Справа № 234/8389/19
Провадження № 2-а/234/176/19
20 травня 2019 року м.Краматорськ
Суддя Краматорського міського суду Донецької області Літовка В.В. вивчив матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої соціальної надбавки до пенсії,-
15.05.2019 року ОСОБА_1 звернулася в Краматорський міський суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої соціальної надбавки до пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом № 475/87-ВР від 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обгрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 1 статті 20 КАС України встановлений вичерпний перелік адміністративних справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно ч.2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених ч.1 ст.20 КАС України.
Зокрема, позови щодо оскарження дій, рішень та бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо розміру призначеної пенсії є підсудними окружним адміністративним судам.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої соціальної надбавки до пенсії не підсудний Краматорському міському суду Донецької області як адміністративному, а підсудний Донецькому окружному адміністративному суду.
Пунктом 3 ч.1 ст. 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Виходячи з наведеного вище, беручи до уваги, що інститут предметної юрисдикції розмежовує компетенцію адміністративних судів, суд приходить до висновку, що вказану адміністративну справу слід передати на розгляд за підсудністю - до Донецькому окружного адміністративного суду, у зв'язку з непідсудністю даного позову Краматорському міському суду Донецької області, як адміністративному суду.
На підставі наведеного вище, керуючись ст.ст.20, 29 ч.1 п.3, 295КАС України,-
Адміністративний справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої соціальної надбавки до пенсії передати на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду. (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, вул.Добровольського, 1).
Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Головуючий суддя В.В.Літовка