21 травня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1083/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Колодяжного Д.В.,
представника позивача - Деревянко А.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про тимчасову заборону (зупинення) діяльності,
26.03.2019 Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (надалі також позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1 , відповідач), в якій просить заборонити господарську діяльність з розведення свиней свинотоварної ферми фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що порушення відповідачем чинного законодавства та епізоотичний стан господарства створюють умови та загрози виникнення та поширення африканської чуми свиней серед поголів'я відповідача та населення Лубенського району.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався. У судовому засіданні 25.04.2019 пояснив, що через відсутність коштів не може усунути виявлені позивачем порушення.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Відповідно до частини першої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи положення статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнав за можливе здійснити розгляд справи за відсутності відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при Полтавській обласній державній адміністрації визнано епізоотичну ситуацію в області щодо африканської чуми свиней надзвичайно складною, встановлено провести епізоотичні обстеження господарств де утримуються свині, незалежно від форм власності, щодо дотримання ними "закритого режиму" роботи, а в разі неможливості виконання, припинити їх діяльність відповідно до вимог чинного законодавства, про що зазначено в протоколі від 26.01.2018 №1 (а.с.39-42).
21.02.2018 комісією у складі завідуючого відділом незаразних хвороб Лубенської районної державної лікарні ветеринарної медицини Крець Д.С., за участю заступника начальника управління - начальника відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Лубенського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Скорохода В.І., головного спеціаліста відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Лубенського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Колотія О.С., на виконання "Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней" затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №111 від 07.03.2017 та згідно Наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 12.02.2018 року № 178-ОД "Щодо епізоотичного обстеження свиногосподарств" (а.с.43) було проведено епізоотичне обстеження свинотоварної ферми ФОП ОСОБА_1 . с. Луки, Лубенського району, Полтавської АДРЕСА_2 , згідно якого було складено Акт епізоотичного обстеження № 06/2002/18 від 20 лютого 2018 року (а.с.44-46).
Обстеженням встановлено: територія ферми повністю огороджена. Четверо в'їздів на територію ферми обладнано металевими воротами, одні з яких на час перевірки були відчинені та відкрито в'їзд на територію ферми автотранспорту не пов'язаного з обслуговуванням господарств. Перед центральним в'їздом на свиноферму встановлено наливний дезбар'єр, який на час перевірки у замерзлому стані. Санпропускник в господарстві відсутній. На свинофермі розташовано два тваринницьких приміщення в одному з яких утримуються свині. На фермі утримується 600 голів свиней та 8 кіз. Клінічний стан тварин задовільний. Відповідно до звітності загибель свиней не спостерігається. Свині не ідентифіковані. Годівля свиней проводяться кормосумішу із зерна власного вирощування. Для напування свиней використовується вода із власної свердловини. Лабораторні дослідження кормів та води проводяться відповідно до плану. По обслуговуванню свинотоварної ферми заподіяно 7 працівників, у яких відсутні медичні книжки та не пройдені медичні огляди. Спецодягом та спецвзуттям працівники не забезпечені. Перевдягаються працівники в спеціально відведеній кімнаті у власну одежу. Пральна машина відсутня. В цій же кімнаті працівники вживають їжу. Працівники не попереджені про заборону утримувати свиней у власних господарствах. На території господарства є три собаки, одна із яких утримується у вольєрі, паспорти на них відсутні. Гній буртується на території ферми. В господарстві журнал виходу на роботу працівників, відвідування сторонніми особами, приготування дезрозчинів та заправки дезбар'єрів, руху та проведення дезінфекції транспорту, прання та дезінфекції спецодягу. Деззасіб на час перевірки в господарстві відсутній.
За результатами епізоотичного обстеження ФОП ОСОБА_1 було надано пропозиції по комплексу необхідних заходів необхідних для усунення порушень вимог чинного законодавства, а саме:
- до 01.04.2018 року вирішити питання будівництва санпропускника;
- в'їзні ворота тримати постійно зачиненими;
- терміново вирішити питання не замерзання дезбар'єру при низьких температурах;
- терміново заборонити вхід на територію ферми сторонніх осіб та транспорту, який не пов'язаний із обслуговуванням господарств;
- постійно тримати свиней та кіз тримати в окремих приміщеннях;
- до 01.04.2018 вирішити питання ідентифікації свиней;
- до 01.04.2018 всім працівникам пройти медичний огляд та забезпечити їх особистими медичними книжками;
- до 01.03.2018 забезпечити працівників господарства спецодягом та спецвзуттям по два комплекти;
- до 01.04.2018 встановити пральну машину;
- до 01.03.2018 паспортизувати сторожових собак;
- терміново повідомити працівників про заборону утримання свиней в особистих господарствах;
- постійно проводити буртування гною за територією ферми;
- постійно спланувати роботу на рік по забезпеченню деззасобами господарства для безперебійної роботи дезбар'єрів та дезкилимків.
