Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
27 травня 2019 р. Справа №265/2741/19
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабіч С.І., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду м. Слов'янськ про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до суду з позовом до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Пенсійного фонду м. Слов'янськ (відповідач) про зобов'язання вчинити певні дії.
Дана позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Приписами частини 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У позовній заяві позивач просить звільнити його від сплати судового збору як особу, яка через свій майновий стан не має можливості його сплатити.
За приписами статей 1, 2 Закону України "Про судовий збір" № 3674VI від 8 липня 2011 року (далі Закон № 3674), судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.
Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платники судового збору громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Згідно частини першої статті 3 Закону № 3674, судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Суд зазначає, що Закон № 3674 не передбачає можливості звільнення від сплати судового збору через скрутний матеріальний стан позивача.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Суд звертає увагу позивача на практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд), за якою вимога сплатити судовий збір не порушує право заявників на доступ до правосуддя, оскільки судовий збір є певним законним обмежувальним заходом, який є формою регулювання доступу до суду, а також попередження подання необґрунтованих та безпідставних позовів та перенавантаження судів. Таке обмеження не може розглядатись як таке, що саме по собі суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована згідно із Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР та набрала чинності для України 11 вересня 1997 року, який гарантує кожному право на розгляд його справи судом.
Згідно з позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 04 липня 2018 року у справі № 686/114/16-ц, положення Закону України "Про судовий збір" не містять вичерпного й чітко визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи; у кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі поданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням. Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (п. 44 рішення ЄСПЛ у справі "Kniat v. Poland", заява № 71731/01; п. 63- 64 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі "Jedamski and Jedamska v. Poland", заява № 73547/01).
При розгляді справ ЄСПЛ встановлює, чи був, з однієї сторони, дотриманий баланс між інтересом держави у стягненні судового збору за розгляд справи, та з іншої - правом заявника на доступ до правосуддя, зокрема, правом представити свою позицію по суті та захистити інтереси в суді; для того, щоб гарантувати такий справедливий баланс, та, власне, зберегти безперебійне функціонування судової системи, суди мають можливість звільнити від судового збору тих заявників, які можуть довести свою погану фінансову ситуацію (справа "Шишков проти Росії" (Shishkov v. Russia), заява № 26746/05). Крім того, на переконання ЄСПЛ, при оцінюванні розміру судового збору слід обов'язково враховувати питання фінансової спроможності заявника його сплатити, а також обставини конкретної справи та стадію провадження (справа "Креуз проти Польщі" (Kreuz v. Poland), заява № 28249/95); підставою для рішення суду про звільнення від сплати судового збору може бути майновий (фінансовий) стан особи (справа "ФК Мретебі проти Грузії" (FC Mretebi v. Georgia), заява № 38736/04).
Позивачем до позовної заяви не надано доказів на обґрунтування складного матеріального становища чи того, що у позивача відсутні інші джерела доходу ніж пенсія, отже, суд вважає за необхідне у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання даної позовної заяви - відмовити.
Відповідно до статті 4 Закону № 3674 судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір за ставкою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Законом України "Про державний бюджет України на 2019 рік" з 1 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1921 грн.
Отже, за подання даної позовної заяви позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Крім цього, згідно п., 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
В порушення вказаних норм позивачем у позовній заяві не зазначено повного ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) позивача, реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача.
Крім цього, суд зазначає, що відповідачем у справі визначено Головне управління Пенсійного фонду міста Слов'янськ, однак у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація щодо вказаного відповідача.
З огляду на це позивачу необхідно визначитися з належним відповідачем у справі та зазначити у позовній заяві ідентифікаційний код юридичної особи - відповідача, визначений в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Крім цього, згідно ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
У позовній заяві позивач зазначає про звернення до суду щодо постановки на облік у у Управління Пенсійного фонду України у м. Слов'янськ, проте, відповідного рішення суду чи доказів звернення до суду, до позовної заяви не додано.
Як видно з позовної заяви, позивач просить суд зобов'язати відповідача виплатити заборгованість з пенсії у сумі 132 343,20 грн., однак у порушення вищезазначених вимог КАС України, не надає доказів на підтвердження щомісячного розміру своєї пенсії.
Крім цього, відповідно ч. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Натомість таке письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав у позовній заяві відсутнє.
За приписами частини 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
- доказів сплати судового збору за подання даної позовної заяви;
- позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, а саме: із зазначенням повного ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) позивача, реєстраційного номеру облікової картки платника податків позивача та ідентифікаційного коду юридичної особи - відповідача, відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
- копії уточненої позовної заяви та копій доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи;
- доказів на підтвердження розміру нарахованої та виплаченої позивачу пенсії, яку ним взято для визначення розміру позовних вимог;
- доказів перебування на обліку у визначеного відповідача;
- рішення суду за результатами розгляду заяви про взяття на облік до Управління Пенсійного фонду України м. Слов'янська, на яку посилається позивач у позовній заяві;
- письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Керуючись Законом України "Про судовий збір", статями 133, 160 - 161, 169, 171 - 172, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання даної позовної заяви - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк 10 днів з дня отримання копії даної ухвали, для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання суду:
- доказів сплати судового збору в сумі 768,40 грн. за реквізитами: р/р 34318206084034, отримувач коштів: Слов'янське УК/м.Слов'янськ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ 37803368, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу за поданням адміністративного позову: "Судовий збір за позовом (найменування позивача), Донецький окружний адміністративний суд".;
- позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, а саме: із зазначенням повного ім'я (прізвище, ім'я, по-батькові) позивача; зазначенням реєстраційного номеру облікової картки платника податків позивача та ідентифікаційного коду юридичної особи - відповідача, відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
- копії уточненої позовної заяви та копій доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи;
- доказів на підтвердження розміру нарахованої та виплаченої позивачу пенсії, яку ним взято для визначення розміру позовних вимог;
- доказів перебування на обліку у визначеного відповідача;
- рішення суду за результатами розгляду заяви про взяття на облік до Управління Пенсійного фонду України м. Слов'янська, на яку посилається позивач у позовній заяві;
- письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua).
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Бабіч С.І.