Рішення від 24.05.2019 по справі 420/440/19

Справа № 420/440/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати дії Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 протиправними, зобов'язати Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії раніше призначеної у 2014 році на підставі довідки виданої прокуратурою Одеської області № 516 від 15.04.2016 року, виходячи з рахунку 90 % від суми місячного заробітку, починаючи з 01.01.2016 року та виплатити недоплачену частину пенсії за весь період, з урахуванням раніше призначених виплат, без обмеження будь-яким кінцевим терміном або строком.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 26.09.2016 року визнано неправомірними дії Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку та зобов'язано Іллічівське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії у 2014 році на підставі довідки № 516 виданої прокуратурою Одеської області 15.04.2016 року та виплату пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку, починаючи з 01 січня 2016 року. Згідно відповіді Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області перерахунок пенсії було зроблено, проте виплати були здійснені з обмеженням. При відпрацюванні пенсійної справи помилково зазначено 80 % від середньомісячного заробітку, разом з тим справа була приведена у відповідність до постанови Іллічівського міського суду Одеської області від 26.09.2016 року. З 01.07.2018 року розмір його пенсії склав 16376,14 грн., але виплати здійснюються з обмеженням та складають 14350 грн. по теперішній час. Вказані дії Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області не відповідають вимогам закону та обмежують його права в частині виплати пенсії з обмеженням граничного розміру. Позивач вказує, що перерахунок пенсії ним не оспорюється, але виплата призначеної пенсії з обмеженням граничного розміру є незаконною.

Представником Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що при первинному призначені пенсії ОСОБА_1 застосовувались приписи ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» № 1798. Однак, 15.07.2015 року вказаний закон втратив чинність, у зв'язку з прийняттям ЗУ «Про прокуратуру» № 1697, діючими залишились тільки декілька статей ЗУ № 1798, зокрема, ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50. Тому при проведенні перерахунку пенсії відповідно до рішення суду застосовувались положення абз. 5 ч. 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» № 1697, де з урахуванням внесених змін зазначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень тощо) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, тимчасово у період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року, з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн. з 01.01.2018 року згідно чинного законодавства розмір пенсії ОСОБА_1 обмежується розміром 10 прожиткових мінімумів. Таким чином, розмір пенсії позивача визначено вірно та підстав для зняття обмежень в розмірі пенсії, що передбачена діючим законодавством немає.

Позивачем до суду надано відповідь на відзив, у якій позивач вказує, що на час взяття його на облік в Чорноморському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області йому неоднократно проводився перерахунок пенсії на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру». У випадку суперечності норм закону та Конституції України, які прийняті Верховною Радою України - колізії вирішуються на користь Конституції України, яка має вищу юридичну силу. Відповідач у відзив навмисно не згадує Конституцію України та міжнародні правові акти, а посилається лише на Закони України, які мають нижчу юридичну силу.

Ухвалою суду від 30 січня 2019 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 26 березня 2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду від 02 квітня 2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та продовжено розгляд справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером та з 2014 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Биков ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в якому просив визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3 у розмірі 90% від суми місячного заробітку; зобов'язати Іллічівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії у 2014 році на підставі довідки № 516 виданої прокуратурою Одеської області 15.04.2016 у розмірі 90% від суми місячного заробітку та визначити період перерахунку з 15.12.2015 року; стягнути з Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на користь ОСОБА_1 перераховану згідно довідки № 516 виданої прокуратурою Одеської області від 15.04.2016 у розмірі 90% від суми місячного заробітку (і цю суму стягувати періодично один раз на місяць у подальшому) та виниклу заборгованість згідно цієї довідки за період з 15.12.2015 року.

Постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 26 вересня 2016 року по справі № 501/1448/16-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково. Визнано протиправними дії Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми місячного заробітку. Зобов'язано Іллічівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії у 2014 році на підставі довідки № 516 виданої прокуратурою Одеської області 15.04.2016 року та виплату пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку, починаючи з 01 січня 2016 року. Стягнуто з Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,40 грн. В задоволенні решти вимог відмовлено (а.с. 8-10 т. 1).

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2016 року по справі № 501/1448/16-а апеляційну скаргу Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області повернуто апелянту (а.с. 235 т. 1).

Постанова Іллічівського міського суду Одеської області від 26 вересня 2016 року по справі № 501/1448/16-а набрала законної сили.

На виконання постанови Іллічівського міського суду Одеської області від 26 вересня 2016 року по справі № 501/1448/16-а Чорноморським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії (а.с. 239 т. 1).

16 березня 2018 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, згідно якого розмір його пенсії з 16.03.2018 року по 31.05.2018 року складає 13730,00 грн., з 01.06.2018 року по 30.06.2018 року - 13730,00 грн., з 01.07.2018 року та довічно - 14350,00 грн. (а.с. 249 т. 1).

14 травня 2018 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, згідно якого розмір його пенсії з надбавками з 14.05.2018 року по 31.05.2018 року складає 1700,94 грн. (максимальний розмір пенсії 13730,00 грн.), з 01.07.2018 року по 31.05.2020 року - 17006,94 грн. (максимальний розмір пенсії - 14350,00 грн.), з 01.06.2020 року та довічно - 16376,14 грн. (максимальний розмір пенсії - 14350,00 грн.) (а.с. 251-252 т. 1).

Листом від 08.10.2018 року № 103/Б-01 Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області повідомило ОСОБА_1 , що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (а.с. 11 т. 1).

Не погодившись з виплатою призначеної пенсії з обмеженням максимального граничного розміру ОСОБА_1 звернувся до суду.

Так, станом на дату призначення пенсії ОСОБА_1 пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначалося статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ.

Відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII, який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, зокрема, частину 18 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до перелічених законів України, зокрема, Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.

15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII, відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема,Закон № 1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015 року.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (у редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, станом на проведення перерахунку пенсії норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII втратили чинність.

З 01 січня 2016 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24.12.2015 року абз. 6 ч. 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Законом України від 06.12.2016 року № 1774- VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» продовжено дію вказаних норм.

При цьому, вказані положення не визнавались у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 03 квітня 2019 року по справі № 554/2887/17 (провадження № К/9901/29736/18), у постанові від 02 травня 2018 року по справі № 704/87/17 (провадження № К/9901/38939/18), у постанові від 03 квітня 2018 року по справі № 361/4922/17 (провадження № К/9901/14251/18).

За таких підстав, відповідач, Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області, здійснюючи перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , діяв на підставі, у спосіб та в межах повноважень, передбачених чинним законодавством.

При цьому, суд вважає безпідставними посилання позивача на порушення відповідачем статті 22 Конституції України, оскільки відповідні положення законів не визнані неконституційними Конституційним Судом України.

При цьому, в рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 01.01.2018 установлено прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.

Таким чином, з 01.07.2018 року розмір пенсії не може перевищувати 14350 грн.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, ч. 9 ст. 205, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 40386094, адреса місцезнаходження: 68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Хантадзе, 8-а) про визнання дій Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 протиправними, зобов'язання Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії раніше призначеної у 2014 році на підставі довідки виданої прокуратурою Одеської області № 516 від 15.04.2016 року, виходячи з рахунку 90 % від суми місячного заробітку, починаючи з 01.01.2016 року та виплатити недоплачену частину пенсії за весь період, з урахуванням раніше призначених виплат, без обмеження будь-яким кінцевим терміном або строком, - відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Суддя О.А. Левчук

.