Із вищезазначеними Актом епізоотичного обстеження та висновком (пропозиціями) ФОП ОСОБА_1 ознайомився особисто під підпис та отримав копію акту, проти вказаного не заперечував (а.с.45).
20.06.2018 згідно наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 21.05.2018 № 961 - ОД "Про проведення планової перевірки" (а.с.47) та посвідчення (направлення) на проведення перевірки №100 від 15.06.2018 (а.с.48) головним спеціалістом відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Лубенського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Онищенко В.І. та головним спеціалістом відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Лубенського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Колотій О.С. було здійснено перевірку ФОП ОСОБА_1 на додержання (виконання) вимог законодавства у сфері ветеринарної медицини.
З результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері ветеринарної медицини ФОП ОСОБА_1 було складено акт № 0093 від 15.06.2018 (а.с.49-72).
Позивачем виявлено наступні порушення:
- абз. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про ідентифікацію та реєстрацію тварин" не ведеться облік тварин в господарстві, в тому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, усіх переміщень тварин між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж тварин та абз. 5 ч. 1 ст. 5 відомості про тварину не зберігаються протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення її з господарства;
- підп. б пункт 5 частини першої статті 37 Закону України "Про ветеринарну медицину" корми та вода, якими годують свиней не досліджувались на якість та безпечність та п. 8 частини першої ст. 71 записи щодо придбання та застосування ветеринарних лікарських засобів, ветеринарних імінубіологічних засобів і лікувальних кормів відсутні;
- пункт 2.3 глави 2 Правил транспортування тварин затверджених Постановою КМУ № 1402 від 16.11.2011 року під час зберігання ветеринарних товарів в приміщеннях не проводиться спостереження за температурою та вологістю, не ведуться записи;
- пункт 6 та пункт 28 Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок затвердженого Постановою КМУ № 559 від 23.05.2001 не ведеться журнал реєстрації особистих медичних книжок про проходження обов'язкових профілактичних медичних оглядів;
- підпункт 2 пункту 5 розділу ІІ Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111 особи, що відвідують господарство не проходять санітарну обробку і не реєструються в спеціальному журналі; підпункт 3 пункту 5 розділу ІІ територія господарства не поділена на виробничу та адміністративно-господарську зону; підпункт 4 пукт 5 розділу ІІ ветсанпропускник відсутній, постійно діючий дезбар'єр відсутній. Не ведуться журнали: виходу на роботу працівників, відвідування сторонніми особами, приготування дезрозчинів та заправки дезбар'єрів, руху та проведення дезінфекції транспорту, прання та дезінфекції спецодягу; підпункт 9 пункту 5 обслуговуючий персонал забезпечений по одному комплекту спецодягу та спецвзуття на особу; підпункт 11 пункт 5 в свинарнику відмічено наявність горобців; підпункт 14 пункт 5 відсутній спеціальний транспорт, що виключає витоки біоматеріалу для перевезення свиней, що підлягають вимушеному забою.
ФОП ОСОБА_1 з вищезазначеним актом ознайомився, залишив особистий підпис та зауважень не має (а.с.72).
15.06.2018 позивачем складено та вручено ФОП ОСОБА_1 . припис реєстраційний № 0046 (а.с.73-75), приписано до виконання:
1) Вести облік тварин в господарстві, втому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, усіх переміщень тварин між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж тварин. Термін виконання до 15.07.2018 року.
2) Відомості про тварину зберігаються протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення її з господарства.
3) Корми та вода, якими годують свиней дослідити на якість та безпечність. Термін виконання до 05.07.2018 року.
4) Під час зберігання ветеринарних товарів в приміщеннях не рідше одного разу на добу здійснювати спостереження за температурою та вологістю, та фіксувати показники в журналі. Постійно.
5) Завести журнал реєстрації особистих медичних книжок про проходження обов'язкових профілактичних медичних оглядів (тваринники, працівники тваринницьких ферм). Термін виконання до 15.07.2018 року.
6) Особи, що відвідують господарство, обов'язково повинні проходити санітарну обробку і реєструватися в спеціальному журналі. Термін виконання до 15.07.2018. Постійно.
7) Територію господарства поділити на виробничу та адміністративно-господарську зону. Термін виконання до 01.09.2018 року.
8) Збудувати ветсанпропускник на вході на свинотоварну ферму. Термін виконання до 01.09.2018 року.
9) Завести журнали: виходу на роботу спеціалістів; відвідування сторонніми особами; руху та проведення дезінфекції транспорту; приготування дезрозчинів та заправки дезбар'єрів; прання та дезінфекції спецодягу. Термін виконання до 15.07.2018 року.
10) Обслуговуючий персонал забезпечити спецодягом та спецвзуттям із розрахунку не менше двох комплектів на працівника. Термін виконання до 15.07.2018.
11) Сторожову собаку зареєструвати з відповідними відмітками в паспорті про щеплення проти сказу, обробки проти гельмінтів. Термін виконання до 15.07.2018.
