошового утримання згідно із довідкою №307/19 від 04.02.2019 (а.с. 90).

Листом №664/01 від 19.02.2019 Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України повідомило позивача, що відповідно до п.5 Розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у разі не прийняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

З 01 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 відповідно до п.2 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 втратив чинність, окрім статті 37, що стосується призначення пенсій державним службовцям. У пунктах 10 і 12 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 передбачено право державних службовців за певних умов на призначення пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993.

Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 не передбачено перерахунку пенсій. Саме тому підстав для проведення перерахунку у зв"язку зі змінами з 01.02.2019 розмірів складових суддівської винагороди згідно з Законом України «Про державну службу» на підставі довідки №307-19 від 04.02.2019, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області немає (а.с.25).

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернулася за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частинами 1, 3 та 4 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд зазначає, що відповідачем не заперечується право позивача на отримання пенсії по втраті годувальника на умовах, передбачених ст.37 Закону України «Про державну службу» з розрахунку довічного грошового утримання судді у відставці, що належать її чоловіку.

Відповідно до рішення Черняхівського районного суду Житомирської області від 29.03.2018 у справі №276/432/17, яке залишено без змін згідно з постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2018, позов ОСОБА_1 задоволено: зобов"язано Хорошівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно чинного законодавства та довідки №2674/16 від 15.12.2016, виданої Територіальної управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області, з 01.01.2017 без обмеження максимальним розміром встановленим Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та нарахувати і провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених коштів, починаючи з 01.01.2017 (а.с.22-23, 24).

Відповідач на заяву позивача від 11.02.2019 про перерахунок пенсії довічного грошового утримання відмовив з тих підстав, що зміни у складових суддівської винагороди згідно із Законом України «Про державну службу» відсутні.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 розділу V «Пенсія у зв'язку з втратою годувальника в солідарній системі» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон України №1058-IV) зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім'ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.

Відповідно до ст. 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя.

Відповідно до Преамбули Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року №1402-VIII (далі - Закон України "Про судоустрій і статус суддів") цей Закон визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд.

Згідно з ч. 1 ст.142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.

Відповідно до п. 25 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про судоустрій і статус суддів" право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.

В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45, ст. 529; 2015 р., №№ 18-20, ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.

Відповідно до статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом.

Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за:

1) вислугу років;

2) перебування на адміністративній посаді в суді;

3) науковий ступінь;

4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

21 липня 2018 року опубліковано Закон України від 15 травня 2018 року №2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", яким внесено зміни до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, зокрема в абзаці другому пункту 3 розділу ІІ слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року".

Отже, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, починаючи з 01 січня 2017 року, тому безпідставним є посилання відповідача на положення статті 58 Конституції України щодо дій закону в часі.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року встановлено у розмірі 1600 гривень.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року становить 1762грн.

З огляду на викладене, з 01 січня 2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1762грн, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є обставиною, що обумовлює необхідність у проведенні перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.

Відповідно до ч. 4 ст. 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Конституційний Суд України в п.1 ч.4 рішення №4-рп/2016 від 08.06.2016 за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої, абзаців першого, другого, четвертого, шостого частини п'ятої статті 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року №2453-VI, зазначив, що у разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Право позивача на отримання пенсії по втраті годувальника, виходячи із розміру довічного грошового утримання суді у відставці, яке належало її чоловіку не оспорюються відповідачем.

При цьому, відповідно до системного аналізу законодавства та рішення Конституційного Суду України, зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Зважаючи на викладене, зміна розміру раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання є підставою для зміни розміру пенсії, у даному випадку по втраті годувальника, призначеної виходячи з розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо нездійснення перерахунку пенсії у зв"язку з втратою годувальника ОСОБА_1 на підставі довідки №307-19 від 04.02.2019, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області.

Відповідно до положень статті 45 Закону №1058-IV днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Право на перерахунок пенсії реалізується особою на підставі власного волевиявлення, шляхом подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.

Згідно з ч.4 ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Судом встановлено, що за перерахунком пенсії позивач звернулася 11.02.2019, тому перерахунок пенсії слід здійснити з 01 лютого 2019 року.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе зобов'язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв"язку з втратою годувальника ОСОБА_1 на підставі довідки №307-19 від 04.02.2019, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області, з 01 лютого 2019 року, з урахуванням проведених виплат.

Покладення такого обов'язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права.

Щодо прохання позивача про звернення рішення суду до негайного виконання у межах суми стягнення пенсії за один місяць, суд зазначає наступне.

Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про задоволення позову.

В силу приписів ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір у розмірі 768,4 грн підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 258, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 номер НОМЕР_1 ) до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Древлянська, буд.1, смт.Хорошів, Житомирська область 12101, код ЄДРПОУ 41246794) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Хорошівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо нездійснення перерахунку пенсії у зв"язку з втратою годувальника ОСОБА_1 на підставі довідки №307-19 від 04.02.2019, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області.

Зобов'язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв"язку з втратою годувальника ОСОБА_1 на підставі довідки №307-19 від 04.02.2019, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області, з 01 лютого 2019 року без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, з урахуванням виплачених коштів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 (сорок) коп.

Рішення в частині присудження виплати пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 у межах суми стягнення за один місяць, допустити до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі 27 травня 2019 року.

Суддя А.В. Горовенко