Постанова від 21.05.2019 по справі 588/339/19

Справа № 588/339/19

3/588/89/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.05.2019 року м. Тростянець

Суддя Тростянецького районного суду Сумської області Линник О.С., з участю секретаря судових засідань Горлянд С.В., за участі прокурора Орєхової Н.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління захисту економіки в Сумській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Караганда Республіки Казахстан, громадянки України, працює сестрою-господаркою Кам'янської амбулаторії загальної практики сімейної медицини, зареєстрована та проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , раніше до адмінвідповідальності не притягалася,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу Кам'янської територіальної сільської виборчої комісії Тростянецького району Сумської області про результати виборів депутатів Кам'янської сільської ради у одномандатному виборчому окрузі № 7 на чергових виборах депутатів місцевих рад сільських, селищних, та міських голів від 25 жовтня 2015 року, депутатом обрано ОСОБА_1 .

Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження депутата сільської ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата селищної ради або ради, до складу якої його обрано.

Відповідно до рішення І сесії Кам'янської сільської ради сьомого скликання від 07.11.2015 ОСОБА_1 приступила до виконання депутатських повноважень.

Відповідно до рішення І сесії Тростянецької міської ради сьомого скликання від 21.11.2017 дострокових виборів ОСОБА_1 склала свої депутатські повноваження, оскільки не була обрана до новоствореної територіальної громади.

Отже, колишній депутат Кам'янської сільської ради Тростянецького району Сумської області ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно абз. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно п. п. 1 п. 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 Національне агентство з питань запобігання корупції (за текстом - НАЗК) визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу - з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016 для декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування, щорічні декларації за 2016 рік службових осіб.

Крім цього, згідно п. 2 вказаного Рішення, зазначена у пункті 1 цього рішення декларація (повідомлення) подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Отже, колишній депутат Кам'янської сільської ради Тростянецького району Сумської області ОСОБА_1 ., яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, повинна подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням) - 21.11.2017.

Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік (перед звільнення), 27.07.2018 о 10 год. 59 хв.

Таким чином, згідно Рішення НАЗК № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», колишній депутат Кам'янської сільської ради Тростянецького району Сумської області ОСОБА_1 , несвоєчасно подала без поважних причин декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік (перед звільненням), що є вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, колишній депутат Кам'янської сільської ради Тростянецького району Сумської області ОСОБА_1 повинна подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік (після звільнення) до 1 квітня 2018 року.

Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік (після звільнення), 27.07.2019 о 10 год. 56 хв.

Таким чином, згідно Рішення НАЗК № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», колишній депутат Кам'янської сільської ради Тростянецького району Сумської області ОСОБА_1 несвоєчасно подала без поважних причин декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік (після звільнення), що є вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч.1 ст.1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 пояснила, що даний факт дійсно мав місце та вона обіймала посаду депутата Кам'янської сільської ради і на першій сесії після обрання її депутатом другого скликання головою сільської ради ОСОБА_2 було роз'яснено всім депутатам про необхідність подачі електронних декларацій відповідно до вимог законодавства. Однак вже на наступній сесії, яка відбулась у 2017 році, сільський голова повідомив, що вони не є суб'єктами подання таких електронних декларацій, через що вона декларацію не подавала ні перед припиненням її повноважень після об'єднання Кам'янської сільської ради із Тростянецькою міською радою в ОТГ, ні після припинення її повноважень. Просить при накладенні на неї адмінстративного стягнення врахувати, що вона скоїла правопорушення вперше, має невеликий дохід, є вдовою, розмір адміністративного стягнення буде для неї обтяжливим, просить попередити її.

Крім особистого визнання провини ОСОБА_1 , її вина підтверджується дослідженими матеріалами справи, а саме протоколом №72/2019 від 25.02.2019 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП (а.с.5-11), протоколом №73/2019 від 25.02.2019 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП (а.с.47-53).

Матеріли за вказаними протоколами були об'єднані за постановою судді від 04.03.2019 в одне провадження, відповідно до ст.36 КУпАП (а.с.85).

Згідно протоколу Кам'янської територіальної сільської виборчої комісії Тростянецького району Сумської області про результати виборів депутатів депутатом Кам'янської сільської ради у одномандатному виборчому окрузі № 7 на чергових виборах депутатів місцевих рад сільських, селищних, та міських голів від 25 жовтня 2015 року, обрано ОСОБА_1 (а.с.28-30).

На підставі рішення І сесії Кам'янської сільської ради сьомого скликання від 07.11.2015 ОСОБА_1 приступила до виконання депутатських повноважень (а.с.34).

Згідно з рішенням І сесії Тростянецької міської ради сьомого скликання від 21.11.2017 розпочата процедура реорганізації Кам'янської та Зарічненської сільських рад шляхом приєднання до Тростянецької міської ради (а.с.36-39).

Як вбачається з відомостей, розміщених на сайті Єдиного державного реєстру декларацій, що не заперечувалось і самою ОСОБА_1 , остання подала декларації 27.07.2018 (а.с.14).

Прокурор у судовому засіданні вважає доведеним факт провини ОСОБА_1 у порушенні порядку подачі декларацій суб'єкта, уповноваженого на виконання функцій місцевого самоврядування перед звільненням та після звільнення, поважних причин несвоєчасного подання декларацій не встановлено, тому просить притягнути її до адмінвідповідальності.

Разом з тим, вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до адмінвідповідальності за скоєне адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, слід врахувати обставини справи, якими встановлено, що через незнання закону ОСОБА_1 не вчинила дій, передбачених ч.2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», при тому слід врахувати, що ОСОБА_1 не притягалася раніше до адміністративної відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, працює, у вчиненому розкаюється.

Внаслідок вчиненого адміністративного правопорушення збитки державним інтересам не завдані та ОСОБА_1 не мала на меті приховати свій майновий стан чи якимось іншим чином в особистих інтересах ухилитися від подачі електронних декларацій перед та після припинення повноважень. На це вказує те, що вона одразу після роз'яснення їй необхідності вчинення таких дій правоохоронцями - електронні декларації подала 27.07.2018 року.

Згідно з принципом індивідуалізації юридичної відповідальності, що закріплений у ч.2 ст.61 Конституції України при призначенні покарання суд має враховувати обставини справи (як ті, що обтяжують, так і ті, що пом'якшують покарання) щодо всіх осіб незалежно від ступеня тяжкості вчиненого правопорушення. Конституційне право на судовий захист належить до невідчужуваних та непорушних. Кожен під час розгляду будь-якої справи, має право на правосуддя, яке відповідало б вимогам справедливості.

Отже вважаю, що застосування до ОСОБА_1 за вчинення правопорушення стягнення у виді штрафу не буде відповідати вимогам справедливості з огляду на обставини, що пом'якшують відповідальність (стаття 34 КУпАП) - щире розкаяння, майновий стан та відсутність шкідливих наслідків правопорушення.

Відповідно до ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Таким чином, суд приходить до висновку про можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за скоєні правопорушення у зв'язку з малозначністю та обмежитись усним зауваженням.

Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься, зокрема, при оголошенні усного зауваження.

Отже провадження у справі підлягає закриттю, та, судовий збір із ОСОБА_1 не стягується.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.22, 33, 34, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності в зв'язку з малозначністю скоєного правопорушення та обмежитись усним зауваженням, а провадження у справі закрити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя О.С. Линник