Рішення від 24.05.2019 по справі 400/839/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2019 р. № 400/839/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001

про:скасування податкового повідомлення-рішення від 27.02.2019 № 00013543004,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області про скасування податкового повідомлення-рішення № 00013543004 від 27.02.2019.

Позивач обґрунтовує позов тим, що штраф застосований до позивача без законних підстав, оскільки фактично пляшка горілки « Green Day ultra soft» позначалася маркою акцизного податку, але дана марка відклеїлася від пляшки та перебувала на місці реалізації товару (на дні холодильної камери) окремо від пляшки горілки, яку сфотографували службовці ДФС.

Відповідач надав заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки при проведенні перевірки були встановлені порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», тому податкове повідомлення-рішення № 00013543004 від 27.02.2019 прийнято законно й обґрунтовано та скасуванню не підлягає.

В судовому засіданні 21.05.2019 після надання пояснень сторонами, допиту свідків, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч.5 ст.250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

01.02.2019 працівниками відповідача була проведена фактична перевірка гриль-бару за адресою: АДРЕСА_2 , який належить ФОП ОСОБА_1

В акті перевірки від 07.02.2019 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства встановлено: знаходження в реалізації пляшки горілки « Green Day ultra soft» 0,5 л 40% без марки акцизного податку, чим порушено вимогу ст.11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від19.12.1995 р. №481/95-ВР.

За наслідками перевірки, відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 00013543004 від 27.02.2019 за порушення ст.11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. №481/95-ВР та застосовано штрафну санкцію за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в сумі 17 000 грн.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. №481/95-ВР, який, в свою чергу, визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Відповідно до ст.11 Закону України « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» N 481/95-ВР від 19.12.1995 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно зі ст.17 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» N 481/95-ВР від 19.12.1995 до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів (п.14.1.107 ст.14 ПК України).

Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються (п.226.11 ст.226 ПК України).

Відповідно до п.228.9 ст.228 ПК України відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.

Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (п.226.3 ст.226 ПК України).

Відповідно до п.п.20, 21 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів N 1251, 27.12.2010 затверджене постановою Кабінету Міністрів України, маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції. Для прикріплення марок використовується клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження, у тому числі під час відкупорювання (розкривання) товару, і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання.

Допитані в якості свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 суду пояснили, що інспектором була виявлена у холодильнику пляшка горілки без марки акцизного податку, але позивачем була надана перевіряючим акцизна марка, яка відклеїлась від пляшки та лежала на дні холодильника.

В судовому засіданні представники позивача пояснили суду, що відклеєна марка акцизного податку відклеїлась від пляшки та перебувала на місці реалізації товару - на дні холодильної камери, тому відсутня вина позивача в тому, що вона відклеїлась. Відсутність вини свідчить про відсутність складу правопорушення, тому штрафна санкція застосована незаконно.

До позивача застосована відповідальність за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, що є порушенням ст.11 Закону України №481. В цьому й полягає об'єктивна сторона правопорушення.

Сторони в судовому засіданні погодились, що пляшка горілки була без марки акцизного податку.

Посилання позивача на те, що відсутня суб'єктивна сторона правопорушення - вина позивача в тому, що відклеїлась марка акцизного податку не приймається судом до уваги, оскільки обов'язок позивача полягає в тому, щоб забезпечити належні технічні, санітарно-гігієнічні умови при продажі алкогольних напоїв та контроль за наявністю марок акцизного податку на алкогольних напоях, який покладається на продавця таких напоїв.

Встановити, що оглянута в судовому засіданні марка акцизного податку, яку при перевірці позивачка знайшла в холодильнику, відпала саме від пляшка горілки « Green Day ultra soft» неможливо, оскільки вона не містить індивідуальних даних, що підтверджують її приналежність до спірної пляшки.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивач не довів суду, що податкове повідомлення-рішення є протиправним, тому позов задоволенню не підлягає.

Судовий збір покладається на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко