Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 травня 2019 р. Справа№200/2038/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В. розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з вимогами:
- визнати неправомірними дії відповідача з проведення розрахунку пенсії з урахуванням індивідуального коефіцієнта середнього заробітку 3,83325;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з використанням індивідуального коефіцієнта заробітку 4,69 ;
- зобов'язати відповідача виплатити заборгованість по пенсії, з моменту призначення пенсії по день перерахунку, з урахуванням фактично отриманої пенсії.
В обґрунтування позову зазначив, що при призначенні його пенсії відповідач протиправно застосував індивідуальний коефіцієнт середнього заробітку 3,83325. Оскільки найбільш вигідним для розрахунку коефіцієнтом був на момент призначення пенсії - 4,69 , який відповідач повинен був розрахувати по заробітним платам отриманим за період з 01.01.2004 року по 31.12.2008 року. Використання відповідачем індивідуального коефіцієнта середнього заробітку 3,83325, призвело до неправильного розрахунку пенсії позивача, до її заниження.
Відповідачем у встановлений судом строк надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 17.03.2014 року, як отримувач пенсії за віком. Порядок призначення пенсії за віком, врегульовано нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV (надалі Закон №1058). Згідно до ст.24 Закону №1058, страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Відповідач зазначає, що форма заяви про призначення/перерахунок пенсії має форму, встановлену Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1, у якій передбачено внесення відомостей про період проведення оптимізації; при написанні заяви про перерахунок пенсії від 17.03.2014 року позивач всупереч ствердженням позовної заяви та на підставі копій матеріалів справи, наданих суду відповідачем, не виявила бажання виключити з підрахунку заробітної плати якийсь конкретний період, тому управління провадило перерахунки автоматизованим способом. Внаслідок проведеного перерахунку по заяві від 17.03.2014 року сума коефіцієнтів заробітної плати зменшилася з 543,86758 до 468,86868, проте індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії після проведення оптимізації заробітку збільшився з 3,33661 до 3,84319, що в свою чергу спричинило збільшення розміру пенсії позивача, оскільки даний коефіцієнт використовується у формулі для обчислення пенсії. У зв'язку з викладеним відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою суду від 12.02.2019 року позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивачем недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою суду від 05.03.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання.
Ухвалою суду 02.04.2019 року здійснено перехід до загального позовного провадження, замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Ухвалою суду від 02.05.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 27.05.2019 року.
Позивач та відповідач до судового засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
На підставі ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Судом встановлено та не заперечується сторонами по справі, що позивач з 17.03.2014 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком.
Листом відповідача від 25.10.2018 року на запит позивача повідомлено, що ст. 115 Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з 01.10.2017року були внесені зміни до абз. 2 п. розділу XV "Прикінцевих положень'' Закон) України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": ..Зменшення розміру пенсії за віком застосовується до досягнення пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 цього Закону та протягом періоду, який дорівнює кількості мовних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення жінкою віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 цього Закону. Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дати, наступної за завершенням цього періоду'', Повідомлено, що розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням загального стажу 37 рік 09 міс.16 днів (стаж враховано по 14.03.2014 рік) та заробітної плати, визначеної за період з 01.07.2000 року по 31.03.2014 року (165 міс.), станом на 30.09.2017 року складав 5142.71 грн., де:Коефіцієнт стажу - 0.37750;
Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1.35-0.50963;
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії 10353.53 грн. (середній заробіток за 2013 рік - 2700,98 грн. індивідуальний к-т заробітку - 3.83325). Розмір пенсії за віком - 5276,47 грн.
Доплата за понаднормативний стаж - 91,84 грн. (1312,00*7%).
Загальний розмір пенсії за віком - 5368,31 грн.,
% зменшення пенсії за достроковий вихід-6.5%,
Зменшення пенсії за достроковий вихід -348,94 грн.,
Загальний розмір пенсії - 5019,37 грн.,
Розмір індексації - 123,34 грн.
В умовах солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально в залежності від набутого страхового стажу та отриманою заробітки з якою сплачуються страхові внески.
З 01.10.2017 року проведено масовий перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 року №2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з використанням показника середньої заробітної плати 3764,40 грн. та показника вартості одного року страхового стажу 1%. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлено в розмірі 1452,00грн.