12) Забороняєтьс утримувати свиней в одному приміщенні із козами. Термін виконання Постійно.
13) Вжити заходів по недопущенню синантропної птиці в приміщенні свинарника. Термін виконання Постійно.
14) Обладнати спеціальний транспорт, що виключає витоки біоматеріалу для перевезення свиней, що підлягають вимушеному забою. Термін виконання до 15.07.2018 року.
15) Провести дератизацію. Термін виконання до 15.07.2018.
15.06.2018 року ФОП ОСОБА_1 отримав особисто та розписався у приписі №0046 від 15.06.2018 року, визнавши таким чином встановлені перевіркою порушення в роботі свино-товарної ферми (а.с.76).
Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Лубенській районній державній адміністрації згідно протоколу засідання від 23.10.2018 року № 9 (а.с.77-79) вирішила вважати епізоотичну ситуацію по африканській чумі свиней в Лубенському районі загрозливою, у тому числі відповідачу:
- стан охорони свиногосподарств від занесення АЧС визнати незадовільним. Зобов'язати керівників та власників свиноферм перевести свиноферми на "закритий режим" роботи. Термін виконання до 20.12.2018 року;
- розділити територію ферми на виробничу та адміністративно-господарську зони. Термін виконання 20.12.2018 року;
- вирішити питання про облаштування санпропускника при вході на свинотоварну ферму. Термін виконання до 20.12.2018 року;
- встановити пральну машину для прання та дезинфекції спецодягу. термін виконання до 01.11.2018року;
- забезпечити всіх працівників свинотоварних ферм особистими медичними книжками та регулярно проходити медичні обстеження. Термін виконання 10.11.2018 року;
- забезпечити працівників свинотоварної ферми господарства спецодягом та спецвзуттям не менше двох комплектів. Термін виконання до 10.11.2018 року;
- завести та оформити: "Журнал виходу на роботу працівників свинотоварної ферми", "Журнал відвідування СТФ сторонніми особами", "Журнал приготування дезрозчинів та заправки дезбар'єрів", "Журнал руху та дезинфекціїї транспорту", "Журнал прання та дезинфекціїї спецодягу". Термін виконання до 01.11.2018 року;
- заборонити працівникам свиноферми утримувати свиней в особистих підсобних господарствах. Терміново.
Дані дії занесені до плану заходів щодо забезпечення "закритого" режиму роботи підприємств по розведенню, утримання та обігу свиней в Лубенському районі затвердженого рішенням ДНПК при Лубенській районній державній адміністрації від 23.10.2018 року № 9 (а.с.80-83).
28.12.2018 згідно наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 10.12.2018 року № 3957 - ОД "Про проведення позапланової перевірки" (а.с.84) та посвідчення (направлення) на проведення перевірки № 195 від 27.12.2018 (а.с.85) начальником відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Лубенського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Скороход В.І. та головним спеціалістом відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Лубенського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Колотій О.С. було здійснено перевірку виконання вимог припису від 15 червня 2018 року реєстраційний № 0046 ФОП ОСОБА_1 на додержання (виконання) вимог законодавства у сфері ветеринарної медицини.
З результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) було складено акт № 0168 від 28.12.2018 (а.с.86-119).
Виявлено порушення:
- абз. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про ідентифікацію та реєстрацію тварин" не ведеться облік тварин в господарстві, в тому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, усіх переміщень тварин між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж тварин та абз. 5 ч. 1 ст. 5 відомості про тварину не зберігаються протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення її з господарства;
- підп. б пункт 5 частини першої статті 37 Закону України "Про ветеринарну медицину" корми та вода, якими годують свиней не досліджувались на якість та безпечність;
- пункт 3.3 глави 3 Правил облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України затверджених Наказом Державного комітету ветеринарної медицини України відсутній спеціально обладнаний автотранспорт для перевезення трупів, боєнських відходів з метою їх утилізації;
- пункт 6 Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок затвердженого Постановою КМУ № 559 від 23.05.2001 року не ведеться журнал реєстрації особистих медичних книжок про проходження обов'язкових профілактичних медичних оглядів;
- підпункт 2 пункту 5 розділу ІІ Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111 особи, що відвідують господарство не проходять санітарну обробку і не реєструються в спеціальному журналі; підпункт 3 пункту 5 розділу ІІ територія господарства не поділена на виробничу та адміністративно-господарську зону; підпункт 4 пукт 5 розділу ІІ ветсанпропускник відсутній, постійно діючий дезбар'єр відсутній. Не ведуться журнали: виходу на роботу працівників, відвідування сторонніми особами, приготування дезрозчинів та заправки дезбар'єрів, руху та проведення дезінфекції транспорту, прання та дезінфекції спецодягу; підпункт 9 пункт 5 розділ ІІ в обслуговуючий персоналу відсутній спецодяг та спецвзуття; підпункт 14 пункт 5 відсутній спеціальний транспорт, що виключає витоки біоматеріалу для перевезення свиней, що підлягають вимушеному забою.
ФОП ОСОБА_1 з вищезазначеним актом ознайомився, залишив особистий підпис, що отримав примірник та зауважень не має (а.с.108).
28.12.2018 було складено та вручено ФОП Денисенку ОСОБА_2 . припис реєстраційний №0081 (а.с.114-116) приписано до виконання:
1) Вести облік тварин в господарстві, втому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, усіх переміщень тварин між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж тварин. Термін виконання до 01.02.2019 року . Постійно.
2) Відомості про тварину зберігати протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення її з господарства.
3) Корми та воду, якими годують свиней дослідити на якість та безпечність. Термін виконання до 01.02.2019 року. Постійно.
4) Завести журнал реєстрації особистих медичних книжок проходження обов'язкових профілактичних медичних оглядів (тваринники, працівники тваринницьких ферм). Працівникам оформити особисті медичні книжки та пройти медичні огляди. Термін виконання до 01.02.2019 року.
5) Особи, що відвідують господарство, обов'язково повинні проходити санітарну обробку і реєструватися в спеціальному журналі. Постійно.
6) Територію господарства поділити на виробничу та адміністративно-господарську зону. Термін виконання до 01.02.2019 року.
7) Збудувати ветсанпропускник на вході на свинотоварну ферму. Термін виконання до 01.05.2019.
8) Завести журнали: виходу на роботу спеціалістів; відвідування сторонніми особами; руху та проведення дезінфекції транспорту; приготування дезрозчинів та заправки дезбар'єрів; прання та дезінфекції спецодягу. Термін виконання до 01.02.2019 року.
9) Обслуговуючий персонал забезпечити спецодягом та спецвзуттям із розрахунку не менше двох комплектів на працівника. Термін виконання до 01.02.2019.
10) Обладнати спеціальний транспорт, що виключає витоки біоматеріалу для перевезення свиней, що підлягають вимушеному забою. Термін виконання до 01.02.2019 року.
11) Провести дератизацію в тваринницьких приміщеннях та місцях зберігання кормів.
28.12.2018 року ФОП ОСОБА_1 отримав особисто та розписався у приписі №0081 від 28.12.2018, визнавши таким чином встановлені перевіркою порушення в роботі свино-товарної ферми (а.с.116).
15.02.2019 згідно наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 13.02.2019 № 436 - ОД "Про проведення позапланової перевірки" (а.с.117) та посвідчення (направлення) на проведення перевірки № 04 від 14.02.2019 (а.с.118) начальником відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Лубенського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Скороход В.І. та головним спеціалістом відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Лубенського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Колотій О.С. було здійснено перевірку ФОП ОСОБА_1 на додержання (виконання) вимог законодавства у сфері ветеринарної медицини та щодо виконання вимог припису від 28.12.2018 № 0081.
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері ветеринарної медицини ФОП ОСОБА_1 було складено акт №0004 від 15.02.2019 (а.с.119-132).
Позаплановим заходом виявлено порушення:
- абз. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про ідентифікацію та реєстрацію тварин" не ведеться облік тварин в господарстві, в тому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, усіх переміщень тварин між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж тварин та абз. 5 ч. 1 ст. 5 відомості про тварину не зберігаються протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення її з господарства;
- підп. б пункт 5 частини першої статті 37 Закону України "Про ветеринарну медицину" корми та вода, якими годують свиней не досліджувались на якість та безпечність;
- пункт 6 та пункт 28 Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок затвердженого Постановою КМУ № 559 від 23.05.2001 року не ведеться журнал реєстрації особистих медичних книжок про проходження обов'язкових профілактичних медичних оглядів;
- пункт 3.3 глави 3 Правил облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України затверджених Наказом Державного комітету ветеринарної медицини України відсутній спеціально обладнаний автотранспорт для перевезення трупів, боєнських відходів з метою їх утилізації;
- підпункт 2 пункту 5 розділу ІІ Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111 особи, що відвідують господарство не проходять санітарну обробку і не реєструються в спеціальному журналі; підпункт 3 пункту 5 розділу ІІ територія господарства не поділена на виробничу та адміністративно-господарську зону; підпункт 4 пукт 5 розділу ІІ ветсанпропускник відсутній, постійно діючий дезбар'єр відсутній. Не ведуться журнали: виходу на роботу працівників, відвідування сторонніми особами, приготування дезрозчинів та заправки дезбар'єрів, руху та проведення дезінфекції транспорту, прання та дезінфекції спецодягу.
ФОП ОСОБА_1 з вищезазначеним актом ознайомився, залишив особистий підпис про отримання примірника акту та зауважень не має (а.с.130).
Крім того 15.02.2019 Лубенським міськрайонним управлінням Головного управління Держапродспоживслужби в Полтавській області було складено протокол про адміністративне правопорушення № 1 відносно ФОП ОСОБА_1 (а.с.133).
Після чого 22.02.2019 Лубенським міськрайонним управлінням Головного управління Держапродспоживслужби в Полтавській області було винесено Постанову про накладення адміністративного стягнення № 0001/161 (а.с.134) на ФОП ОСОБА_1 передбаченого статтею107 КУпАП. Постановив стягнути з ФОП Денисенко В.І. 204 гривні.
Оскільки відповідачем допущено порушення вимог чинного законодавства, які створюють умови та загрози виникнення і поширення африканської чуми свиней серед поголів'я відповідача та поголів'я свиней населення Лубенського району.
Згідно абз.2-абз.4, абз.8-абз.12, абз.14, абз.16-абз.19, абз.24 п.п.1 п.4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 04 серпня 2017 № 647, Головне управління забезпечує здійснення ветеринарно-санітарного нагляду (контролю) за здоров'я та благополуччям тварин; здійснює державний нагляд (контроль) за: тваринами, харчовими продуктами, іншими об'єктами санітарних заходів, пов'язаними з продуктами тваринного походження; переміщенням тварин, харчових продуктів, інших об'єктів санітарних заходів, пов'язаних з продуктами тваринного походження, репродуктивним матеріалом, біологічними продуктами, патологічним матеріалом, ветеринарними препаратами, субстанцями, кормовим добавками, преміксами та кормами, засобами ветеринарної медицини, засобами догляду за тваринами та супутніми об'єктами, штамами мікроорганізмів; організацією роботи зі збору, утилізації та знищення загиблих тварин і побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною; здійсненням протиепізоотичних заходів юридичними та фізичними особами, що провадять професійну діяльність у галузі ветеринарної медицини; дотриманням законодавства щодо ідентифікації та реєстрації тварин; проведенням суб'єктами господарювання дезінфекції, дезінсекції та дератизації на потужностях, що використовуються для виробництва, переробки, зберігання та обігу тварин, харчових продуктів, репродуктивного матеріалу, ветеринарних препаратів, субстанцій, кормових добавок, преміксів та кормів, а також засобів, що використовуються для їх транспортування; організовує захист населення від хвороб, спільних для тварин і людей; організовує здійснення заходів для проведення дезінфекції, дезінсекції та дератизації на потужностях, що використовуються для виробництва, переробки, зберігання та обігу харчових продуктів, тварин, репродуктивного матеріалу, ветеринарних препаратів, субстанцій, кормових добавок, преміксів та кормів, засобів ветеринарної медицини, засобів догляду за тваринами та супутніми об'єктами, штамів мікроорганізмів, а також засобів, що використовуються для їх транспортування; аналізує причини й умови виникнення та поширення хвороб тварин, готує пропозиції та рекомендації щодо профілактики, ліквідації та боротьби з такими хворобами; координує діяльність спеціалістів ветеринарної медицини незалежно від їх підпорядкування; здійснює державний контроль за розведенням та утриманням сільськогосподарських тварин для запобігання жорстокому поводженню з ними; проводить експертизу та узгодження проектів планування і будівництва тваринницьких ферм, потужностей, що здійснюють забій тварин, переробних підприємств, підприємств з виробництва ветеринарних препаратів, ринків.
Державний ветеринарно-санітарний контроль та нагляд за тваринами, що переміщуються поза межами потужностей (об'єктів), де вони утримувалися, здійснюється відповідними державними органами ветеринарної медицини.
Державні ветеринарні інспектори та офіційні ветеринарні лікарі контролюють дотримання вимог щодо ідентифікації, обігу та переміщення тварин, включаючи ветеринарні документи, які вимагаються при переміщенні чи транспортуванні тварин.
Переміщення неідентифікованих тварин або тварин без відповідних ідентифікаційних, ветеринарних та інших супровідних документів забороняється, що зазначено у ч.1, ч.2, ч.6 ст.15 Закону України "Про ветеринарну медицину".
За п.5, п.6 ч.1 ст.11 Закону України "Про ветеринарну медицину" державні ветеринарні інспектори та офіційні ветеринарні лікарі, які здійснюють державний ветеринарно-санітарний контроль, мають право: перевіряти ветеринарно-санітарний стан виробничих приміщень та умов зберігання репродуктивного матеріалу; перевіряти дотримання ветеринарно-санітарних заходів на потужностях (об'єктах), які використовуються для утримання тварин, виробництва та обігу неїстівних продуктів тваринного походження, ветеринарних препаратів, субстанцій, кормових добавок, преміксів, кормів тваринного походження, готових кормів, репродуктивного матеріалу, засобів догляду за тваринами.
