Рішення від 20.05.2019 по справі 160/2284/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2019 року Справа № 160/2284/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просив суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень статті 42 Закону України "Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням індивідуального коефіцієнту зарплати 3,69793 розрахований при призначенні пенсії за віком із зарплати за період з 01.05.1991 по 30.04.1996 роки, з 01.09.2018 року в межах шестимісячного строку від дати звернення до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.

Позовна заява мотивована тим, що пенсійний орган неправомірно при перерахунку пенсії застосував індивідуальний коефіцієнт, чим порушив права останнього на отримання пенсії у більшому розмірі. Внаслідок таких протиправних дій розмір індивідуального коефіцієнту, який враховується при обчислені розміру пенсії, був незаконно зменшений з 3,69793 до 2,8892 що призвело до розміру зарплати для обчислення та розміру пенсії. Тому позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку розміру пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок розміру пенсії з урахуванням положень статті 42 Закону України "Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням індивідуального коефіцієнту зарплати 3,69793 розрахований при призначенні пенсії за віком із зарплати за період з 01.05.1991 по 30.04.1996 роки, з 01.09.2018 року в межах шестимісячного строку від дати звернення до суду.

26.04.2019 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач посилається на те, що перерахунок пенсії з 01.10.2017 року відповідно до Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" проведено ОСОБА_1 виходячи із коефіцієнту заробітної плати 2,88982, який незмінний починаючи з попереднього перерахунку пенсії 01.02.2008 року відповідно до наданої заяви. Таким чином, застосувати коефіцієнт заробітної плати 3,69793, який застосовано при призначенні пенсії 01.01.2004 року, немає законних підстав, оскільки заявою про перерахунок пенсії від 12.02.2008 року заявник безпосередньо виявив бажання перерахувати пенсію по стажу та заробітній платі. З 01.10.2017 року заявнику автоматизованим способом проведено перерахунок (осучаснення) пенсії (розрахованої на момент перерахунку), відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.), із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Коефіцієнт заробітної пласти 2,88982 який є незмінним починаючи з попереднього перерахунку пенсії відповідно до поданої заяви.

В період з 13.05.2019 року по 17.05.2019 року суддя Прудник С.В. перебував на лікарняному.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в пенсійному органі з 19.03.1996 року та отримував пенсію по інвалідності, а з 15.08.2000 року отримує пенсію за віком, яка з 01.01.2004 року розрахована згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (надалі - Закон), з урахуванням вимог ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (робота по списку №1 - шахтарі).

З 01.01.2004 р. за матеріалами пенсійної справи пенсія розраховувалась із загального стажу, обчисленого по 15.08.2000, який складав 32 роки 06 місяців 28 днів, в тому числі по Списку № 1 (підземні роботи) - 23 роки 10 місяців 02 дні, заробітної плати за період роботи з 01.05.1994 по 30.04.1996 (згідно довідки про заробітну плату від 20.05.1996 б/н, виданої ОП шахта «ім. Героїв Космосу»), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік (306,45 грн), де середньомісячний заробіток складав 880,50 грн (306,45 грн х 2,87323 - індивідуальний коефіцієнт заробітку).

З 01.01.2004 згідно з особисто наданих заяв ОСОБА_1 від 16.03.2004 та від 04.11.2004, та довідками про заробітну плату від 15.03.2004 та від 09.09.2004, які видані філією ВАТ ДХК «Павлоградвугілля» шахта «ім. Героїв Космосу», за періоди роботи з 01.05.1989 по 30.04.1996, був проведений перерахунок пенсії по стажу та заробітку відповідно до норм ст. 40, ст. 42 Закону № 1058. Після перерахунку загальний стаж обчислений по 31.12.2003 складав 35 років 11 місяців 14 днів, в тому числі по Списку № 1 (підземні роботи) - 23 роки 10 місяців 02 дні. Пенсію обчислено із заробітної плати за більш вигідний період роботи з 01.05.1991 по 30.04.1996, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2003 рік (306,45 грн), де середньомісячний заробіток складав 1133,23 грн (306,45 грн х 3,69793 -індивідуальний коефіцієнт заробітку).

З 01.02.2006 згідно з особисто наданою заявою позивача від 30.01.2006 та довідки про заробітну плату від 10.02.2006, яка видана ВАТ «Павлоградвугілля» ВСП «шахта ім. Героїв Космосу», за період роботи з 01.05.1996 по 31.07.1996, був проведений перерахунок пенсії по стажу та заробітку відповідно до норм ст. 40 та ст. 42 Закону № 1058. після перерахунку загальний стаж обчислений по 31.12.2005 складав 37 років 11 місяців 16 днів, в тому числі по Списку № 1 (підземні роботи) - 23 роки 10 місяців 02 дні. Пенсію обчислено із заробітної плати за більш вигідний період з 01.08.1991 по 31.07.1996 та даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.12.2005, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2005 рік (735,57 грн), де середньомісячний заробіток складав 2374.61 грн (735,57 грн х 3,22826 -індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації).

