Провадження № 2-а/582/12/19
Справа № 582/465/19
Копія
20 травня 2019 року
Недригайлівський районний суд Сумської області в складі :
головуючого судді Жмурченка В.Д.,
за участю секретаря Коваль В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №1 в селищі Недригайлів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Сумській області, та поліцейського взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Сумській області капрала Головні Олександра Олександровича, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення від 31.03.2019 року,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом про скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та просить суд винести рішення яким скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серія НК №792570 від 31.03.2019 про накладення адміністративного стягнення, винесену поліцейським взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Сумській області капралом Головня Олександром Олександровичем за ч. 1 ст. 121-2 КУпАП у вигляді штрафу у розмірір 170 грн., а провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 121-2 КУпАП. - закрити.
Свої вимоги він мотивує тим, що порушень правил дорожнього руху України він не допускав.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, але подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з наведених в позові підстав та просив суд їх задовольнити.
Представник Управління патрульної поліції в Сумській області, відповідача по справі, в судове засідання не з'явився. Відзиву на позовну заяву до суду не надав. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду від нього не надходило.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, але надав до суду відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому просив суд залишити без змін постанову НК №792570 від 31.03.2019 р. про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі, а позовну заяву ОСОБА_1 без задоволення.
Згідно ч.1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
У звязку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності до положень ч. 4 ст. 229 КАС України, судом не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається що, 31 березня 2019 року поліцейським взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Сумській області капралом Головня Олександром Олександровичем було винесено постанову серії НК №792570 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121-2 КУпАП та накладено стягнення у розмірі 170 гривень.
Зі змісту винесеної постанови вбачається, що позивач ОСОБА_1 , керуючи автомобілем Рута 25, номерний знак НОМЕР_1 , який здійснює міжміські перевезення пасажирів за маршрутом Суми- Ромни (понад 50 км.), перевозив пасажирів більше ніж передбачено технічною характеристикою транспортного засобу, чим порушив п. 21.1 ПДР України.
Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» є забезпечити кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно - правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб. Прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
За змістом положень вказаних норм, розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, держави та суспільні інтереси у спосіб, визначений даною статтею Кодексу адміністративного судочинства
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 249, 251, 258 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається відкрито, крім справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, які зафіксовані в автоматичному режимі, та випадків, коли це суперечить інтересам охорони державної таємниці.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне равопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
У відповідності із ст. 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Згідно ст. 280 КУпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З відеозапису наданого Управління патрульної поліції в Сумській області ДПП, не вбачається доведеності факту того, що водій ОСОБА_1 перевозив пасажирів більше ніж передбачено технічною характеристикою транспортного засобу.
Тобто з матеріалів справи вбачається відсутність доказів доведеності факту вчинення правопорушником адміністративного правопорушення та обґрунтованості притягненння його до адміністративної відповідальності за ст. 121-2 ч. 1 КУпрАП.
Оскільки позивач вказує на недопущення ним 31 березня 2019 р. порушень Правил дорожнього руху України п. 21.1 за яке передбачене відповідальність за ч. 1 ст. 121-2 КУпАП., а також з матеріалів адміністративної справи, наданих суду вбачається, що вина правопорушника належними та допустимими доказами не підтверджується, у суду є підстави визнати постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121-2 КУпАП від 31 березня 2019 року серії НК №792570 незаконною та скасувати її, а провадження закрити на підставі ст. 247 ч.1 п.1 КУпАП. у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.121-2 КУпАП в діях позивача, так як суду не надано доказів скоєння позивачем вказаних в постанові адміністративного правопорушення, а в оскаржуваній постанові не зазначено, на які докази посилається відповідач під час накладення стягнення.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72-77, 90, 229, 243 -246, 250, 255, 257-263, 286 КАС України, суд-
Позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Сумській області, та поліцейського взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Сумській області капрала Головні Олександра Олександровича, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення від 31.03.2019 р. - задовольнити.
Скасувати постанову серії НК №792570 від 31.03.2019 року по справі про адміністративне правопорушення винесену поліцейським поліцейським взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Сумській області капралом Головня Олександром Олександровичем про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 (сто сімдесят) грн. за правопорушення передбачене ч. 1 ст. 121-2 КУпАП.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121-2 КУпАП, - закрити.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та відповідно до ст. 286 КАС України, може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, з урахуванням п. 15.5 ч. 1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України від 15.12.2017, до Другого апеляційного адміністративного суду через Недригайлівський районний суд Сумської області.
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя: В. Д. Жмурченко