Згідно п.1, п.3, ч.1 ст.13 вказаного Закону Державні ветеринарні інспектори, які здійснюють державний ветеринарно-санітарний нагляд, мають право: з метою здійснення ветеринарно-санітарного нагляду протягом робочого часу мати безперешкодний доступ до потужностей (об'єктів), які використовуються для виробництва, переробки та обігу товарів, ветеринарних препаратів, кормових добавок, преміксів, кормів; одержувати інформацію, необхідну для встановлення ветеринарно-санітарного стану та забезпечення безпечності товарів, виявлення причин хвороби тварин, з метою визначення ветеринарно-санітарного статусу відповідної зони та/або відповідного компартмента.
Відповідно п.1-п.3, п.5-п.9 ст.37 Закону юридичні та фізичні особи, діяльність яких пов'язана з утриманням та обігом тварин, зобов'язані: забезпечувати, щоб тварини, яких вони вирощують, утримують та/або здійснюють їх обіг, не мали хвороб, що підлягають повідомленню; виконувати законні вимоги державних ветеринарних інспекторів та офіційних ветеринарних лікарів щодо здійснення протиепізоотичних заходів та/або заходів карантину тварин, включаючи обмеження на переміщення тварин та/або осіб, що мали контакт з хворими тваринами або з тваринами, щодо яких є підозра на захворювання на хворобу, що підлягає повідомленню, та інших ветеринарно-санітарних заходів; негайно інформувати державного ветеринарного інспектора, офіційного ветеринарного лікаря або посадових осіб державних органів ветеринарної медицини про раптову загибель тварин, підозру на захворювання або виявлення хвороби, що підлягає повідомленню, або поведінку тварин, яка їм невластива; охороняти здоров'я та благополуччя тварин шляхом: забезпечення виконання ветеринарно-санітарних заходів, включаючи зоогігієнічні вимоги та умови, що мають забезпечуватися на потужностях для утримання тварин; забезпечення тварин якісними та безпечними кормами і водою; застосування профілактичних ветеринарно-санітарних заходів щодо здоров'я тварин; своєчасного звернення за послугами лікаря ветеринарної медицини щодо встановлення діагнозу та лікування хворих тварин; використання ветеринарних препаратів згідно з вказівками лікаря ветеринарної медицини; недопущення жорстокого поводження з тваринами; виконувати вимоги щодо ідентифікації тварин, що їм належать, у тому числі котів, собак та інших дрібних домашніх тварин, які ідентифікуються за допомогою мікрочипів; доставляти тварин у визначене місце або забезпечувати належні умови за місцем утримання тварин для проведення ветеринарного огляду, діагностичних, профілактично-лікувальних обробок, включаючи дослідження і щеплення. У разі необхідності забезпечувати надійну фіксацію тварини при проведенні маніпуляцій, транспортування (доставки) відібраних зразків тканин, крові та інших матеріалів для діагностичних аналізів; вести облік кожної продуктивної тварини стосовно придбання та застосування ветеринарних лікарських засобів, ветеринарних імунобіологічних засобів і лікувальних кормів та зберігати ці записи не менше трьох років; сприяти державним ветеринарним інспекторам та офіційним ветеринарним лікарям у виконанні службових обов'язків.
Згідно абз. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про ідентифікацію та реєстрацію тварин", юридичні та фізичні особи, що провадять діяльність з розведення та утримання тварин, зобов'язані вести облік усіх тварин у господарстві, в тому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, усіх переміщень тварин між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж тварин, а також дотримуватись вимог абз. 5 ч. 1. ст. 5 зберігати відомості про тварину протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення її з господарства.
Пунктом 2.3 глави 2 Правил транспортування тварин затверджених Постановою КМУ № 1402 від 16.11.2011 року визначено, що засоби перевезення - клітка, контейнер, ящик, ємність або інша тара жорсткої конструкції, що використовується для перевезення тварин і розміщується у транспортному засобі.
Пунктом 3.3 глави 3 Правил облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України затверджених Наказом Державного комітету ветеринарної медицина України від 27.10.2008 № 232 встановлено, що транспортні засоби, виділені для перевезення трупів, мертвонароджених плодів і інших біологічних відходів, обладнують (вистеляють) водонепроникними закритими кузовами, які легко піддаються ветеринарно-санітарній обробці. Використання такого транспорту для перевезення кормів і харчових продуктів забороняється.
