Рішення від 27.05.2019 по справі 140/850/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/850/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправними дій Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги по втраті працездатності поліцейського у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, внаслідок поранення отриманого під час виконання службових обов'язків та зобов'язання здійснити нарахування та виплату позивачу одноразової грошової допомоги по втраті працездатності поліцейського у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, внаслідок поранення отриманого під час виконання службових обов'язків.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 28.08.2018 наказом начальника Головного управління Національної поліції у Волинській області №245 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).

Підставою для звільнення слугувало встановлення позивачу 11.05.2018 Волинською обласною МСЕК ІІІ групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з безпосередньою участю в АТО при виконанні службових обов'язків.

У зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з безпосередньою участю в АТО при виконанні службових обов'язків, 10.09.2018 позивач звернувся із заявою до начальника ГУНП у Волинській області, з відповідним пакетом документів, необхідних для призначення та виплати одноразової грошової допомоги.

Листом начальника ГУНП у Волинській області №872/01/29-2018 від 28.09.2018 позивача повідомлено про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що інвалідність настала до дня звільнення зі служби.

Вказану відмову позивач вважає протиправною у зв'язку з тим, що законодавством передбачено право позивача на отримання одноразової грошової допомоги.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 11.04.2019 позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала та просила відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що відповідно до п.3 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі, зокрема, визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Таким чином, положення Закону України "Про Національну поліцію" застосовуються виключно за обов'язкової одночасної наявності, щонайменше, трьох умов, а саме: інвалідність повинна наступити внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі антитерористичній операції; інвалідність повинна наступити не раніше та не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення особи поліції; причина звільнення такої особи з поліції повинна бути зумовлена пораненням, отриманим під час виконання ним службових обов'язків.

Оскільки позивач звільнений зі служби в поліції 31.08.2018, а інвалідність встановлена йому 11.05.2018, тобто до дня звільнення зі служби в поліції, вважає, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що наказом ГУНП у Волинській області від 28.08.2018 №245 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).(а.с.7)

З матеріалів справи, зокрема виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААА №759025 від 29.05.2018 вбачається, що 11.05.2019 ОСОБА_1 встановлено IIІ групу інвалідності, "травма так пов'язана з безпосередньою участю в АТО при виконані службових обов'язків". (а.с.25)

10.09.2018 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції у Волинській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності.(а.с.8)

Листом начальника ГУНП у Волинській області №872/01/29-2018 від 28.09.2018 позивача повідомлено про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що інвалідність настала до дня звільнення зі служби.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України "Про Національну поліцію", який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11 січня 2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за №163/28293, затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, пп.4 п.4 р.І якого передбачено випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського, зокрема, пов'язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.

Відповідно до пп.2 п.1 р.ІІ цього Порядку днем виникнення права на отримання ОГД є у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати, з якої встановлено інвалідність, - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.

Пунктом 2 р.ІІ вказаного Порядку встановлено, що ОГД у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України "Про Національну поліцію", особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону.

Відповідно до п.3 р.ІІІ цього Порядку заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).

Перелік документів, які подаються поліцейським для виплати ОГД у разі визначення інвалідності визначений п.5 р.ІІІ Порядку.

Згідно з п.п.1, 2, 7 р.IV наведеного Порядку висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

ОГД виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.

З аналізу наведених норм вбачається, що призначенню та виплаті одноразової грошової допомоги передує складання та затвердження висновку про її призначення, що здійснюється після встановлення наявності у особи права на отримання ОГД відповідно до Закону України "Про Національну поліцію".

Відповідно до п.3 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі, зокрема, визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Таким чином, обов'язковими умовами для виплати одноразової грошової допомоги за п.3 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію" є визначення поліцейському не пізніше 6 місяців після звільнення з поліції інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного зі службою в поліції. При цьому, підставою для звільнення з поліції має бути саме відповідне захворювання, поранення (контузія, травма або каліцтво).

Тобто, для набуття права на отримання одноразової грошової допомоги за п.3 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейського має бути звільнено на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.

Як вбачається з матеріалів справи, 11.05.2018 ОСОБА_1 , відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААА №759025 від 29.05.2018 встановлено IIІ групу інвалідності, "травма так пов'язана з безпосередньою участю в АТО при виконані службових обов'язків".

Таке право він отримав з дати встановлення втрати працездатності, тобто, з 11.05.2018.

А тому, суд приходить до висновку, що позивач, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" та Порядку №4, має право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки виплата одноразової грошової допомоги є забезпеченням гарантованого державою соціального захисту поліцейського, який втратив працездатність.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 21 лютого 2018 року №127/8696/17.

При цьому, суд не бере до уваги посилання представника відповідача, що ОСОБА_1 не має права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки інвалідність визначено під час проходження служби в поліції, а не протягом шести місяців після звільнення та вважає його помилковим, оскільки медико-соціальною експертною комісією встановлено, що захворювання позивача пов'язане з проходженням служби, що є підставою для призначення вказаної одноразової грошової допомоги, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" та Порядку №4.

Більше того, як встановлено судом, в подальшому позивача було звільнено з Національної поліції саме на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) внаслідок травми, пов'язаної безпосередньою участю в АТО при виконанні службових обов'язків.

А тому, виплата одноразової грошової допомоги є забезпеченням гарантованого державою соціального захисту поліцейського, який втратив працездатність.

З огляду на вищевикладене, суд вважає протиправними дії Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо відмови у призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, відповідно до п.3 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію", у зв'язку із чим Головне управління Національної поліції у Волинській області сід зобов'язати нарахувати і виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, відповідно до п.3 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію".

Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про Національну поліцію", суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги по втраті працездатності поліцейського у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, внаслідок поранення отриманого під час виконання службових обов'язків, відповідно до п.3 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію".

Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Волинській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги по втраті працездатності поліцейського у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, внаслідок поранення отриманого під час виконання службових обов'язків, відповідно до п.3 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Ю. Сорока