Справа №167/635/19
Провадження №3/167/249/19
27.05.2019 року Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Сіліч І.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Рожищенського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 непрацюючого,
- за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, -
17 квітня 2019 року головним державним виконавцем Рожищенського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Грущук М.В. відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення №30216021, згідно з яким останній не сплачував аліменти на утримання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який продовжує навчання, згідно виконавчого листа № 2-427/2009, виданого 15.09.2009 року Рожищенським районним судом Волинської області, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання. Загальна заборгованість по сплаті аліментів станом на 01.04.2019 року становить 6 874,11 грн., тим самим ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 183-1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП не визнав. Суду пояснив, що не ухилявся від сплати аліментів на утримання сина ОСОБА_2 , на даний час заборгованість по аліментах повністю погашена.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 1 ст.256 КУпАП встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.183-1 КУпАП відповідальність наступає у разі несплати аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Згідно до ч.1, 2 ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
З розрахунку заборгованості за аліментами, згідно виконавчого листа №2-427/2009, виданого Рожищенським районним судом Волинської області 15.09.2009 року вбачається, що з ОСОБА_1 в користь сина ОСОБА_3 стягуються аліменти в розмірі 1/4 частини від його заробітку (доходу) щомісячно до досягнення сином двадцяти трьох років, починаючи з 29 липня 2009 року (а.с.7,8).
Отже, ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності за несплату аліментів у період з березня 2013 року по червень 2014 року (а.с.2).
В той же час, КУпАП було доповнено ст.183-1 «Несплата аліментів» Законом України №2234 від 07.12.2017 року, який набрав чинності 06.02.2018 року. До вказаної дати адміністративна відповідальність за несплату аліментів діючим законодавством України не була встановлена.
Тобто, період заборгованості ОСОБА_1 по виконавчому документу, який виник до набрання ст.183-1 КУпАП чинності (до 06 лютого 2018 року) не може вважатись правопорушенням, оскільки згідно ст.8 КУпАП закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають, а несплата аліментів ОСОБА_1 за вищевказаний період не утворює складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП.
Крім того, з постанови про закінчення виконавчого провадження від 27.05.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 повністю погашено борг по аліментах в сумі 6 874,11 грн. (а.с.13).
Згідно ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що на даний час в діяннях ОСОБА_1 відсутній склад цього адміністративного правопорушення, а тому провадження у справі необхідно закрити.
Разом з тим, відповідно до висновку Науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України «Щодо встановлення вини особи під час закриття провадження про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності», у разі закриття провадження по справі у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не встановлюється.
Керуючись ст.ст.183-1, 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Рожищенський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
СУДДЯ: І.І.Сіліч