Код суду 233 № 233/1430/19
01.04.2019 року Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Сітніков Т.Б., розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення, який надійшов від Головного управління ДФС у Донецькій області, стосовно:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Черкаське, Слов'янського району, Донецької області, громадянина України, технічного директора - керівника АЗС «Extra» ТОВ «Донбас-Трейд-Оил», який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , якому роз'яснені права відповідно до ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, -
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 0242 від 01 березня 2019 року, складений старшим оперуповноваженим з ОВС 4-го відділу УОЗ на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області Земляним А.О. відповідно до якого: 01 березня 2019 року в період часу з 13 год. 40 хвилин по 14 год. 30 хв., здійснюючи діяльність з реалізації паливно-мастильних матеріалів через АЗС «Extra» (оператор ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) діючи умисно, з метою зменшення власних видатків, в порушення вимог постанови КМУ №1107 від 26.10.2011 року реалізовував паливно-мастильні матеріали без дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації таких механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, чим скоїв адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя вирішує таке питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Суддя, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення приходить до таких висновків.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Частина 1 ст. 164 КУпАП передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей і документів, акти закупки, тощо, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.
При складанні протоколів про адміністративне правопорушення уповноважені посадові особи органів доходів і зборів керуються Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 року № 566 (далі - Інструкція). Відповідно п. 15 Розділу 2 Інструкції, до Протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.
При вивченні матеріалів встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення № 0242 від 01 березня 2019 року складений в порушення Інструкції, та ст. 256 КУпАП. Так, номер протоколу зазначений олівцем.
При цьому, в протоколі та матеріалах справи взагалі не міститься даних на підтвердження:
- факту реалізації паливно-мастильних матеріалів (а саме: відсутні відомості про осіб (особу), які здійснювали купівлю паливно-мастильних матеріалів на вищезазначеній АЗС «Extra», не відібрано у вказаних осіб пояснень, що унеможливлює з'ясування обставин реалізації паливно-мастильних матеріалів; не зазначено за якою ціною, у якій кількості були реалізовані паливно-мастильні матеріали);
- отримання прибутку з цієї діяльності (не вилучена виручка від реалізації вказаної продукції), оскільки санкція статті передбачає конфіскацію грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.
Крім того, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні дані щодо права власності на приміщення АЗС «Extra», що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , звідки 01.03.2019 року було здійснено реалізацію паливно-мастильних матеріалів. В матеріалах справи відсутні будь-які докази щодо належності АЗС «Extra» товаристу з обмеженою відповідальністю «Донбас-Трейд-Оил». Відсутні докази на підтвердження посади, яку займає ОСОБА_1 та покладання на нього обов'язків із забезпечення виконання правил охорони праці та безпеки життєдіяльності під час виконання робіт підвищеної небезпеки та введення робіт з експлуатації обладнання підвищеної небезпеки на вказаному об'єкті.
Не надано жодних доказів: підтверджуючих, що роботи, які здійснювалися на вищезазначеному об'єкті АЗС відносяться до робіт підвищеної небезпеки; щодо наявності або відсутності у АЗС «Extra», ТОВ «Донбас-Трейд-Оил» дозволу на виконання робіт з підвищеної небезпеки, дозволу на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
До матеріалів про адміністративне правопорушення фактично додано копію паспорту ОСОБА_1 та картки фізичної особи - платника податків про одержання ідентифікаційного номеру, які не завірені належним чином.
Окрім того суд зазначає, що до протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 додано фотокартку з зображенням паливно-роздавальної колонки та цистерни. Однак наявність такої фотокартки не доводить того, що ОСОБА_1 займається господарською діяльністю систематично та отримує прибуток від реалізації паливно-мастильних матеріалів без дозволів, одержання яких передбачено законом.
Крім того, згідно зі ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Згідно зі ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, істотною ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, є не тільки факт надання послуг за винагороду, а систематичний характер таких дій, що і становить суть господарської діяльності.
При цьому, в протоколі при викладі обставин вчинення правопорушення не відображено систематичну діяльність. В матеріалах справи відсутні докази систематичної діяльності ОСОБА_1 щодо реалізації паливно-мастильних матеріалів.
Суд звертає увагу на надзвичайно низьку якість матеріалів за цією статтею, що надходять з управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон проведення АТО Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, зокрема, у протоколах, як правило, взагалі відсутня вказівка на систематичний характер господарської діяльності, по факту якої складено протокол (тобто така діяльність має здійснюватися протягом певного періоду часу, про що має бути зазначено в протоколі). Час, який працівники, як правило, указують у протоколах про адміністративні правопорушення, як час вчинення правопорушення, передбаченого ст.164 КУпАП, є насправді часом виявлення триваючого правопорушення, яке вже тривало певний період часу до цього.
Крім того, для того, щоб суд міг встановити обґрунтованість висунутого обвинувачення у матеріалах справи про адміністративні правопорушення мають міститися достатня кількість об'єктивних доказів, які в сукупності доводять винність особи, щодо якої складено протокол, згідно з принципом доведеності вини «поза розумним сумнівом». Зокрема, у справах за ст.164 КУпАП необхідно доводити не тільки окремий факт, виявлений працівниками, що склали протокол, але й систематичний характер такої діяльності.
Вищевикладене цілком стосується й цієї справи, де в протоколі відсутня вказівка на систематичний характер діяльності з продажу паливно-мастильних матеріалів, а також відсутні будь-які докази такої діяльності.
Вищезазначені порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення, допущені при складанні та оформленні адміністративного матеріалу позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення, як цього вимагає ст. 245 КУпАП України і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти законне і обґрунтоване рішення по ній.
Приймаючи до уваги викладене, вважаю, що за наведених вище обставин протокол про адміністративне правопорушення № 0242 від 01.03.2019 року, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП не може бути розглянутий та його слід направити до ГУ ДФС у Донецькій області для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 256, 276, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення № 0242 від 01 березня 2019 року з доданими до нього матеріалами відносно ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 164 КУпАП - направити до ГУ ДФС у Донецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Б. Сітніков