З 01.02.2008 згідно з особисто наданою заявою ОСОБА_1 від 12.02.2008, був проведений перерахунок пенсії по стажу та заробітку відповідно до норм ст. 40 та ст. 42 Закону № 1058. Після перерахунку загальний стаж обчислений по 31.01.2008 складав 40 років 0 місяців 16 днів, в тому числі по Списку № 1 (підземні роботи) -23 роки 11 місяців 23 дні. Пенсію обчислено із заробітної плати за більш вигідний період роботи з 01.08.1991 по 31.07.1996 та даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.01.2008, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік (1197,91 грн), де середньомісячний заробіток складав 3461,74 грн (1197,91 грн х 2,88982 -індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації).

З 01.02.2010 згідно з особисто наданою заявою позивача від 09.02.2010 був проведений перерахунок пенсії в більш вигідному варіанті по стажу відповідно до норм ст. 42 Закону № 1058. Після перерахунку загальний стаж обчислений по 31.01.2010 складав 42 роки 0 місяців 16 днів, в тому числі по Списку № 1 (підземні роботи) -23 роки 11 місяців 23 дні. Пенсія була обчислена із заробітної плати за матеріалами пенсійної справи.

З 01.02.2012 згідно з особисто наданою заявою ОСОБА_1 від 07.02.2012 був проведений перерахунок пенсії в більш вигідному варіанті по стажу відповідно до норм ст. 42 Закону № 1058. Після перерахунку загальний стаж обчислений по 31.01.2012 складав 44 роки 0 місяців 16 днів, в тому числі по Списку № 1 (підземні роботи) -23 роки 11 місяців 23 дні. Пенсія була обчислена із заробітної плати за матеріалами пенсійної справи.

З 01.03.2014 згідно з особисто наданою заявою позивача від 18.02.2014 був проведений перерахунок пенсії в більш вигідному варіанті по стажу відповідно до норм ст. 42 Закону № 1058. Після перерахунку загальний стаж обчислений по 31.01.2014 складав 46 років 0 місяців 16 днів, в тому числі по Списку № 1 (підземні роботи) -23 роки 11 місяців 23 дні. Пенсія була обчислена із заробітної плати за матеріалами пенсійної справи.

З 01.02.2016 згідно з особисто наданою заявою ОСОБА_1 від 11.02.2016 був проведений перерахунок пенсії в більш вигідному варіанті по стажу відповідно до норм ст. 42 Закону № 1058. Після перерахунку загальний стаж обчислений по 30.11.2014 склав 46 років 10 місяців 16 днів, в тому числі по Списку № 1 (підземні роботи) -23 роки 11 місяців 23 дні. Пенсія була обчислена із заробітної плати за матеріалами пенсійної справи.

Однак, з 01.10.2017 ОСОБА_1 автоматизованим способом проведено перерахунок (осучаснення) пенсії відповідно до Закону № 2148, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн), із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% та розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21 грудня 2016 року № 1801-VIII збільшеного на 79 гривень (1452,00 грн).

За даними електронної пенсійної справи розмір пенсії обчислено, виходячи із загального стажу, зарахованого по 30.11.2014 року, що складає 46 років 10 місяців 16 днів (по 30.11.2014 року), в тому числі по Списку № 1 (підземні роботи) - 23 роки 11 місяців 23 дні.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0,69833.

Середньомісячний заробіток розраховано за період роботи з 01.08.1991 по 31.07.1996 та за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 31.01.2008, що складає 10 878,44 грн (3764,40 грн х 2,88982 - індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації).

Також, з 01.12.2018 ОСОБА_1 автоматизованим способом проведено перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з грудня 2018 року - 1497,00 грн, установленого Законом України від 07 грудня 2017 року № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік».

Після перерахунку загальний розмір пенсійної виплати з 01.12.2018 по теперішній час складає 8702,75 грн, з яких:

7596,74 грн - розмір пенсії за віком (10 878,44 грн х 0,69833);

658,68 грн - доплата за понаднормативний стаж роботи 44 роки (1497,00 грн х 44%) згідно зі ст. 28 Закону № 1058;

447,33 грн - доплата до розміру пенсії, визначеного відповідно до ст. 8 Закону № 345.

19.12.2018 року позивач звернувся до Павлоградського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок розміру пенсії.

