копія
22 квітня 2019 року Справа № 160/2432/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
15 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового (підземного) стажу роботи, що дає право на отримання пенсії на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», наступні періоди на наступних підприємствах:
з 30.09.1993року по 20.11.1993 рік на шахті «Світанок» виробничого об'єднання «Жовтеньвугілля» горнорабочим підземним 2-го розряду з повним робочим днем під землею;
з 01.06.1995 року по 28.03.1996 рік на вугледобувному підприємстві ТОВ фірма «Карбон» виробничого об'єднання «Жовтеньвугілля» горноробочим підземним 2-го розряду з повним робочим днем під землею;
з 12.04.1996 року по 12.06.1999 рік на шахті «Світанок» виробничого об'єднання «Жовтеньвугілля» учнем горноробочого очисного забою, горноробочим очисного забою з повним робочим днем під землею;
з 01.12.2016 р. по 15.03.2017 рік на ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» горноробочим очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до частини 3 ст. 114 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з дня звернення, тобто з 05 лютого 2019 року та провести відповідні виплати.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 05.02.2019 р. він звернувся до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №18 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, листом від 12.02.2019р. за № 37/03.22-19 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії, оскільки періоди роботи на шахті "Світанок" в/о "Жовтеньвугілля" з 30.09.1993 р. по 20.11.1993 року, з 12.04.1996 року по 12.06.1999 року та з 01.06.1995 р. по 28.03.1996 р. на ТОВ фірма "Карбон" шахти "Світанок" в/о "Жовтеньвугілля», з 01.12.2016р. по 15.03.2017р. на ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» до пільгового стажу роботи, який дає право для призначення пенсії згідно ст.114 Закону, не зараховано. Позивач з такими діями Пенсійного органу не погоджується, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.03.2018р.. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/2432/19. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до пункту 2 частини 1, частини 2, частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
16 квітня 2019 року представником відповідача подано до канцелярії суду відзив на позовну заяву (вх.№ 19645/19), в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що періоди роботи на шахті "Світанок" в/о "Жовтеньвугілля" з 30.09.1993 р. по 20.11.1993 року, з 12.04.1996 року по 12.06.1999 року та з 01.06.1995 р. по 28.03.1996 р. на ТОВ фірма "Карбон" шахти "Світанок" в/о "Жовтеньвугілля» не враховано до пільгового стажу роботи, оскільки позивачем не надано довідки, які підтверджують пільговий характер роботи на підприємстві, яке знаходиться на непідконтрольній Україні території. А період роботи з 01.12.2016 р. по 15.03.2017 р. не враховано, оскільки відсутня інформація про сплачені страхові внески.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встанови наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно копії паспорту серії НОМЕР_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно копії довідки від 22.10.2018р. № 0000613870 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .
05 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернувся до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №18 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Листом від 12.02.2019 р. № 37/03.22-19 відділ з питань призначення та перерахунків пенсій №18 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії з підстав відсутності необхідного пільгового стажу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі по тексту Закон № 1058-IV).
Згідно з п.2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.
Відповідно до положень п.16 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно зі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Тобто, для встановлення права на пільгову пенсію з вищезазначених підстав необхідна підстава, зокрема, зайнятість повний робочий день на підземних роботах.
Як встановлено ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з п. 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. В довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Таким чином, надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників потрібно виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
В позовній заяві ОСОБА_1 вказує, що отримати довідки від підприємств, на яких він раніше працював, не має можливості, оскільки такі підприємства знаходяться на непідконтрольній Україні території. Однак, як вказує відповідач у відзиві на позовну заяву, позивачем не надано уточнюючі довідки, які б підтверджували пільговий характер роботи за період з 30.09.1993 р. по 20.11.1993 року, з 12.04.1996 року по 12.06.1999 року та з 01.06.1995 р. по 28.03.1996 р., а за відсутності таких довідок неможливо встановити пільговий характер роботи ОСОБА_1 . Означені доводи відповідача судом не сприймаються до уваги, з огляду на таке.
Як підтверджено матеріалами справи, а саме копією трудової книжки серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 у спірні періоди займав наступні посади:
- з 30.09.1993 р. по 20.11.1993 р. горноробочий 2-го розряду з повним робочим днем під землею на шахті «Рассвет» Жовтневого виробничого об'єднання «Жовтеньвугілля»;
- з 01.06.1995 р. по 28.03.1996 р. горноробочий 2-го розряду з повним робочим днем під землею у вугледобувному підприємстві ТОВ «Фірма "Карбон" м. Шахтарськ;
- з 12.04.1996 р. - учень горноробочого очисного вибою з повним робочим днем під землею на шахті «Рассвет» Жовтневого виробничого об'єднання «Жовтеньвугілля»;
- з 17.04.1996 р. по 02.07.1996 рік, навчався на курсах по професії гірничоробочий очисного вибою з відривом від виробництва;
- з 03.07.1996 року був переведений гірничоробочим очисного забою з повним робочим днем під землею та працював по 12.06.1999 рік;
Тобто, зазначені записи чітко містять відомості щодо характеру роботи ОСОБА_1 у спірні періоди - з повним робочим днем під землею, а отже, вказані спірні періоди мають бути зараховані до пільгового стажу для призначення пільгової пенсії.
Щодо спірного періоду роботи з 01.12.2016 р. по 15.03.2017 р., який не враховано відповідачем до пільгового стажу, оскільки відсутня інформація в індивідуальних відомостях про сплату страхових внесків, суд вважає за потрібне зазначити наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України № 1058-IV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 24 Закону України № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За змістом статті 20 Закону України № 1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 106 Закону України № 1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, який здійснив нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.
Відтак, фактично внаслідок невиконання підприємством обов'язку по сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
В даному випадку, несплата страхових внесків призвела до порушення принципу рівності особи перед законом, а пенсійні органи не вжили дієвих заходів для забезпечення гарантованого державою права на пенсію.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи позивача на такому підприємстві.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наведених обставин суд доходить висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовляючи ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії за віком діяло протиправно, необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення, у зв'язку з чим, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового (підземного) стажу роботи спірні періоди роботи з 30.09.1993 р. по 20.11.1993 р., з 12.04.1996 р. по 12.06.1999 р., з 01.06.1995 р. по 28.03.1996 р., з 01.12.2016 р. по 15.03.2017 р. та призначити пенсію відповідно до частини 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 05 лютого 2019 року та провести відповідні виплати.
Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.
На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати у розмірі 768,4 грн.
Керуючись ст. ст. 241-248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 з 05 лютого 2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на отримання пенсії на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» наступні періоди на наступних підприємствах:
з 30.09.1993 року по 20.11.1993 рік на шахті «Світанок» виробничого об'єднання «Жовтеньвугілля» гірничим робітником підземним 2-го розряду з повним робочим днем під землею;
з 01.06.1995 року по 28.03.1996 рік на вугледобувному підприємстві ТОВ фірма «Карбон» виробничого об'єднання «Жовтеньвугілля» гірничим робітником підземним 2-го розряду з повним робочим днем під землею;
з 12.04.1996 року по 12.06.1999 рік на шахті «Світанок» виробничого об'єднання «Жовтеньвугілля» учнем гірничого робітника очисного забою, гірничим робітником очисного забою з повним робочим днем під землею;
з 01.12.2016 р. по 15.03.2017 р. на ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» гірничим робітником очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до частини 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з дня звернення 05 лютого 2019 року та провести відповідні виплати.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати у розмірі 768,4 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) В.М. Олійник
Рішення не набрало законної сили
22 квітня 2019 року.
Суддя В.М. Олійник
З оригіналом згідно.
Суддя В.М. Олійник