Постановою КМУ від 23.05.2001 року № 559 затверджено перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок, де в пункті 28 зазначені суб'єкти господарювання, що займаються розведенням, вирощуванням і реалізацією тварин.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 111 від 07.03.2017 року затверджено Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, де визначено підпункт 2 пункту 5 розділу ІІ особи, що відвідують господарства, проходять санітарну обробку і реєструються в спеціальному журналі. Крім того, особі, що відвідує вказані господарства (включаючи посадових осіб органів, уповноважених на здійснення державного контролю (нагляду)), не слід відвідувати інше господарство, контактувати з домашніми або дикими свинями (включаючи полювання) та брати участь у здійсненні протиепізоотичних заходів щонайменше останні 2 тижні; підпункт 3 пункт 5 розділ ІІ територію господарств поділяють на такі зони: виробничу, яка може включати репродуктивний і відгодівельний сектори, вигульні майданчики з твердим покриттям, ветеринарно-санітарні об'єкти, розташовані відповідно до технологічного процесу; територію виробничої зони огороджують суцільною огорожею по всьому периметру, що унеможливлює проникнення на її територію сторонніх осіб, диких та безпритульних тварин, а також на адміністративно-господарську, яка може включати будівлі і споруди адміністративно-господарських служб, об'єкти для інженерно-технічного обслуговування (гараж, технічні склади, механічні майстерні), споруди для зберігання і приготування кормів; підпункт 4 пункт 5 розділ ІІ вхід у виробничу зону господарств дозволяється тільки через ветсанпропускник, а в'їзд/виїзд транспорту - через постійно діючий дезбар'єр (дезінфекційний блок). На ветсанпропускнику ведуться журнали: виходу на роботу спеціалістів; відвідування сторонніми особами; руху та проведення дезінфекції транспорту; приготування дезрозчинів та заправки дезбар'єрів; прання та дезінфекції спецодягу. Усі інші входи на виробничу зону господарств мають бути закриті; підпункт 9 пункт 5 розділ ІІ обслуговуючий персонал забезпечують спецодягом та спецвзуттям із розрахунку не менше двох комплектів на працівника. Обладнання, інвентар, спецодяг, спецвзуття та інші предмети маркують і закріплюють за дільницею (цехом). Передавати зазначені предмети з однієї дільниці на іншу без попереднього знезараження забороняється; підпункт 11 пункт 5 розділ ІІ на території господарств забороняється утримувати собак (крім сторожових), котів, а також інші види тварин, включаючи птицю. Сторожові собаки мають бути зареєстровані, з відповідними відмітками в паспорті про щеплення проти сказу, обробки проти гельмінтів та постійно знаходитися лише на території господарства. Для годівлі сторожових собак дозволяється використовувати лише корми, які не несуть ризик занесення збудників інфекційних хвороб; підпункт 14 пункт 5 розділ ІІ свиней, що підлягають вимушеному забою, перевозять на забійно-санітарний пункт (забійну площадку) спеціальним транспортом, що виключає витоки біоматеріалу. Відвантаження свиней з господарства для будь-яких цілей здійснюється через рампу за межами господарства.
За п.3.1.3., п.3.1. розділу 3 "Заходи з профілактики трихінельозу" Інструкції з діагностики, профілактики та ліквідації трихінельозу тварин, затвердженої наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 03 серпня 2007 р. №79, з метою профілактики та недопущення виникнення даного захворювання керівники господарств та власники тварин зобов'язані: постійно проводити дератизацію у тваринницьких приміщеннях, на територіях ферм, в місцях зберігання кормів, тушки загиблих гризунів своєчасно прибирати та спалювати; забезпечити утримання територій і приміщень звіроферм у належному санітарному стані.
Матеріали справи свідчать, що Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при Полтавській обласній державній адміністрації визнано епізоотичну ситуацію в області щодо африканської чуми свиней надзвичайно складною, встановлено провести епізоотичні обстеження господарств де утримуються свині, незалежно від форм власності, щодо дотримання ними "закритого режиму" роботи, а в разі неможливості виконання, припинити їх діяльність відповідно до вимог чинного законодавства, про що зазначено в протоколі від 26.01.2018 №1 (а.с.39-42).
За п.1 Положення про Державну надзвичайну протиепізоотичну комісію при облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 17 березня 2008 р. № 85, Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при облдержадміністрації є постійно діючим органом при облдержадміністрації, який здійснює на території області оперативний контроль, керівництво і координацію діяльності органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій, фізичних осіб щодо запобігання спалахам особливо небезпечних хвороб, що входять до списку Міжнародного епізоотичного бюро, і масовим отруєнням тварин та їх ліквідації.
Основними завданнями Комісії є: здійснення контролю через органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, а також керівників і спеціалістів підприємств, установ і організацій за: проведенням заходів щодо профілактики заразних хвороб тварин (ящур, чума, хвороба Ньюкасла, сибірка, сказ, туберкульоз, лейкоз тощо), хвороб, спільних для людей і тварин, та масових отруєнь тварин; проведенням протиепізоотичних заходів з метою недопущення занесення на територію області збудників заразних хвороб тварин з інших держав та регіонів України; додержанням юридичними та фізичними особами ветеринарно-санітарних вимог, спрямованих на захист людей і довкілля; надання практичної допомоги надзвичайним протиепізоотичним комісіям при райдержадміністраціях та міських радах у проведенні протиепізоотичних заходів, як вказано у п.3 Положення.
