(про залишення заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності без задоволення)
27 травня 2019 року м. Житомир справа № 0640/3719/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 у справі № 0640/3719/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення при перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з 01 січня 2016 року основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із визначенням основного розміру пенсії як 90% сум грошового забезпечення, зазначеного в довідці Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області № 85/964 від 13.03.2018, з урахуванням раніше проведених виплат.
27 вересня 2018 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 у справі № 0640/3719/18 набрало законної сили.
19 березня 2019 року (вх.№5906/19) на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 подана в порядку ст. 383 КАС України, в якій заявник просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невиконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 у справі №0640/3719/18, яке набрало законної сили, за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої пенсії у сумі 69479,52 грн., перерахованої на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 13.03.2018 № 85/964 за період з 01 січня 2016 року до 31 грудня 2017 року та 8 місяців і 27 днів 2018 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", Закону України від 15.07.2018 "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення", ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
В обґрунтування заяви вказує, що йому виплачується підвищений розмір пенсії із 01.01.2018, однак заборгованість по пенсійному забезпеченню із 01.0.2016 по 31.12.2017 не виплачена, хоч і обрахована відповідачем. Зазначає, що відповідач повідомив його, що пенсія за період із 01.01.2016 по 31.12.2017 обрахована, однак буде виплачена в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду". ОСОБА_1 вважає, що рішення суду в частині виплати пенсії починаючи з дня виникнення права на перерахунок пенсії із 01.01.2016 по 31.12.2017 так і залишилось невиконаним, а тому він звернувся до суду з даною заявою.
Відповідно до ч.1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За приписами ч. 5 ст. 383 КАС України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
Ухвалою суду від 21 березня 2019 року розгляд заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невиконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 у справі №0640/3719/18 було призначено в судовому засіданні на 26 березня 2019 року.
26 березня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшли заяви ОСОБА_1 та представника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в яких вони просили суд розглянути заяву без їх участі.
З огляду на зазначене, суд вважає за можливе провести розгляд заяви про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невиконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 у справі №0640/3719/18 в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, перевіривши викладені у заяві позивача обставини, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 08 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із вимогою виконати рішення суду від 27.08.2019 у справі №0640/3719/18 (а.с.99).
За наслідками розгляду заяви позивача, у своїй відповіді від 12.10.2018 №В-4390,В4391 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 , що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 у справі №0640/3719/18, яке набрало законної сили 28.09.2018, йому здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Основний розмір пенсії після перерахунку становить 8844,26 гривень. Крім того, відповідач вказав, що доплата за період з 28.09.2018 по 31.10.2018 в сумі 124,93 буде виплачена позивачу в листопаді 2018 року, а доплата за період з 01.01.2016 по 27.09.2018 в розмірі 3736,45 гривень буде проведене йому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду" (а.с.100).
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо невиплати йому пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, а тому звернувся до суду із цією заявою в порядку ст.383 КАС України.
Розглянувши подану ОСОБА_1 заяву, суд зазначає наступне.
В заяві позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невиконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 у справі №0640/3719/18 та зобов'язати відповідача виконати судове рішення та здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої пенсії у сумі 69479,52 гривень.
Однак суд не погоджується із твердженням позивача щодо протиправності дій відповідача з наступних підстав.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із п. 20 та п. 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103, пунктом 3 якої, відповідно до частини четвертої ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України, передбачено:
- перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
- виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
- з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Рішенням від 27.08.2018 у справі №0640/3719/18 на відповідача покладався обов'язок здійснити перерахунок та виплатити пенсію, але суд не визначав конкретних сум, які підлягають виплаті позивачу ані за місяць, ані за весь період.
Крім того, для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 (далі - Постанова №649).
Згідно з п. 1 Порядку № 649 цей порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Відповідно до п. 3 Порядку № 649 боржник (орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення) веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника (п. 4 Порядку №649).
В свою чергу, пунктами 9, 10, 11 Порядку № 649 визначено, що рішення комісії Пенсійного фонду України з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду оформляються протоколом, у якому за наявності підстав зазначаються пропозиції щодо перерахунку коштів на рахунок боржника. Протокол підписується всіма членами комісії і подається Голові правління Пенсійного фонду України, який не пізніше трьох робочих днів приймає рішення про виділення коштів.
Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоду виплати пенсії зобов'язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону.
Таким чином, Головне управління при виконанні рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 у справі №0640/3719/18, як орган державної влади зобов'язаний діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2019 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649.
Щодо погашення заборгованості, яка утворилась внаслідок здійсненого перерахунку за рішенням суду за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 суд звертає увагу позивача, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. А тому суд вважає, що відповідач не може взяти на себе зобов'язання щодо виплати боргу без внесення відповідних змін у Державному бюджеті або без виділення додаткових коштів на такі цілі, відтак - відсутня протиправність дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо невиконання рішення суду від 27.08.2018 у справі №0640/3719/18.
Відповідно до ч. 6 ст. 383 КАС України, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
З приводу зазначеної у заяві вимоги ОСОБА_1 щодо про встановлення судового контролю суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Зазначеній нормі кореспондують положення п. 1 ч. 6. ст. 246 КАС України відповідно до якого у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про порядок і строк виконання рішення.
Таким чином, виходячи з системного аналізу вказаних правових норм, випливає, що судовий контроль за виконанням судових рішень здійснюється шляхом вказівки у судовому рішенні про зобов'язання відповідача подати у встановлений строк звіту про виконання судового рішення стосовно тих рішень, якими зобов'язано відповідача здійснити певні дії, шляхом розгляду адміністративних позовів стосовно оскарження дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні судових рішень, а також шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений строк звіту про виконання судового рішення якими зобов'язано відповідача здійснити певні дії, на стадії виконання судового рішення, що є додатковим видом судового контролю у цій стадії.
Суд зазначає, що вимога про встановлення судового контролю була заявлена позивачем у позовній заяві і за наслідками її розгляду судом у рішенні від 27.08.2018 у справі №0640/3719/18, враховуючи обставини даної справи, було зроблено висновок про відсутність підстав зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому у встановлені судового контролю було відмовлено.
Таким чином питання про встановлення судового контролю у справі №0640/3719/18 шляхом подання звіту про виконання судового рішення вже було вирішено судом.
Керуючись статтями 243, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Залишити без задоволення заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.18 в адміністративній справі № 0640/3719/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.Е.Черняхович