№ 274/2687/19
н/п 3/0274/1185/19
24.05.2019 року м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Замега О.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Бердичівського ВП ГУ НП в Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Житомир, українця, громадянина України, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , за ст. 183-1 КУпАП,-
До Бердичівського міськрайонного суду надійшов протокол серії АПР18 № 023689 від 10.04.2019 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУПАП, а саме: в період з квітня 2016 року ОСОБА_1 не сплачував грошові кошти на користь ОСОБА_2 на утримання дитини: ОСОБА_3 , 2001 р.н., що призвело до виникнення заборгованості по аліментам в сумі 17553.50 грн. станом 01.04.2019 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що не знає який розмір аліментів він повинен сплачувати на утримання дитини, оскільки ніяких рішень не бачив.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимогст. 278 КУпАП, посадовою особою при підготовці справи про адміністративне правопорушення до розгляду, серед інших питань, вирішується питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, суть адміністративного правопорушення.
З наданих суду матеріалів справи, зокрема: протоколу про адміністративне правопорушення від 10.04.2019 року; розрахунку заборгованості по аліментам, вбачається, що несплата ОСОБА_1 аліментів в результаті якої утворилася заборгованість, що перевищує сукупний розмір платежів за шість місяців, мала місце з квітня 2016 року.
Однак, адміністративна відповідальність за несплату аліментів встановлена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», згідно якого ст. 183-1 КУпАП набрала чинності 06.02.2018 року.
Згідно ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Тобто, об'єктивна сторона правопорушення полягає у несплаті аліментів протягом певного періоду часу, який повинен вираховуватися виключно за останні шість місяців.
Крім того, до вищезгаданого протоколу не долучено доказу (копії рішення суду та/або виконавчого листа), на підставі якого з ОСОБА_1 стягуються аліменти, та доказу отримання стягувачем постанови про відкриття виконавчого провадження, що свідчило б про обізнаність останнього з наявністю виконавчого провадження.
Ці суттєві недоліки позбавляють можливості винести законне та обґрунтоване рішення по справі.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Як зазначив ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ в своїх роз'ясненнях, що містяться в Постанові Пленуму ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ в постанові № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами, цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», протокол складений без додержання вимог ст. 256 КУпАП, може бути повернутий постановою суду для належного оформлення.
З огляду на викладене, вважаю, що без доопрацювання та усунення недоліків розгляд справи не можливий, а тому матеріали адміністративної справи щодо ОСОБА_1 слід повернути для доопрацювання та усунення недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 221, 256, 278, 283 КУпАП,
Адміністративний протокол серії АПР18 № 023689 від 10.04.2019 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП повернути до Бердичівського ВП ГУ НП в Житомирській області для належного доопрацювання.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області.
Суддя О. В. Замега