про витребування доказів
м. Вінниця
24 травня 2019 р. Справа № 120/1267/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Яремчука Костянтина Олександровича,
за участі секретаря судового засідання Ніконової Тетяни Василівни,
представника відповідача ОСОБА_1 ,
у відсутності позивача та його представника,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання щодо витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
03 травня 2019 року на виконання вимог ухвали суду від 16 квітня 2019 року до суду відповідачем надано відзив на позовну заяву. Разом із відзивом, окрім інших доказів, надано також і копію висновку про наявність земель історико-культурного призначення на території Сумівської сільської ради Бершадського району Вінницької області, складений управлінням культури Вінницької обласної державної адміністрації 31 січня 2002 року та адресований Вінницькому філіалу Інституту землеустрою Української академії аграрних наук.
Із вказаного висновку слідує, що на землях Сумівської сільської ради Бершадського району Вінницької області станом на 01 грудня 2001 року відомо про існування чотирьох пам'яток археології. Серед них: 1) курган - знаходиться за 2 км на південний схід від с. Сумівка (розміри: висота - 2 м, діаметр - 100 м); ) курган - знаходиться на південно-західній околиці с. Сумівка (розміри: висота - 3 м, діаметр - 100 м); 3) поселення черняхівської культури 3-4 століття нашої ери, знаходиться за 3,2 км на південь від с. Сумівка (розміри 500х200 м); 4) поселення черняхівської культури 3-4 століття нашої ери, знаходиться за 2,9 км на південь від с. Сумівка (розміри 600х100 м).
В ході судового розгляду, що відбувався 24 травня 2019 року, судом з власної ініціативи поставлено на розгляд представника відповідача питання щодо витребування у Вінницької обласної державної адміністрації доказів занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України вказаних вище об'єктів культурної спадщини, що розташовані на землях Сумівської сільської ради Бершадського району Вінницької області.
Представник відповідача не заперечувала щодо витребування вказаних доказів.
Вирішуючи питання щодо витребування доказів, зважаючи на думку представника відповідача з приводу доцільності витребування таких доказів, суд зважає на таке.
У статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) окрім інших принципів адміністративного судочинства закріплено й принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі. Частиною 4 цієї статті передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (частина 2 статті 72 КАС України).
Згідно з частиною 1 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частина 3 статті 73 КАС України).
Положеннями частини 3 статті 80 КАС України передбачено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Із матеріалів адміністративної справи слідує, що однією із підстав для відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки слугувало те, що згідно з даними публічно - кадастрової карти України та з урахуванням інформації, наданої відділом у Бершадському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, земельна ділянка із кадастровим номером НОМЕР_1 відноситься до земель історико - культурного призначення у зв'язку із розміщенням на ній пам'яток археології, а саме: 1) курган - знаходиться за 2 км на південний схід від с. Сумівка (розміри: висота - 2 м, діаметр - 100 м); ) курган - знаходиться на південно-західній околиці с. Сумівка (розміри: висота - 3 м, діаметр - 100 м); 3) поселення черняхівської культури 3-4 століття нашої ери, знаходиться за 3,2 км на південь від с. Сумівка (розміри 500х200 м); 4) поселення черняхівської культури 3-4 століття нашої ери, знаходиться за 2,9 км на південь від с. Сумівка (розміри 600х100 м).
Разом із тим, особливості занесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України врегульовано статтею 14 Закону України "Про охорону культурної спадщини", частиною 1 якої визначено, що занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру та внесення змін до нього (вилучення з реєстру, зміна категорії пам'ятки) провадяться відповідно до категорії пам'ятки, зокрема, пам'ятки місцевого значення - рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини за поданням відповідних органів охорони культурної спадщини або за поданням Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, інших громадських організацій, до статутних завдань яких належать питання охорони культурної спадщини, протягом одного місяця з дня одержання подання.
Відтак, з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати у Вінницької обласної державної адміністрації докази занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України об'єктів культурної спадщини, що розташовані на землях Сумівської сільської ради Бершадського району Вінницької області, а саме: 1) курган - знаходиться за 2 км на південний схід від с. Сумівка (розміри: висота - 2 м, діаметр - 100 м); 2) курган - знаходиться на південно-західній околиці с. Сумівка (розміри: висота - 3 м, діаметр - 100 м); 3) поселення черняхівської культури 3-4 століття нашої ери, знаходиться за 3,2 км на південь від с. Сумівка (розміри 500х200 м); 4) поселення черняхівської культури 3-4 століття нашої ери, знаходиться за 2,9 км на південь від с. Сумівка (розміри 600х100 м).
Частиною 7 статті 80 КАС України визначено, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Керуючись статтями 9, 72, 73, 80, 248 КАС України,
Витребувати у Вінницької обласної державної адміністрації докази занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України об'єктів культурної спадщини, що розташовані на землях Сумівської сільської ради Бершадського району Вінницької області, а саме:
1) курган - знаходиться за 2 км на південний схід від с. Сумівка (розміри: висота - 2 м, діаметр - 100 м);
2) курган - знаходиться на південно-західній околиці с. Сумівка (розміри: висота - 3 м, діаметр - 100 м);
3) поселення черняхівської культури 3-4 століття нашої ери, знаходиться за 3,2 км на південь від с. Сумівка (розміри 500х200 м);
4) поселення черняхівської культури 3-4 століття нашої ери, знаходиться за 2,9 км на південь від с. Сумівка (розміри 600х100 м).
Зобов'язати Вінницьку обласну державну адміністрацію подати до Вінницького окружного адміністративного суду витребувані докази у строк до 12 червня 2019 року.
У випадку неможливості подати витребувані докази зобов'язати Вінницьку обласну державну адміністрацію повідомити про це Вінницький окружний адміністративний суд із зазначеням причин протягом п'яти днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Ухвала суду першої інстанції оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено: 27.05.2019
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович