Рішення від 23.05.2019 по справі 918/199/19

Господарський суд Рівненської області

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" травня 2019 р. м. Рівне Справа № 918/199/19

Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О., за участі секретаря судового засідання Ткачук І.І.,

розглянувши у судовому засіданні матеріали справи за позовом Рівненської міської ради (33028, м.Рівне, вул.Соборна, 12-А, код ЄДРПОУ 34847334)

за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління ДФС у Рівненській області (33023, м. Рівне, вул. Відінська, 12, код ЄДРПОУ 39394217)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛТД АЕК" (33016, м.Рівне, вул.Будівельників, 4, код ЄДРПОУ 22579880)

про стягнення заборгованості по орендній платі в сумі 38 082, 67 грн

Сторони не направили в судове засідання своїх повноважних представників.

ВСТАНОВИВ:

У березні 2019 року Рівненська міська рада звернулася до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛТД АЕК", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління ДФС у Рівненській області, в якому просить стягнути заборгованість по орендній платі відповідно до умов договору оренди землі №106 від 16.08.2000 у сумі 37 912,67 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов вищевказаного договору оренди земельної ділянки, в частині оплати орендної плати, внаслідок чого позивачем заявлено вимоги про стягнення заборгованості з орендної плати в сумі 37 912,67 грн.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 25.03.2019 прийнято вказану позовну заяву до розгляду, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 16 квітня 2019 року.

12 квітня 2019 року від представника Головного управління ДФС у Рівненській області на адресу суду надійшли пояснення щодо позовної заяви зі змісту яких вбачається, що згідно стану розрахунків з бюджетом за ТОВ "ЛТД АЕК" станом на 11.04.2019 року рахується заборгованість з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 26015,82 грн (а.с. 23-31).

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 16.04.2019 розгляд справи відкладено на 07.05.2019.

23.04.2019 року від представника Головного управління ДФС у Рівненській області на адресу суду надійшли пояснення щодо позовної заяви зі змісту яких вбачається, що згідно стану розрахунків з бюджетом за ТОВ "ЛТД АЕК" станом на 18.04.2019 року рахується заборгованість з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 38082,67 грн, з яких недоїмка - 26015,82 грн та пеня 12066,85 грн (а.с. 40-42).

03.05.2019 від позивача надійшла заява про зміну позовних вимог шляхом їх уточнення, яка по своїй суті є клопотанням про збільшення позовних вимог, відповідно до якої позивач просив: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ЛТД "АЕК" на користь Рівненської міської ради 38 082,67 грн боргу за оренду земельної ділянки, з підстав зазначених у позовній заяві.

Вказана заява ухвалою Господарського суду Рівненської області від 07.05.2019 прийнята судом до розгляду, та подальший розгляд справи здійснюється в межах збільшених позовних вимог.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 07.05.2019 розгляд справи відкладено на 23.05.2019.

В судове засідання 23.05.2019 представники позивача та ГУ ДФС у Рівненській області не з'явилися. Про час та місце розгляду судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується наявними у матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Перед початком розгляду справи, позивачем, через канцелярію суду подано заяву про розгляд даної справи без участі їхнього представника.

Відповідач уповноваженого представника у судове засідання не направив, відзиву на позовну заяву не подав, хоча про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

Як слідує з Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача є адреса, на яку направлялись поштові повідомлення та повернулись з відміткою "за закінченням встановленого строку зберігання".

Згідно з ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Таким чином, до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Якщо ухвалу про відкриття провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України).

Суд зазначає про те, що відповідач не був обмежений у своїх процесуальних правах надати відзив через канцелярію суду або шляхом їх направлення на адресу суду поштовим відправленням.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення, а неявка представників сторін не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

16 серпня 2000 року між Рівненською міською радою (орендодавець) та ТОВ "ЛТД АЕК" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки площею 15771 кв.м., за адресою АДРЕСА_1 , 4, за яким Рівненська міська рада на підставі рішення №310 від 04.07.2000 надала, а ТОВ "ЛТД АЕК" прийняло вказану земельну ділянку на умовах оренди (довгострокового користування) строком на 49 років, цільове призначення земельної ділянки - для обслуговування виробничої бази (далі Договір, а.с.12-13). Договір зареєстровано в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 16.08.2000 за №106 Рівненською міською радою Рівненського району Рівненської області.

Відповідно до п. 2.1 Договору плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати у розмірі 1727 грн на рахунок № НОМЕР_1 у АППБ "Аваль" не пізніше 14 числа кожного місяця.

Додатковим договором, укладеним між орендарем та орендодавцем 17.06.2008, сторони внесли зміни до п. 2.1 Договору та визначили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4 075 365,70 грн - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №03-20/502-1, виконаний управлінням земельних ресурсів у місті Рівному Рівненської області станом на 01.01.2008 року. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 122 260,97 грн, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №03-20/502-1, виконаний управлінням земельних ресурсів у місті Рівному Рівненської області станом на 01.01.2008 року. Орендар зобов'язується вносити орендну плату за новими ставками з 01.01.2008 року (а.с. 14).

Додаткова угода до Договору зареєстрована в Управлінні земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, про що у книзі реєстрації додаткових угод вчинено запис від 24.06.2008 року за №533.

Вищезазначений Договір та Додаткова угода підписані уповноваженими представниками та скріплені печатками сторін.

Згідно статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих в межах населених пунктів проводиться незалежно від їх цільового призначення - не раніше ніж один раз на 5-7 років.

Рішенням Рівненської міської ради від 04.07.2013 року №3122 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 1 січня 2014 року.

Нормативна грошова оцінка земель міста Рівного підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства.

Платниками орендної плати за земельні ділянки при поданні податкових декларацій до органів державної податкової служби м. Рівного застосовувати починаючи з 1 січня 2014 року, нормативну грошову оцінку земель міста Рівного, яка затверджена цим рішенням, без внесення змін до договорів оренди землі (п.6 рішення Рівненської міської ради від 04.07.2013 року №3122).

З листа Головного управління ДФС у Рівненській області, а також розрахунку виникнення боргу по платежах бюджету по відповідачу станом на 18.04.2019 вбачається про наявність податкового боргу в розмірі 38082,67 грн. (а.с.42).

Суд встановив, що відповідач свої зобов'язання в частині оплати орендних платежів належним чином не виконав. Внаслідок таких неправомірних дій станом на 18.04.2019 року в інтегрованій картці платника ТОВ "ЛТД АЕК" обліковується податковий борг по орендній платі за землю в сумі 38082,67 грн.

Доказів погашення заборгованості за Договором в сумі 38082,67 грн ТОВ "ЛТД АЕК" не надало.

Крім того, відомостей про підтвердження щодо зміни чи розірвання вищезазначеного договору оренди землі матеріали справи не містять.

З урахуванням викладеного судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини, пов'язані із виконанням договору оренди щодо своєчасної сплати орендної плати, регулювання яких здійснюється ГК України, ЦК України, Законом України "Про оренду землі" тощо.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує наступне.

Статтею 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, тобто договір оренди - це угода сторін про взаємні зобов'язання, відповідно до яких орендодавець за плату передає орендареві у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений договором строк.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата є істотною умовою договору. Статтею 21 цього ж Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Стаття 288 Податкового Кодексу України визначає, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Частиною 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Стаття 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обігу або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 525 ЦК України, ч. 6 ст. 193 ГК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За змістом ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У силу вимог ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати; у разі невиконання зобов'язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.

Згідно з ст. 36 Закону України "Про оренду землі" спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються в судовому порядку.

На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення 38082,67 грн основного боргу з орендної плати є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, а тому підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З огляду на вищезазначене, приймаючи до уваги встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог Рівненської міської ради до ТОВ "ЛТД АЕК" про стягнення орендної плати в розмірі 38082,67 грн.

Судовий збір в сумі 1 921,00 грн., згідно положень статті 129 ГПК України, покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 130, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Рівненської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛТД АЕК" задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛТД АЕК" (33016, м.Рівне, вул.Будівельників, 4, код ЄДРПОУ 22579880) на користь Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, ЄДРПОУ 34847334) 38 082 (тридцять вісім тисяч вісімдесят дві) грн 67 коп. - заборгованості з орендної плати та 1 921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну) грн 00 коп. - витрат по сплаті судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено та підписано 24 травня 2019 року.

Суддя І.О. Пашкевич