копія
11 квітня 2019 року Справа № 160/2071/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
04 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у невиплаті, починаючи з 01.08.2018 року, пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити виплату пенсії з моменту припинення - 01.08.2018 року ОСОБА_1 на загальних підставах без застосування законодавства в сфері внутрішньо переміщених осіб негайно після проголошення судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він з 2005 р. є пенсіонером. З метою уникнення наслідків збройного конфлікту ОСОБА_1 вимушений був покинути своє місце проживання у м. Свердловську Луганської області та у серпні 2014 року перемістився до м. Дніпра. З 01.08.2014 р. позивач став на облік до управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська, яке згодом було реорганізовано в Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. ОСОБА_1 став на облік як внутрішньо переміщена особа. Вказує, що 20.08.2018р. здійснив реєстрацію місця проживання за адресою АДРЕСА_1 . Однак, з 01.08.2018 р. позивачу припинено виплату пенсії. На неодноразове звернення позивача відповідач листом від 24.10.2018 р. повідомив, що відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №1 прийнято рішення про призупинення виплати пенсії з 01.08.2018р. Таку бездіяльність позивач вважає протиправною, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
08.04.2019 р. представником відповідача подано до канцелярії суду відзив на адміністративний позов (вх.№ 18271/19), в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що з 20.08.2018 року ОСОБА_1 здійснив реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з чим відмовився від статусу внутрішньо переміщеної особи, при цьому надав довідку управління соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Дніпрі ради від 20.082018 № 60-С, де зазначено, що його знято з обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Вказує, що позивачу для подальшої виплати пенсії, не зважаючи на реєстрацію за вищевказаною адресою за відсутності паперової пенсійної справи, необхідно надати до Управління довідку внутрішньо переміщеної особи, яку можна отримати в управлінні соціального захисту населення Шевченківської районної у м.Дніпрі ради. За відсутності довідки внутрішньо переміщеної особи виплата пенсії припиняється. Таким чином, у зв'язку з відсутністю у позивача зазначеної інформації, виплату пенсії припинено з 01.08.2018 року.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, згідно копії пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 з 2005 року є пенсіонером.
До 31.07.2014 року позивач перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України міста Свердловська Луганської області.
З метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту на території Луганської та Донецької областей ОСОБА_1 у 2014 році перемістився до м. Дніпра де з 01.08.2014р. став на облік до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Дніпропетровська, що підтверджується копіями довідок від 25.02.2015р. №1202001663, від 25.02.2016р. №1202002768 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
У зв'язку із зміною місця проживання з 25.08.2016р. позивача було взято на облік, як внутрішньо переміщену особу до Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Дніпро, що підтверджується копією довідки від 25.08.2016 р. № 1241012870.
Згідно копії паспорту серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 20.08.2018 р. зареєструвався за адресою: АДРЕСА_1 .
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не виплачено пенсійні виплати ОСОБА_1 з 01.08.2018р.
16.10.2018р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про поновлення виплати пенсії.
Листом від 24.10.2018 р. № С16486-18 Центральний відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, що оскільки виплата пенсії ОСОБА_1 здійснювалась відповідно до електронної пенсійної справи, відділом з питань призначення та перерахунків пенсії №1 прийнято рішення призупинити виплату пенсії з 01.08.2018р. тому для продовження виплати пенсії ОСОБА_1 необхідно звернутись до управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради із заявою про отримання статусу внутрішньо переміщеної особи.
Бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 вважає протиправною, що стало підставою для звернення до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В преамбулі Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» зазначено, що цей закон встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Згідно частини 1 статті 1 Закону внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
У відповідності до ч. 1 та ч. 3 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч.1 ст. 6 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509.
Згідно пунктів 1 та 2 Порядку довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Визнання особи внутрішньо переміщеною відбувається лише на підставі її заяви. Отже подання такої заяви обумовлено наявністю у особи, що звертається до відповідних органів зацікавленості у визнанні її внутрішньо переміщеною, що передбачає наявність відповідного волевиявлення особи на це.
Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заявлено ОСОБА_1 , в певній мірі, вимогу стосовно отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, таким чином поставивши позивача в залежність від факту надання такої довідки задля отримання ним пенсійних виплат.
Отже, з наведеного вбачається, що на момент зупинення відповідачем виплати пенсії ОСОБА_1 , тобто з 01.08.2018р., останній був знятий з обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, оскільки 20.08.2018р. здійснив реєстрацію свого місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Враховуючи положення приведених вище норм законодавства, суд зазначає, що як саме звернення особи, так і внесення її до реєстру внутрішньо перемішених осіб не може бути здійснено за вказівкою органів державної влади, в тому числі і органів пенсійного фонду.
Повноваження Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області визначені Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2.
Згідно п. 2 Положення Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
Суд зазначає, що ставлячи ОСОБА_1 . умовою для поновлення виплати пенсії постановлення його на облік як внутрішньо переміщеної особи, відповідач вийшов за межі власних повноважень.
Громадяни України та іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні є вільними у виборі місця проживання, що гарантується статтею 33 Конституції України.
Статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» визначено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Отже, починаючи з 20.08.2018р. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що є достатньою підставою для його перебування на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як отримувача пенсії.
Також ст. 46 Конституції України гарантується право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Підстави для припинення виплати пенсії, визначені в ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, відповідно до частини першої наведеної статті виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідачем не надано суду доказів наявності обставин, передбачених ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для зупинення виплати пенсії ОСОБА_1
Згідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
На підставі викладеного, суд доходить висновку про те, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по невиплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2018р. є протиправною, вчиненою не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачений Конституцією та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, суд доходить висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з моменту припинення, а саме з 01.08.2018 року.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно вимог пункту першого частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.
Враховуючи, що ухвалою суду від 11.03.2019 р. позивачу відстрочену сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, суд приходить до висновку, що судовий збір відповідно до вимог ст. 139 КАС України необхідно стягнути з відповідача до спеціального фонду держбюджету України, а саме Отримувач: УК у Чечелівському р. м. Дніпра/Чечел.р./22030101;
Код ЄДРПОУ (отримувача): 37989253;
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
Код банку отримувача (МФО): 899998;
Рахунок отримувача: 34316206084014;
Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Керуючись ст. ст. 241-246, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у невиплаті, починаючи з 01.08.2018 року, пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити виплату пенсії з моменту припинення - 01.08.2018 року ОСОБА_1 .
Допустити негайне виконання рішення суду в частині здійснення виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до спеціального фонду держбюджету України суму судового збору у розмірі 768,4 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) а саме:
Отримувач: УК у Чечелівському р. м. Дніпра/Чечел.р./22030101;
Код ЄДРПОУ (отримувача): 37989253;
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
Код банку отримувача (МФО): 899998;
Рахунок отримувача: 34316206084014;
Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) В.М. Олійник
Рішення не набрало законної сили
11 квітня 2019 року.
Суддя В.М. Олійник
З оригіналом згідно.
Суддя В.М. Олійник