За п.п.2, п.п.3, п.п.6, п.п.7 п.4 Положення Комісія відповідно до покладених на неї завдань: координує діяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій області, надзвичайних протиепізоотичних комісій при райдержадміністраціях та міських радах з питань проведення протиепізоотичних заходів; через систему державної ветеринарної медицини та систему державної санітарно-епідеміологічної служби організовує захист населення від хвороб, спільних для людей і тварин; заслуховує керівників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, надзвичайних протиепізоотичних комісій при райдержадміністраціях та міських радах, підприємств, установ і організацій про вжиті заходи щодо профілактики та ліквідації заразних хвороб тварин; оперативно залучає працівників державної служби ветеринарної медицини, ветеринарних служб підприємств, установ і організацій до проведення протиепізоотичних заходів, а також визначає відповідальних осіб.
Комісія має право: одержувати від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, фізичних осіб інформацію та матеріали, що необхідні для з'ясування епізоотичної ситуації, ветеринарно-санітарного стану підприємств, установ і організацій та вжиття невідкладних заходів щодо запобігання розповсюдженню та ліквідації заразних хвороб тварин; проводити на підприємствах, в установах і організаціях всіх форм власності перевірку стану роботи з профілактики або ліквідації заразних хвороб і масових отруєнь тварин та приймати обов'язкові для виконання рішення про усунення виявлених порушень; забороняти експлуатацію підприємств з переробки та зберігання продукції і сировини тваринного походження у разі виявлення на таких підприємствах заразних хвороб тварин або незадовільного ветеринарно-санітарного стану, що передбачено у абз.1-абз.3, абз.6 п.5 Положення.
Згідно ч.8 ст.41 Закону України "Про ветеринарну медицину" рішення місцевих державних надзвичайних протиепізоотичних комісій є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та власниками товарів.
За абз.4 п.12 Положення рішення Комісії, прийняті у межах її повноважень, є обов'язкові для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями, громадянами.
Суд зазначає, станом на дату звернення до суду та станом на дату розгляду справи вказані порушення не усунуто.
Згідно п.10 ч.1 ст.13 Закону України "Про ветеринарну медицину" державні ветеринарні інспектори, які здійснюють державний ветеринарно-санітарний нагляд, мають право обмежувати, забороняти або припиняти відповідно до законодавства господарську діяльність юридичних або фізичних осіб у разі порушення ними ветеринарно-санітарних заходів, встановлених законодавством, якщо такі порушення можуть спричинити безпосередню загрозу життю та/або здоров'ю людей і тварин.
Позивач має право вимагати відповідно до закону від суб'єктів господарювання усунення виявлених порушень; вживати у межах повноважень, передбачених законом, заходів щодо усунення порушень вимог закону і притягнення винних у таких порушеннях осіб до відповідальності згідно із законом, що зазначено у п.п.11, п.п.12 п.6 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Згідно абз.1, абз.16 п.п.12 п.4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області позивач звертається у порядку та строки, встановлені законом, до суду.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Таким чином, матеріали справи свідчать, що відповідачем у своїй діяльності допущено порушення вимоги: абз. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про ідентифікацію та реєстрацію тварин" не ведеться облік тварин в господарстві, в тому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, усіх переміщень тварин між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж тварин та абз. 5 ч. 1 ст. 5 відомості про тварину не зберігаються протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення її з господарства; підп. б пункт 5 частини першої статті 37 Закону України "Про ветеринарну медицину" корми та вода, якими годують свиней не досліджувались на якість та безпечність; пункт 6 та пункт 28 Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок затвердженого Постановою КМУ № 559 від 23.05.2001 року не ведеться журнал реєстрації особистих медичних книжок про проходження обов'язкових профілактичних медичних оглядів; пункт 3.3 глави 3 Правил облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України затверджених Наказом Державного комітету ветеринарної медицини України відсутній спеціально обладнаний автотранспорт для перевезення трупів, боєнських відходів з метою їх утилізації; підпункт 2 пункту 5 розділу ІІ Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111 особи, що відвідують господарство не проходять санітарну обробку і не реєструються в спеціальному журналі; підпункт 3 пункту 5 розділу ІІ територія господарства не поділена на виробничу та адміністративно-господарську зону; підпункт 4 пукт 5 розділу ІІ ветсанпропускник відсутній, постійно діючий дезбар'єр відсутній. Не ведуться журнали: виходу на роботу працівників, відвідування сторонніми особами, приготування дезрозчинів та заправки дезбар'єрів, руху та проведення дезінфекції транспорту, прання та дезінфекції спецодягу.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням відсутності належних доказів усунення зафіксованих в актах обстеження порушень, суд приходить до висновку щодо необхідності застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) заходи реагування у вигляді зупинення господарської діяльності з розведення свиней свинотоварної ферми фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).
Відтак, позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_1 ) про тимчасову заборону (зупинення) діяльності - задовольнити повністю.
Застосувати до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_1 ) заходи реагування у вигляді зупинення господарської діяльності з розведення свиней свинотоварної ферми фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне рішення складено 24 травня 2019 року.
Головуючий суддя Г.В. Костенко