24 травня 2019 р. № 400/572/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 (АДРЕСА_2 ), АДРЕСА_1
до відповідача:Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018
про:визнання дій відповідача щодо перерахунку пенсії дискримінаційними, визнання дій відповідача протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (надалі - відповідач або Управління) про визнання дій відповідача щодо перерахунку пенсії дискримінаційними, визнання дій відповідача протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до статті 59 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Закон № 796); зобов'язання відповідача, відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796, здійснити з 01.10.2017 перерахунок пенсії з інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що він отримує пенсію по інвалідності ІІ групи в розмірі (з втратою працездатності 50% ) відшкодування фактичних збитків, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до статті 54 Закону № 796 та з 01.10.2017, відповідно до змін, що були внесені до статті 59 Закону № 796, він отримав право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. З метою реалізації цього права він звернувся до відповідача, проте останній листом від 17.01.2019 № 9-Ш-01 (надалі - Лист , ар. с. 50-53) повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Незгода з відмовою відповідача у задоволенні заяви позивача стала підставою звернення його до суду.
Ухвалою від 25.03.2019 суд відкрив провадження у справі та призначив її розгляд на 23.04.2019. Цією ж ухвалою суд встановив відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву. Ухвалою від 15.04.2019 суд задовольнив клопотання представника відповідача про продовження процесуального строку для подання відзиву до 22.04.2019. Відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі (частина п'ята статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України). У визначений судом строк відповідач відзив не подав. 24.04.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (ар. с. 137). Відповідно до частини третьої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. Таких доказів відповідачем не надано. Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У судове засідання 23.04.2019 прибула представник позивача, представник відповідача у судове засідання не прибув.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд
Позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи в розмірі відшкодування фактичних збитків як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до статті 54 Закону № 796 (ар. с. 28).
04.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою «про отримання офіційного документу Заяви про перерахунок пенсії встановленого зразка про допомогу в оформленні документів про перерахунок пенсії з повідомленням про причини і підстави для перерахунку пенсії» (надалі - Заява, ар. с. 47-49), в якій просив:
«…1. Надати мені заяву про перерахунок пенсії встановленого зразка.
2. Врахувати, що я вже отримую пенсію відповідно до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і відповідно до норм чинного законодавства України на Ваш орган на Вашу посадову особу покладається обов'язок повідомляти про підстави перерахунку пенсії і надавати допомогу в оформленні документів у будь-якому разі ще раз прошу надати мені допомогу в оформленні Заяви Про перерахунок пенсії та сприяти у прийняті і реєстрації Заяви в день додання ЗАЯВИ.
3. Як можна у найкоротший термін прийняти рішення щодо призначення і перерахунку пенсії, але не пізніше ніж у 10 денний строк.
4. Залишити офіційну відповідь на Заяву про перерахунок пенсії у Вашому органі з тим, щоб я особисто зміг через 10 днів забрати під підпис офіційну відповідь на Заяву встановленого зразка Про перерахунок пенсії.
5. Надіслати на мою зазначену електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1 копію відповіді на дану заяву і на Заяву про перерахунок пенсії встановленого зразка.
6. Врахувати, що усі необхідні документи для перерахунку пенсії знаходяться у моїй пенсійній справі, включно з документами де зазначено про зв'язок отримання інвалідності внаслідок виконання військового обов'язку при ліквідації аварії на ЧАЕС.
7. У разі відсутності спеціаліста, який може надати заяву встановленого зразка та допомогти оформити, то прошу згідно даної заяви провести з 01 жовтня 2017 року, мені перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
8. Прошу надати довідку у вигляді розрахунку з якого видно помісячно нараховані та виплачені мені кошти з 01.10.2017 р. з вказівкою згідно яких нормативних документів проводиться виплата».
Відповідач Листом:
- повідомив позивача про те, з якої суми заробітної плати та в якому порядку було обчислено його пенсію (8 811,73 грн.);
- повідомив, з посиланням на норми постанови Кабінету міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Постанова № 1210), про те, які категорії осіб мають право на перерахунок пенсії, в тому числі і відповідно до статті 59 Закону № 796;
- повідомив, з посиланням на норми Постанови № 1210 (з урахуванням змін, що були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Постанова № 851), про необхідність подання позивачем певних документів.
У Листі Управління зазначило, що вказані у Заяві в якості додатків документи фактично додані не були.
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
Відповідно до статті 4 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058), законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Статтею 45 Закону № 1058-IV визначено строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії.
Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону № 1058, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 12 «Положення про Пенсійний фонд України» затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 № 22-1 затвердило «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту розділу 1.5. розділу І Порядку № 22-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Форма і зміст заяви затверджена Порядком № 22-1 (додаток № 3).
Згідно з абзацом 5 пункту 1.7 розділу І Порядку № 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Документи, необхідні для перерахунку пенсії, наведені в розділі ІІ Порядку № 22-1.
Відповідно до пункту 4.1 розділу І Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі (пункт 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1).
Пунктом 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Згідно з пунктом 4.7. розділу IV Порядку № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання.
Крім того, Порядком № 22-1 не встановлено обов'язку відповідача направляти Заяву про перерахунок пенсії встановленого зразка, оскільки форма заяви є у вільному доступі.
Отже, Лист відповідача у відповідь на заяву позивача про перерахунок пенсії за змістом та формою не може вважатись «відмовою» у розумінні частини п'ятої статті 45 Закону №1058 та положень пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1.
Відповідач не прийняв рішення про відмову у заяві позивача про перерахунок пенсії, оскільки така заява позивачем не була подана.
Вимога про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2017 є похідною від вимоги про визнання протиправною відмови Управління у проведенні перерахунку, тому з підстав, що викладені вище, задоволення також не підлягає.
Відповідно до абзацу першого частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Позивачем не виконані всі умови, визначені законом, оскільки матеріали справи не підтверджують факт звернення позивача до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії і надання, позивачем документів, обов'язковість надання яких передбачена Порядком № 22-1.
Зміст Листа не дає підстав для тверджень про те, що відповідач допустив відносно позивача будь-які дискримінаційні дії.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна