Справа № 420/1379/19
23 травня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) справу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до ФОП ОСОБА_1 про стягнення штрафу, -
Позивач звернувся до суду та просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного бюджету України р/р 31114106015009, УК у м. Одесі/Суворівський р-н/21081100, Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38016923, МФО 899998, код бюджетної класифікації 21081100, штраф за порушення законодавства про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції у розмірі 51000,00 грн.
Так, в обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що за результатами перевірки ФОП Кульча Л.І. виявлено, що на засобах вимірювальної техніки (позиція 1-2) не нанесено знак відповідності технічним регламентом, не нанесено знак додаткового метрологічного маркування та не супроводжується копіями декларацій про відповідність, що порушує пп. 16, 21, 22, 28, 37, 57, 62, 66, 68 Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ від 13.01.2016 року № 94; пп. 15, 21, 27, 36, 55, 60, 61, 66 Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ від 24.02.2016 року № 163. 18 травня 2018 року рішеннями про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів № 658, 659, обмежено надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності засобу вимірювальної техніки: а саме «лічильник води крильчастий, NOVATOR, ЛК-15г, № 8488925» та «лічильник води крильчастий, NOVATOR, ЛК-15х, № 8483299». Також, за виявлені правопорушення стосовно ФОП ОСОБА_1 складено протокол про порушення п. 2 ч. 2 ст. 44 «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та 18.07.2018 року прийнято постанову № 115, якою до ФОП ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Проте, ФОП ОСОБА_1 постанову про накладення штрафних санкцій не виконано та в судовому порядку не оскаржено.
Ухвалою суду від 25 березня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області та відкрито провадження у справі, повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.
Станом на дату розгляду справи по суті від відповідача відзиву на позовну заяву до суду не надходило.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, 11.12.2000 року проведено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) за № 2 556 НОМЕР_2 050552 (а.с. 14).
14 травня 2018 року відповідно до Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», «Про загальну безпечність нехарчової продукції» Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області винесено наказ № 1142 про проведення з 17.05.2018 року по 18.05.2018 року планової перевірки характеристик продукції, що розповсюджується ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 та направлення на проведення перевірки № 872 (а.с. 8-9).
На підставі направлення про проведення перевірки № 872 від 14.05.2018 року та наказу № 1142 від 14.05.2018 року працівниками ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області здійснено вихід на перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , під час якої продавцю ОСОБА_2 ОСОБА_3 пред'явлено посвідчення, вручено копію направлення на проведення перевірки, роз'яснено права та обов'язки суб'єкта господарювання та вручено вимогу про надання до 18.05.2018 року копій документів (а.с. 10-11, 16-17).
За результатами перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , посадовими особами складено акт перевірки характеристик продукції від 18.05.2018 року № 394, відповідно до якого в ході проведення перевірки виявлено, що на засобах вимірювальної техніки (позиція 1-2) не нанесено знак відповідності технічним регламентом, не нанесено знак додаткового метрологічного маркування та не супроводжується копіями декларацій про відповідність, чим порушено пп. 16, 21, 22, 28, 37, 57, 62, 66, 68 Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ від 13.01.2016 року № 94; пп. 15, 21, 27, 36, 55, 60, 61, 66 Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ від 24.02.2016 року № 163, копія якого направлена на адресу ФОП ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку (а.с. 12-13, 18-25).
18 травня 2018 року посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області складено рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів № 658, яким обмежено надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності засобу вимірювальної техніки: «лічильник води крильчастий, NOVATOR, ЛК-15г, № 8488925», спільно з постачальниками вжити заходи, необхідні для усунення формальної невідповідності продукції згідно пп. 16, 21, 22, 28, 37, 57, 62, 66, 68 Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ від 13.01.2016 року № 94; пп. 15, 21, 27, 36, 55, 60, 61, 66 Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ від 24.02.2016 року № 163 (а.с. 27).
Також, 18 травня 2018 року посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області складено рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів № 659, яким обмежено надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності засобу вимірювальної техніки: «лічильник води крильчастий, NOVATOR, ЛК-15х, № 8483299», спільно з постачальниками вжити заходи, необхідні для усунення формальної невідповідності продукції згідно пп. 16, 21, 22, 28, 37, 57, 62, 66, 68 Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ від 13.01.2016 року № 94; пп. 15, 21, 27, 36, 55, 60, 61, 66 Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ від 24.02.2016 року № 163 (а.с. 28).
22 травня 2018 року рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 18.05.2018 року № 658 та № 659 направлені на адресу ФОП ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку (а.с. 26, 29).
23 червня 2018 року ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області повторно на адресу ФОП ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку направлено рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 18.05.2018 року № 658 та № 659 (а.с. 30-31).
11 липня 2018 року посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області складено протокол № 105 про виявлені порушення при проведенні планової перевірки характеристик продукції у ФОП ОСОБА_1 , а саме введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, а саме введення в обіг продукції, на яку не нанесено знак відповідності технічним регламентам та яка не супроводжується копіями декларацій про відповідність, за що передбачається відповідальність згідно п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (а.с. 32).
18 липня 2018 року ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області винесено постанову про накладення штрафних санкцій № 115, якою встановлено порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» - введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам та накладено штраф у розмірі 3000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 51 000,00 грн., яка направлена на адресу ФОП ОСОБА_1 та отримана 08.08.2018 року (а.с. 33-35).
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначені Законом України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції”.
Відповідно до ст. 3 ЗУ “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону, Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.
Згідно ст.1 ЗУ “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Статтею 4 вказаного Закону визначено, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 10 ЗУ “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему. Сфери відповідальності органів ринкового нагляду включають види продукції, що є об'єктами технічних регламентів, і можуть включати види продукції, що не є об'єктами технічних регламентів.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 11 ЗУ “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування).