Листом від 29.12.2018 року за № П19811-18 Павлоградський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомив ОСОБА_1 про те, з 01.10.2017 року вступив в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII 03.10.2017 року. Згідно п.4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» З 01.10.2017 року перераховуються із застосуванням заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Загальний стаж роботи становить 46 років 10 місяців 16 днів (по 30.11.2014 року), в тому числі стаж по списку №1 на підземних роботах - 23 роки 11 місяців 23 дні, а також додаткові роки за стаж по списку №1 на підземних роботах - 23 роки. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1 складає 0,69833. Розрахунок пенсії проведений за матеріалами пенсійної справи із застосуванням заробітної плати за період з 01.08.1991 по 31.07.1996 роки та за даними СПОВ з 01.07.2000 року по 31.01.2008 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації складає 2,88982. Заробітна плата для обчислення пенсії складає (3764,40*2,88982) = 10 878,44 грн. Де, 7596,74 грн. - розмір пенсії за віком, розрахований із застосуванням середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2014, 2015 та 2016 роки, яка складає 3764,40 грн. (3764,40*2,88982*0,69833)= 7596,74 грн. Де, 638,88 грн. - доплата за понаднормативний стаж за 44 роки (1452,00 *44%). Всього нарахована пенсійна виплата-8235,62 грн.

Не погодившись з такою відповіддю, 02.02.2019 року позивач звернувся із скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на неправомірність дій Павлоградського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Однак, листом від 15.02.2019 року за № 848/П-09 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило у перерахунку пенсії позивачу з посиланням на те, оскільки у 2006 році позивач використав право на проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 42 та ст. 42 Закону № 1058, то для врахування коефіцієнту заробітку - 3,69793 (з якого обчислено пенсію у 2004 році) немає підстав. Отже, органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керувалися нормами чинного законодавства.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду із позовною заявою за захистом прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим ч. 3 ст.24 цього Закону, - 0,85.

Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Законувраховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Таким чином коефіцієнт заробітної плати не є сталою величиною, а розраховується заново кожного разу при перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами розміру заробітних плат.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 року № 2148-VIII внесені зміни в Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" стосовно перерахунку призначених пенсій.

Отже, пенсії призначені до набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії", з 01.10.2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

За даними пенсійної справи, розмір пенсії заявника обчислено, виходячи із загального стажу, зарахованого по 30.11.2014 року, що складає 46 років 10 місяців 16 днів, в тому числі, пільговий стаж по списку № 1 на підземних роботах - 23 роки.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає: 838 міс/1200=0,69833.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для розрахунку розміру пенсії позивачу було враховано заробітну плату за період з 01.08.1991 по 31.07.1996 роки та за даними СПОВ з 01.07.2000 року по 31.01.2008 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації складає 2,88982. Заробітна плата для обчислення пенсії складає (3764,40*2,88982) = 10 878,44 грн. Де, 7596,74 грн. - розмір пенсії за віком, розрахований із застосуванням середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2014, 2015 та 2016 роки, яка складає 3764,40 грн. (3764,40*2,88982*0,69833)= 7596,74 грн. Де, 638,88 грн. - доплата за понаднормативний стаж за 44 роки (1452,00 *44%). Всього нарахована пенсійна виплата-8235,62 грн.

Згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

467,13 грн. - доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» ((10 878,44 * 80% = 8702,75 грн.)-8235,62 = 467,13 грн.).

Отже, загальний розмір пенсійної плати з 01.10.2017 року становив 8702,75 грн.

З 01.12.2018 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» зріс розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб - з 1435,00 грн. до 1497,00 грн. Відповідно, мінімальний розмір пенсійної виплати збільшився до 1497,00 грн.

Щодо розрахунку пенсійної виплати з 01.12.2018 року суд вважає за необхідне зазначити наступне.

7596,74 грн. - розмір пенсії за віком, розрахований із застосуванням середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2014, 2015 та 2016 роки, яка складає 3764,40 грн. (3764,40*2,88982*0,69833) - 7596,74 грн.

658,68 грн. - доплата за понаднормативний стаж за 44 роки (1497,00 *44%);

Всього нарахована пенсійна виплата - 8255,42 грн.

447,33 грн. - доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" ((10 878,44 * 80% = 8702,75 грн.)-8255,42 = 447,33 грн.).

Таким чином, загальний розмір пенсійної плати з 01.12.2018 року становить 8702,75 грн.

Отже, коефіцієнт заробітної плати 2,88982 і було застосовано при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року.

З урахуванням вказаного, вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії із використанням коефіцієнта заробітної плати 3,69793 визначеного під час призначення пенсії є необґрунтованими.

Таким чином своїми діями відповідач жодним чином не звузив обсяг прав та свобод, наданих позивачу. Зменшення коефіцієнту заробітної плати виникло у зв'язку зі змінами розміру заробітної плати позивача та змінами розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні.

Поряд з цим, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 року. В зазначеному рішенні Суд вказав, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відтак, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Наданими Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по даній справі доказами доведено правомірність дій та рішення під час здійснення перерахунку пенсії позивача та встановлення розміру коефіцієнту заробітної плати.

За таких обставин, суд приходить до переконання, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позову понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242, 245-246, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник