Справа № 240/5724/18
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Попова О.Г.
Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.
15 травня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,
позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача:Бондар Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2019 року (рішення суду складене у повному обсязі 18.02.2019) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
в грудні 2018 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся в Житомирський окружний адміністративний суд з позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про:
- визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обчислення, нарахування та виплати пенсії починаючи з 01.07.2012 в розмірі меншому від встановленого законом, та відмови в перерахунку та виплаті пенсії в розмірі, обчисленому відповідно до законодавства України;
- зобов'язання відповідача провести з 01.07.2012 перерахунок, виплату та в подальшому виплачувати пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення у відповідності до довідки №85/9821 УМВС України в Житомирській області від 09.06.2012, у відповідності до Закону України №2050-111 від 01.01.2001.
Житомирський окружний адміністративний суд рішенням від 18 лютого 2019 року позов задовольнив у повному обсязі. Судове рішення мотивоване тим, що відповідач при обчисленні розміру підвищення пенсії позивача безпідставно знизив основний розмір пенсії з 90% до 80% грошового забезпечення. Суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.07.2012, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 23.04.2012 №355, із застосуванням 90% розміру грошового забезпечення.
Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що з набранням чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" 01.11.2011, внесено зміни до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема в частині максимального розміру пенсії, який обчислюється відповідно до цієї статті, та який не повинен перевищувати 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Вважає, що при розрахунку розміру підвищення пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012, відповідач правомірно керувався законодавством, яке було чинним на момент здійснення перерахунку.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає, що Богунським районним судом м. Житомира було прийняте рішення про проведення перерахунку та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 13.06.2016, відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 10.05.2017 №85/9821. Однак, при ознайомленні з матеріалами пенсійної справи було встановлено, що даний відсоток пенсії не виплачувався не тільки з 13.05.2016, а й з червня 2012 року. Вважає такі дії відповідача протиправними.
В судовому засіданні позивач заперечував проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просив суд залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ.
Зі змісту висновку про призначення пенсії встановлено, що ОСОБА_1 звільнений з 25.02.2005 у відставку та пенсія йому призначена у розмірі 90% сум грошового забезпечення.
Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 08.12.2017 по справа № 295/13197/17 було визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку пенсії на підставі постанови Богунського районного суду м. Житомира від 28.07.2017, згідно довідки, виданої головою ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 10.05.2017 року №85/9821, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та наказу МВС від 06.04.2016 № 260, до 70% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі постанови Богунського районного суду м. Житомира від 28.07.2017 згідно довідки, виданої головою ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 10.05.2017 року №85/9821, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та наказу МВС від 06.04.2016 № 260, у розмірі 90 % грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат, починаючи з 13.06.2016.
21.11.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, у якій просив провести перерахунок та виплату пенсії з червня 2012 року з урахуванням 90% грошового забезпечення та компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії.
Листом від 29 листопада 2018 року №М-4874 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянуло звернення позивача щодо перерахунку пенсії у розмірі 90%. Вказано, що перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку у 2012 році редакцією ст.13 Закону, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Не погоджуючись з перерахунком пенсії, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно з п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, яка була чинною на момент призначення пенсії позивачу) право на пенсію за вислугу років мають: особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше.
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, яка була чинною на момент призначення пенсії позивачу) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
На час призначення пенсії позивачу (станом на 2005 рік) його пенсія складалась з таких видів грошового забезпечення та у розмірах: посадовий оклад -285,00 грн, оклад за військовим званням -135,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) -168,00 грн, 100% надбавка - 588,00 грн, надбавка 50% - 1167,29 грн, надбавка за безперервну службу 90% - 2336,44 грн, надбавка за особливі умови 50% - 210,00 грн, всього - 4932,48 грн (а.с.15).
Основний розмір пенсії за вислугу років позивача відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено у розмірі 90 % грошового забезпечення, яку отримував позивач про що свідчить висновок про призначення пенсії від 05 березня 2005 року.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Отже, з 1 жовтня 2011 року положення ст. 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" змінено в частині шляхом зменшення врахування процентного еквіваленту сум грошового забезпечення при визначенні максимального розміру пенсії.
Одночасно, порядок та строки перерахунку пенсій призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та членам їх сімей у зв'язку з прийняттям ЗУ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не зазнали змін.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться упорядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Також, Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (надалі - ПКМУ № 355) передбачалося з 01.07.2012 встановлення підвищення до військових пенсій, призначених до зазначеної дати у розмірі 11% від основного розміру пенсії, з 01.09.2012 - до 23%, з 01.01.2013 - до 35%.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301), та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2007 р., № 86, ст. 3148; 2010 р., № 9, ст. 454), за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Приписами пункту 2 Постанови КМУ № 355 вказано на необхідність Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 та додатків 15, 26, 31, 32, 36, і 37 до Постанови КМУ № 268, станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому Постановою КМУ № 45 від 12.02.2008.
Тобто, зі змісту Постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 видно, що нею установлюється відсоткове підвищення розміру пенсій та не змінюється розмір одного з видів грошового забезпечення і не вводяться нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, а тому вона не є підставою для перерахунку основного розміру пенсії.
Враховуючи, що Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, суд дійшов висновку, що вимоги передбачені Постановою КМУ від 23.04.2012 №355 не може бути підставою для зміни основного розміру пенсії позивача, оскільки визначає граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Вищенаведені висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові №173/1242/17 від 06 березня 2018 року.
Як встановлено судом першої інстанції, станом на 01 липня 2012 року позивачу було проведено перерахунок раніше призначеної пенсії. При проведенні перерахунку пенсії позивачу до складу його грошового забезпечення на підставі довідки № 85/9821 від 09.06.2012 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої УМВС В Житомирській області, було включено: посадовий оклад 1350,00 грн; оклад за військове звання - 135,00 грн.; 40% надбавка за вислугу років - 594,00 грн.; 50% - надбавка за виконання особливо важливих завдань - 1039,00 грн.; 15% надбавка за секретність - 202,50 грн.; 47% надбавка за оперативно розшукову діяльність - 634,50 грн.; премія 43% - 1590,57 грн.
Основний розмір пенсії був визначений у розмірі 90% грошового забезпечення в сумі 6765,49 грн.
Однак, з наявного в матеріалах справи розрахунку пенсії позивача, який зазначив відповідач у листі від 29.11.2018 №М-4874 (а.с.12) встановлено, що позивачу розмір підвищення за постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року було розраховане з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення (8456,86 грн * 80%) та складало 523,67 грн. (6765,49 грн (80%) - 4760,61 (попередній розмір пенсії)).
Колегія суддів зазначає, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. При цьому, внесені Законом № 3668-VІ зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Також, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі постанови КМУ № 355 максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового утримання станом на 1 квітня 2012 року, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві. А тому, правомірним є висновок, що відповідач при обчисленні розміру підвищення пенсії позивача безпідставно знизив основний розмір пенсії з 90% до 80% грошового забезпечення.
Таким чином, суд першої інстанції правомірно вважав протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.07.2012 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 23.04.2012 №355, із застосуванням 90% розміру грошового забезпечення.
Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити з 01.07.2012 підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 23.04.2012 № 355, із застосуванням 90% розміру грошового забезпечення, визначеного довідкою про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії від 09.06.2012 № 85/9821, підлягали задоволенню.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2019 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 24 травня 2019 року.
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.