Індивідуальний коефіцієнт стажу - 0.37750.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за період з 01.07.2000 року по 31.03.2014 року за даними персоніфікованого обліку, становить 14429,89 грн. (3764,40 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016 рік *3.83325 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Статтею 28 Закону №1058 передбачено, що за кожний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія збільшується на 1% основного розміру, але не більше 1% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. При страховому стажі 37 років понаднормативний стаж складає 7 % (37-30).
Окрім цього зазначено, що з 01.10.2017 року розмір пенсії було переглянуто без застосування зниження пенсії.
Розмір позивача пенсії станом на 01.10.2017 року став складати 5548,98 грн.
Індивідуальні перерахунки пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону № 1058 з додаванням стажу або по зміні заробітку позивачу не здійснювались, так як з початку призначення пенсії заявник був непрацюючим пенсіонером.
Розмір індексації станом на 01.09.2015 складав 138,92 грн., на 01.05.2016 року - 135,25 грн., на 01.12.2016 року - 127,59 грн., на 01.05.2017 року - 123,34 грн. З 01.10.2017 року було проведено осучаснення пенсій відповідно до Закону України від 03.10.2017 року №2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким індексація пенсій не передбачена по 2019 рік.
Не погодившись з такою відповіддю пенсійного органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Судом встановлено, що спірні відносини виникли внаслідок неправомірного, на думку позивача, застосування відповідачем при перерахунку пенсії позивачу коефіцієнта заробітної плати у розмірі 3,83325 замість необхідного 4,69.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058).
Згідно з ст. 24 Закон №1058, страховий стаж - період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Підставою для обчислення страхового стажу є дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до запровадження цієї системи - трудова книжка працівника. Отже, до 31.12.2003 стаж зараховується згідно записів трудової книжки, а з 01.01.2004 - відповідно до даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Під час перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу та врахуванням заробітку після призначення пенсії в деяких випадках відбувається збільшення заробітної плати, з якої обчислюють пенсію, відповідно, розмір пенсії підвищується, але при цьому знижується коефіцієнт заробітної плати.
Пенсіонер, звертаючись в органи Пенсійного фонду, самостійно приймає рішення щодо варіантів здійснення перерахунку пенсії: тільки з урахуванням страхового стажу чи водночас з урахуванням і стажу, і заробітної плати після призначення пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону №1058, Пенсійний фонд України є органом який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсію та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання пов'язані з веденням обліку.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.
За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання у цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058).
На підставі ч.1 ст.40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За змістом зазначених норм Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць
(Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Таким чином, у наведеній формулі обчислення заробітної плати
Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).
Суд зазначає, що коефіцієнт заробітної плати є співвідношенням між заробітною платою, яку особа фактично отримує в певний місяць, з якої сплачено страхові внески, до середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за цей місяць, і безпосередньо залежить від величини отримуваної особою, в даному випадку заробітної плати позивача. Зазначений коефіцієнт визначається щомісячно.
Суд зазначає, що обчислені щомісячні коефіцієнти заробітку підсумовуються та шляхом ділення одержаної суми на кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати, визначається середній коефіцієнт заробітної плати особи (Ск : К).
Разом із тим, суд зазначає, що чинним законодавством не встановлено право позивача самостійно визначати коефіцієнт заробітної плати для призначення/перерахунку пенсії, це є повноваженнями органу Пенсійного фонду України.
Крім цього, згідно приписів законодавства України, що регулює пенсійне забезпечення проведення перерахунку пенсії з використанням заробітної плати з 01 січня 2003 року по 31 грудня 2007 року законодавством не передбачено, оскільки відповідно до вимог ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року, що спростовує розрахунки позивача, які наведені в обґрунтування позову.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що підстав передбачених законом, для зміни коефіцієнту заробітної плати позивача з 3,83325 на 4,69 немає.
Досліджені матеріали справи доводять, що відповідачем дотримані всі норми щодо виконання приписів вищезазначених законів, жодних порушень управління стосовно прав на соціальне забезпечення не допущено.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) про визнати неправомірними дії з проведення розрахунку пенсії з урахуванням індивідуального коефіцієнта середнього заробітку 3,83325; зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з використанням індивідуального коефіцієнта заробітку 4,69 ; зобов'язати виплатити заборгованість по пенсії, з моменту призначення пенсії по день перерахунку, з урахуванням фактично отриманої пенсії - відмовити.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 27.05.2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Загацька Т. В.