Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 травня 2019 р. Справа№243/467/19
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області про визнання протиправними дії відповідача та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області про визнання протиправними дії відповідача та зобов'язання відповідача відновити начислення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2018 року.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що з 1995 року вона є одержувачем субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. В серпні 2018 року позивачка отримала відмову у призначенні субсидії з 01 травня 2018 року № 1791 Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради. Прийняття цього рішення обґрунтовують неможливістю отримання відомостей про доходи від Державної фіскальної служби і вимагають оновити персональні данні, а саме поставити відмітку в Паспорті по серії та номеру, встановлену наказом № 602 «норми», які слугували нейтралізацією Закону України від 16 липня 1999 року 1003-ХІУ «Про внесення змін у закон №320/ВР «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів»». Ці «норми» надалі увійшли до Податкового кодексу замість норм Закону. Вважає, що Наказ «відмінив» її права і свободи.
У її Паспорті на підставі Рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області 21 травня 2004 року проставлена відмітка Державною податковою адміністрацією - «має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера» (Р. І, ст. 1, ч. 2); «до Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційного повідомляють про це відповідні державні органи » (Р. II, ст. 5, ч. 3).
Вважає протиправною відмову в одержанні субсидії, тому змушена звернутися до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з відповідним позовом.
У Доповненні до позову ОСОБА_1 зазначила, що згідно ст. 22 Конституції України вона не втратила права на здійснення платежів без ідентифікаційного номера, відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів», оскільки рішення суду, яким їй було надано таке право, є обов'язковим для виконання на всій території України.
Просить суд:
- визнати протиправним дії Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради поновити нарахування субсидії їй - ОСОБА_1 з 01 травня 2018 року. Судові витрати просить покласти на відповідача.
Відповідач у наданому відзиві на позов від 17 квітня 2019 року зазначив, що Управління вважає позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав:
ОСОБА_1 було автоматично призначено субсидію на наступний період, як такій що, отримувала субсидію у попередньому періоді.
Відповідно до п. 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (зі змінами) якщо отримати інформацію про доходи, необхідну для проведення автоматичного розрахунку субсидії, неможливо внаслідок помилки, виявленої в персональних даних особи під час обміну інформацією, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє особу про необхідність виправлення помилки і проводить розрахунок субсидії протягом десяти днів після подання особою оновлених даних та отримання інформації про доходи.
Відсутність необхідних даних у файлі-запиті (ідентифікаційний номер) унеможливлює отримати від Державної фіскальної служби інформації про доходи осіб, які в паспорті громадянина України мають відмітку про право здійснювати платежі без ідентифікаційного номера, і як наслідок, проведення розрахунку субсидії домогосподарствам, у складі яких є такі особи.
Згідно Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», який втратив чинності 01 січня 2011 року, для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Відповідно до п. 70.13 ст. 70 Податкового кодексу України документи, пов'язані з проведенням операцій, передбачених пунктом 70.12 цієї статті, які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.
Відповідно до п. 1 спільного наказу Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 17 грудня 2010 року №955/628 «Про втрату чинності спільних наказів Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року №602/1226 та від 06 липня 2006 року №386/663» спільний наказ Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року №602/1226 «Про затвердження Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів» втратив чинність з 21 січня 2011 року.
Окрім того, згідно із п. 2.1 п. 2 наказу ДПА України від 17 грудня 2010 року № 954 «Про затвердження Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та втрату чинності деяких наказів Державної податкової адміністрації України» наказ ДПА України від 27 січня 1998 № 43 «Про затвердження Положення про картку фізичної особи - платника податків» втратив чинність з 21 січня 2011 року.
Починаючи із 01січня 2011 року облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби згідно із п. 63.6 ст. 63 гл.6 та п. 70.1 ст. 70 гл.7 р. II Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями та п. 2 р. VIII про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 10.12.2013 №779, облік фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та подали до контролюючого органу Повідомлення, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Враховуючи наведене, фізична особа, яка через свої релігійні та інші переконання відмовлялася від прийняття ідентифікаційного номеру та в паспорті громадянина України має відмітку про право здійснювати платежі без ідентифікаційного номера, внесену до 2011 року, втрачає таке право починаючи з 21 січня 2011 року.
Згідно із п. 1 р. VIII Положення № 779 фізична особа, яка раніше не подавала Облікової картки і відомості про яку не включено до Державного реєстру та яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу Повідомлення за формою № 1П (додаток 8), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України..
Пунктом 8 р. VIII Положення №779 визначено, після отримання підтвердження щодо можливості внесення відмітки за зверненням фізичної особи, яка подала Повідомлення, контролюючий орган вносить до паспорта відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, форму якої наведено в додатку 9 до цього Положення. Датою взяття на облік в окремому реєстрі Державного реєстру вважається дата внесення відмітки до паспорта.
Згідно п. 13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
ОСОБА_1 було повідомлено 10 липня 2018 про необхідність з'явитись до управління та надати паспорт з оновленим штампом про відмову від ідентифікаційного номеру.
У зв'язку з тим, зо ОСОБА_1 не подала оновлених даних, Управлінням 10 серпня 2018 року прийнято рішення про не призначення субсидій з 01 травня 2018 року з підстав : подано неповний набір документів.
Підсумовуючи викладене просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з травня 2015 року та 2016 року було автоматично призначено субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період, як такій що, отримувала субсидію у попередньому періоді.
27 червня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про призначення субсидії та подала декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій зазначила, що має відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією і номером паспорта.
10 липня 2018 року на адресу позивача ОСОБА_1 Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської ради було направлено листа в якому Управлінням було роз'яснено, що позивачу необхідно з'явитись до управління та надати паспорт з оновленим штампом про відмову від ідентифікаційного номеру.
Повідомленням про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 1791 проінформовано позивача про не призначення субсидій з 01 травня 2018 року з підстав : подано неповний набір документів.
Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 20 квітня 2004 року об'єднану державну податкову інспекцію в м. Слов'янську було зобов'язано провести в паспорті ОСОБА_1 відмітку про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру. Рішення набуло законної сили 04 травня 2004 року (а.с.6).
Як вбачається із копії Паспорта серії НОМЕР_1 , виданого Словянським МВ УМВС України в Донецькій області 26 червня 2002 року, громадянці України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на сторінці 7 Слов'янською податковою інспекцією було зроблено наступний запис: « ОСОБА_1 відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів» має право здійснювати будь-які виплати без ідентифікаційного номера».
Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2017 року у справі № 243/10713/17 позов ОСОБА_1 до Управління про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області щодо відміни нарахування субсидії з 01 травня 2017 року. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області поновити нарахування субсидії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01 травня 2017 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2018 року у справі № 243/10713/17 апеляційну скаргу Управління на рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2017 року у справі № 243/10713/17 залишено без задоволення. Рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2017 року у справі № 243/10713/17 залишено без змін.
Відповідно до п. 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (зі змінами) якщо отримати інформацію про доходи, необхідну для проведення автоматичного розрахунку субсидії, неможливо внаслідок помилки, виявленої в персональних даних особи під час обміну інформацією, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє особу про необхідність виправлення помилки і проводить розрахунок субсидії протягом десяти днів після подання особою оновлених даних та отримання інформації про доходи.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 20 квітня 2004 року було встановлено, що ОСОБА_1 сповідує християнську релігію. Виходячи зі своїх релігійних переконань вона не може мати та користуватися присвоєним їй ідентифікаційним номером.
Відповідний запис про наявність у ОСОБА_1 права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру було зроблено на підставі Рішення Словянського міськрайонного суду від 20 квітня 2004 року в її Паспорті серії НОМЕР_1 , виданого Словянським МВ УМВС України в Донецькій області 26 червня 2002 року.
Спірним питанням в даній справі є законність дій відповідача щодо не призначення субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг позивачці через неможливість отримання даних про доходи позивача у зв'язку з не проведенням оновлення даних про відсутність у неї ідентифікаційного коду через релігійні переконання. Позивач ОСОБА_1 вважає, було допущено звуження змісту та обсягу її існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 19 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права (1966 року) кожна людина має право безперешкодно дотримуватися своїх поглядів.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», який втратив чинності 01 січня 2011 року, для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Згідно із ст. 70 Податкового кодексу України, Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 17 грудня 2010 року №954 (далі Положення №954) облік фізичних осіб платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Фізична особа, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, подає повідомлення за формою №1П (далі Повідомлення) до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою.
Для заповнення Повідомлення використовуються дані паспорта громадянина України та інших документів, які подаються у разі зміни паспортних даних.
Прийняття Повідомлень, їх перевірка на дотримання вимог щодо оформлення документів, які подаються для обліку фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру, здійснюється працівниками структурних підрозділів органів державної податкової служби, до функцій яких належить реєстрація фізичних осіб у Державному реєстрі.
Взяття на облік фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру здійснюється протягом десяти робочих днів від дня подання до органу державної податкової служби Повідомлення.
Відповідно до п. 8 р. VIII Положення № 954 за зверненням фізичної особи, яка подала Повідомлення для обліку її в окремому реєстрі Державного реєстру, орган державної податкової служби після отримання інформації з Державного реєстру про взяття такої особи на облік за прізвищем, ім'ям, по батькові, серією і номером паспорта вносить до паспорта громадянина України такої особи (сьома, восьма або дев'ята сторінка) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Згідно Конвенції про захист прав і основоположних свобод кожен має право на свободу думки, совісті та релігії; це право включає свободу змінювати свою релігію або переконання, а також свободу сповідувати свою релігію або переконання під час богослужіння, навчання, виконання та дотримання релігійної практики і ритуальних обрядів як одноособово, так і спільно з іншими, як прилюдно, так і приватно.
Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 20 квітня 2004 року було встановлено, що ОСОБА_1 сповідує християнську релігію. Виходячи зі своїх релігійних переконань вона не може мати та користуватися присвоєним їй ідентифікаційним номером.
Відповідний запис про наявність у позивачки права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру було зроблено в її Паспорті на підставі Рішення Слов'янського міськрайонного суду від 20 квітня 2004 року відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів», який діяв на момент виникнення такого права у ОСОБА_1 , та яке на даний час, відповідно до ст. 22 Конституції України, не може бути звужено шляхом скасування призначеної раніше субсидії з тих підстав, що Закон України «Про державний реєстр фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів» втратив чинність.
Відповідно до п. 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (зі змінами) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня. Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 є отримувачем пенсії за віком.
Пунктом 13 Положення зазначено, що забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням. Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Позивачкою при подачі документів на оформлення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива було надано копію паспорту громадянина України, в якій зазначено, що « ОСОБА_1 відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів» має право здійснювати будь-які плати без ідентифікаційного номера».
Посилання представника відповідача на те, що позивач з 2011 року вже не має права здійснювати платежі без ідентифікаційного номера за даними паспорту, оскільки втратила таке право через те, що не звернулася із повідомленням за формою №1П до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою, судом першої інстанції не прийнято до уваги, оскільки в даному випадку звужуються обсяг прав і свобод позивачки.
Крім того, приймаючи рішення № 1791 відповідач фактично скасував призначення субсидії за попередній період травень - вересень, зазначивши підставу «неповний набір документів».
Щодо залучення до участі третьої особи Слов'янсько-Лиманського управління Головного управління ДФС у Донецькій області у справі 243/467/19, суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 20 квітня 2004 року об'єднану державну податкову інспекцію в м. Слов'янську було зобов'язано провести в паспорті ОСОБА_1 відмітку про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру. Рішення набуло законної сили 04 травня 2004 року (а.с.6).
Суд зазначає, що відповідач зазначену заяву про залучення третьої особи по справі жодним чином не обґрунтував, не навів належних причин необхідності залучення Слов'янсько-Лиманського управління Головного управління ДФС у Донецькій області в якості третьої особи по справ, оскільки питання щодо відмітки у паспорті позивача вважається вирішеним та жодним чином рішення у справі № 243/467/19 не може вплинути на права, інтереси або обов'язки Слов'янсько-Лиманського управління Головного управління ДФС у Донецькій області.
Тому, враховуючи обставини справи, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, а саме у визнанні протиправними дій Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області щодо відміни нарахування субсидії з 01 травня 2018 року та зобов'язання Управління поновити нарахування субсидії ОСОБА_1 , з 01 травня 2018 року.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн.
Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 768,40 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області про визнання протиправними дії відповідача та зобов'язання відповідача відновити начислення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2018 року - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області щодо відміни нарахування субсидії з 01 травня 2018 року.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області поновити нарахування субсидії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01 травня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області судовий збір у розмірі 768,40 грн. на користь ОСОБА_1 .
Рішення складено у повному обсязі та підписано 27 травня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шинкарьова І.В.