Відповідно до пп. 3 п. 8 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області, затверджене наказом від 25.02.2016 року №22, Головне управління Держпродспоживслужби, відповідно до покладених на нього завдань у сфері здійснення державного ринкового нагляду, проводить перевірки характеристик продукції.
Згідно ст. 23 ЗУ “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції. Під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки.
Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформляються відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та посвідчення (направлення) видаються і оформляються невідкладно.
Під час невиїзної перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація: 1) декларація про відповідність; 2) супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); 3) загальний опис продукції та схема (креслення) конструкції виробу, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом; 4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції; 6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація тощо); 7) документи і матеріали щодо стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб'єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання; 8) повідомлення та інша інформація, надана суб'єктами господарювання, органами доходів і зборів, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" ; 9) інші документи та матеріали, звернення, одержані органами ринкового нагляду відповідно до положень цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" .
Під час виїзної перевірки характеристик продукції може проводитися перевірка документів (їх копій) та інформації, зазначених у частині сьомій цієї статті, а також обстеження, відбір і експертиза (випробування) зразків продукції.
У разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, орган ринкового нагляду на підставі наданих суб'єктом господарювання документів, що дають змогу відстежити походження такої продукції та її подальший обіг (зокрема договори, товарно-супровідна документація), визначає особу, яка поставила відповідному суб'єкту господарювання цю продукцію, та всіх осіб, яким цей суб'єкт господарювання поставив зазначену продукцію.
У разі якщо суб'єктом господарювання надано висновки експертизи, протоколи випробувань продукції, сертифікати відповідності або інші документи про відповідність, видані за результатами добровільної оцінки відповідності акредитованими органами з оцінки відповідності, органи ринкового нагляду належним чином ураховують ці документи при проведенні перевірок характеристик продукції.
Відповідно до ч. 5, 6, 7 ст. 8 ЗУ “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” суб'єкти господарювання зобов'язані надавати на вимогу органів ринкового нагляду документацію, що дає змогу ідентифікувати: 1) будь-який суб'єкт господарювання, який поставив їм відповідну продукцію; 2) будь-який суб'єкт господарювання, якому вони поставили відповідну продукцію. Суб'єкти господарювання зобов'язані зберігати документацію, визначену в частині п'ятій цієї статті, протягом строку, встановленого відповідним технічним регламентом, а якщо такий строк технічним регламентом не встановлено: 1) виробник - протягом десяти років з дня введення ним відповідної продукції в обіг; 2) уповноважений представник, імпортер або розповсюджувач - протягом десяти років з дня одержання ним відповідної продукції.
У разі якщо виробник продукції не може бути ідентифікований органом ринкового нагляду, для цілей цього Закону особою, що ввела таку продукцію в обіг, вважається кожен суб'єкт господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції, який протягом узгодженого з органом ринкового нагляду строку (терміну) не надав документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання цю продукцію.
Як вбачається з матеріалів справи, під час здійснення перевірки ФОП ОСОБА_1 посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області виявлено «лічильник води крильчастий, NOVATOR, ЛК-15г, № 8488925», дата виготовлення 15.03.2018 року та «лічильник води крильчастий, NOVATOR, ЛК-15х, № 8483299», на які не нанесено знак відповідності технічним регламентом, не нанесено знак додаткового метрологічного маркування та вони не супроводжуються копіями декларацій про відповідність, чим порушено пп. 16, 21, 22, 28, 37, 57, 62, 66, 68 Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ від 13.01.2016 року № 94; пп. 15, 21, 27, 36, 55, 60, 61, 66 Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ від 24.02.2016 року № 163.
При цьому, в наданих під час перевірки копіях документів також відсутні дані щодо знаку відповідності технічним регламентом та додаткового метрологічного маркування щодо засобів вимірювальної техніки «лічильник води крильчастий, NOVATOR, ЛК-15г, № 8488925», дата виготовлення 15.03.2018 року та «лічильник води крильчастий, NOVATOR, ЛК-15х, № 8483299». Декларацій про відповідність вказаних засобів вимірювальної техніки під час здійснення перевірки ФОП ОСОБА_1 також не надано (а.с. 18-24).
Таким чином, оскільки фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 не надано документи, що дають змогу встановити щодо засобів вимірювальної техніки «лічильник води крильчастий, NOVATOR, ЛК-15г, № 8488925», дата виготовлення 15.03.2018 року та «лічильник води крильчастий, NOVATOR, ЛК-15х, № 8483299» знак відповідності технічним регламентом та знак додаткового метрологічного маркування та вони не супроводжуються копіями декларацій, вона відповідно до ч. 7 ст. 8 “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” вважається особою, яка ввела в обіг продукцію, яка не відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого Постановою КМУ від 13.01.2016 року № 94 та Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2016 року № 163.
Відповідно до ст. 44 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” суб'єкти господарювання за порушення цього Закону несуть згідно з законами України цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність. До особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 5 ст. 44 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Доказів сплати фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 штрафу у розмірі 51 000,00 грн. до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області не надано.
Крім того, доказів сплати штрафу у розмірі 51 000,00 грн. на дату розгляду справи відповідачем суду також не надано.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих позивачем доказів, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 52, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (код ЄДРПОУ 40342996, адреса місцезнаходження: 65042, м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 6) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) про стягнення штрафу, - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Кульча ОСОБА_5 до Державного бюджету України р/р 31114106015009, УК у м. Одесі/Суворівський р-н/21081100, Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38016923, МФО 899998, код бюджетної класифікації 21081100, штраф за порушення законодавства про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції у розмірі 51000,00 грн. (п'ятдесят одна тисяча гривень 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.