Ухвала від 22.05.2019 по справі 344/8743/19

Справа № 344/8743/19

Провадження № 1-кс/344/4777/19

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів Головного управління національної поліції в Івано-Франківській ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019090000000250 від 06.03.2019 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся з вказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором, в обґрунтування якого посилався на те, що що на території Івано-Франківської області функціонує група осіб, яка здійснює діяльність із привласнення твердих побутових відходів у якості вторсировини, які належать ряду комунальних підприємств області.

Відповідно до наявної інформації, службові особи органів місцевого самоврядування, зокрема комунальних підприємств, із залученням суб'єктів господарювання приватного сектора економіки, здійснюють збирання, перевезення, захоронення та сортування твердих побутових відходів, які утворилися внаслідок життєдіяльності мешканців м. Івано-Франківськ, м. Калуш, м. Долина, на полігони ТПВ, які розташовані в с. Рибне, м. Калуш (урочище «Височанка»), неподалік м. Долина (на землях Рахинського лісництва).

Зокрема, установлено, що полігон ТПВ, який розташований в с. Рибне перебуває на балансі в КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 ). Площа полігону становить 20,8 га, обсяг накопичення відходів складає 1941540 тон. Збирання відходів в населення м. Івано-Франківськ здійснюється силами самого комунального підприємства, а також рядом суб'єктів господарювання приватного сектору економіки. За наявною інформацією даний полігон не уведений в експлуатацію, та не має висновку ОВНС.

Також досудовим розслідуванням установлено, що між комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , банківські реквізити згідно договору: КБ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », МФО НОМЕР_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , р/р НОМЕР_3 ), та рядом суб'єктів господарювання укладено договори по здійсненню сортування, переробки ТПВ.

Дані відомості спростовуються підтвердженими досудовим розслідуванням даними про те, що з 2015 року КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснює незаконну діяльність група осіб, переважно ромської національності, яка направлена на збирання, сортування та подальшу реалізацію відходів (вторинної сировини) без будь-яких договірних документів фінансово-господарського характеру.

Зокрема, допитаний свідок ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , показав, що на даний момент він являється старшим від осіб ромської національності, що проживають та працюють спільно з ним на вище вказаному полігоні, а саме сортують сміття. Вказівки щодо сортування сміття, а також автомобілі по сортоване сміття на вище вказаний полігон відправляє особа на ім'я ОСОБА_5 ( ОСОБА_6 ), що проживає в м. Калуш та користується номером телефону НОМЕР_4 особа на ім'я ОСОБА_5 являється їхнім роботодавцем, та відповідно до усної домовленості раз на місяць виплачує грошові кошти у розмірі від 5000 до 10000 гривень на особу (в залежності від кількості переробленого сміття). Безпосередньо розрахунок особа на ім'я ОСОБА_5 проводить з ним - ОСОБА_7 , який в подальшому виплачує грошові кошти іншим особам ромської національності: Жодних договорів між особою на ім'я ОСОБА_5 і ОСОБА_8 , а також іншими особами ромської національності щодо заняття даним видом діяльності не укладалось.

Відсортовані відходи являються власністю балансоутримувача. У разі реалізації відсортованих відходів у якості вторинної сировини, балансоутримувач повинен здійснити операцію з переведення відходів до категорії товарної групи та визначити вартість вторсировини як товару.

Вищевказані дії службових осіб вказують на системну неправомірну господарську діяльність, в наслідок якої останні отримують надприбутки, виводячи грошові кошти до неконтрольованого тіньового сектору економіки, а КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », КП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », КП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », в свою чергу, взагалі не отримують прибуток з вказаної діяльності.

Враховуючи викладене, в діях службових осіб КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », КП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », КП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що ФОП ОСОБА_9 , адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 , має розрахунковий рахунок р/р № НОМЕР_6 в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », МФО НОМЕР_7 , через який проводить розрахунки із КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ).

Беручи до уваги те, що інформація про рух коштів по рахунку АТКБ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » має суттєве значення для встановлення важливих обставин у справі, а саме: для встановлення факту перерахунку грошових коштів між КП та покупцем твердих побутових відходів за їх сортування, найману працю за що в дійсності використовували за допомогою осіб ромської національності без відповідних документів.

Дані про рух коштів по рахунку ФОП ОСОБА_9 можна отримати через отримання інформації по руху коштів за період з 01.01.2016 по 30.04.2019 у фінансовій установі, де КП використовує вказаний вище рахунок.

Інформація по руху коштів необхідна за період з 01.01.2016, оскільки свідок ОСОБА_4 показав, що найману працю осіб ромської національності використовують ще з 2015 року, а в силу роботи КП договора купівлі - продажу сировини укладаються терміном на 1 рік, та щороку продовжуються, або переукладаються. Окрім того, повна інформація за зазначений період у подальшому надасть можливість встановити збитки, які завдано та завдаються комунальному підприємству.

Також з метою ідентифікації особи (ФОП чи іншого СПД), від якої КП отримувало грошові кошти, є необхідність в наданні доступу до розкриття повних даних контрагентів, з якими укладено договори та проводився розрахунок по відповідних договорах.

Враховуючи, що без інформації про рух коштів по рахунку ФОП ОСОБА_9 неможливо перевірити вищенаведені факти, інформація здобута в ході отримання руху коштів може бути використана в кримінальному провадженні, як доказ та те, що іншими способам отримати інформацію про рух коштів є неможливим, виникла необхідність у отримання від АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » інформації про рух коштів.

Учасники процесу в судове засідання не з'явились, слідчий попередньо подав клопотання відповідно до якого просив клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слухати без його участі.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання не прибули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.

Дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно з ч. 5-6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Органом досудового розслідування не доведено, що інформація про рух коштів ФОП ОСОБА_9 , сама по собі або в сукупності з іншими речами і документами, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Отже, враховуючи вищенаведене, вважаю що у задоволенні клопотання слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-163, 309 КПК України, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів Головного управління національної поліції в Івано-Франківській ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019090000000250 від 06.03.2019 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1