Справа № 560/4034/18
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Майстер П.М.
Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.
15 травня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Смілянця Е. С. Сторчака В. Ю. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року (прийняте у м. Хмельницький) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
позивач 29.11.2018 звернувся із позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, оформлену листом від 13.11.2018 за №Б-13450/0-7421/0/95-18 щодо ненадання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, в адміністративних межах Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно належним чином розглянути клопотання ОСОБА_1 від 17.10.2018 про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, в адміністративних межах Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та прийняти обґрунтоване рішення в межах та спосіб встановлених законом України;
- скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 17.10.2018 №155 "Про включення земельних ділянок до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які пропонуються до продажу на земельних торгах" в частині включення земельної ділянки в додатку до наказу, яку має намір отримати ОСОБА_1 , до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення для продажу прав на них на земельних торгах земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 20 га, яка знаходяться в адміністративних межах Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, номер кадастрового кварталу НОМЕР_1 .
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.02.2019 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо відмови у наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства та зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та прийняти рішення з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В решті позову відмовлено.
Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати (судовий збір) в сумі 704,80 грн на користь ОСОБА_1 .
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив про правомірність дій Головного управління, яке при наданні оскаржуваної відмови діяло в межах повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством України, оскільки бажана позивачем земельна ділянка включена в перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги, тому чинним законодавством чітко передбачено, що такі земельні ділянки не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Також відповідач звертає увагу на відсутність у приписах ч. 7 ст. 118 ЗК України вимоги щодо викладення мотивованої відмови у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою виключно у формі рішення (наказу).
У відзиві на апеляційну скаргу позивач заперечив доводи відповідача та зазначив, що останній протиправно без відповідного формування земельної ділянки, як об'єкта цивільних прав, без визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру, без присвоєння кадастрового номера, включив бажану нею земельну ділянку до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності право оренди яких може бути реалізоване на земельних торгах.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.
17.10.2018 позивач звернулась до Головного управління Держгеокадстру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі її безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області. До вказаної заяви додала весь необхідний пакет документів передбачений чинним законодавством.
Вказана заява зареєстрована Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області 17.10.2018 за №Б-13450/0/94-18, що підтверджується відміткою на заяві.
У відповіді, оформленій листом від 13.11.2018 №Б-13450/0-7421/0/95-18 відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі її безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, зазначивши, що земельна ділянка, з приводу якої звернулась ОСОБА_1 , включена в перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги (наказ ГУ №155 від 17.10.2018). Відповідно до вимог частини 3 статті 136 Земельного кодексу України, земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, тому задовольнити вимоги заяви позивача неможливо.
Начальником Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області 17.10.2018 прийнято наказ №155 "Про включення земельних ділянок до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які пропонуються до продажу на земельних торгах", яким наказано: включити до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами, земельні ділянки згідно з додатком; надати дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на яку пропонуються до продажу на земельних торгах у формі аукціону (код цільового призначення 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), згідно з додатком; надати дозвіл на розробку технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зазначених в додатку; укласти договір про підготовку лотів до продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення на земельних торгах.
Вказаний наказ зареєстрований відповідачем 17.10.2018 о 17 год. 32 хв. (відмітка на наказі).
Згідно додатку до наказу Головного управління від 17.10.2018 року №155 до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах у формі аукціону входить земельна ділянка сільськогосподарського призначення загальною площею 20,0000 га в адміністративних межах Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, номер кадастрового кварталу НОМЕР_1 .
Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмова Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є необґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Приписами статті 14 Конституції України земля визнана основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно із ст. 1 ЗК України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється Земельним кодексом України.
Частиною 1 ст. 3 ЗК України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Так, згідно ст. 33 ЗК України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно із ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Так, Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 року №333, чітко визначені для відповідача порядок, строки, відповідна процедура та підстави для відмови у наданні такого дозволу, зокрема і форма прийнятих відповідних рішень.
Пунктом 8 Положення визначено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
Відповідно до ст. 118 ЗК України за результатами розгляду відповідного клопотання громадянина, зацікавленого в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, відповідач у місячний строк повинен або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки або надати відмову у наданні такого дозволу.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач в даному випадку звернувся до відповідача з заявою саме в порядку ст.118 ЗК України про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою ведення особистого селянського господарства, проте за результатами розгляду заяви відповідачем позивачу був направлений лише лист, без прийняття будь-якого рішення.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що заява позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою ведення особистого селянського господарства відповідачем не розглянуто та рішення на підставі ч. 7 ст. 118 ЗК України - не прийнято, а відтак відмова відповідача, викладена у листі від 13.11.2018 за №Б-13450/0-7421/0/95-18 є протиправною та такою, що підлягає скасуванню. Крім того, відповідно до ст. 118 ЗК України відповідач має прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або прийняти мотивоване рішення про відмову із чітким визначенням однієї з підстав, передбачених статтею 118 ЗК України. Отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування.
Як встановлено судом першої інстанції, у спірній відмові відповідач вказав на те, що земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставлено на земельні торги.
Колегія суддів зазначає, що частиною 1 статті 134 ЗК України визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу (ч.2 ст.135 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст.136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Відповідно до ч. 3 ст. 136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Таким чином, до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами може бути включена земельна ділянка лише за умови присвоєння їй кадастрового номеру, тобто сформована земельна ділянка, оскільки об'єктом продажу на аукціоні може бути земельна ділянка, яка є об'єктом цивільного права.
Також, аналіз приписів статті 136 ЗК України свідчить про те, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Однак докази, які б підтверджували, що на час розгляду заяви позивача, визначено перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами, із зазначенням місця розташування (адреса) земельної ділянки, її цільового призначення (функціональне використання), площі, кадастрового номеру, умов продажу, відсутні.
Крім того, заява позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі її безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області зареєстрована Головним управлінням 17.10.2018 за №Б-13450/0/94-18 о 16 год. 16 хв., а наказ відповідача №155 "Про включення земельних ділянок до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які пропонуються до продажу на земельних торгах" - 17.10.2018 о 17 год. 32 хв., тобто після надходження заяви позивача.
Таким чином, на момент звернення позивача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі її безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, вказана позивачем земельна ділянка не була включена до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги.
Належних та допустимих доказів в спростування зазначеного представником відповідача суду не надано.
Вказані обгрунтування відповідача при наданні відмов позивачу в надані дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на думку суду, не відповідають вимогам закону, яким передбачено, що підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З урахуванням зазначених обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку, про необхідність визнання протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, оформлену листом від 13.11.2018 за №Б-13450/0-7421/0/95-18 у надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв обґрунтоване рішення щодо наявності підстав для часткового задоволення позовних вимог, з'ясував всі обставини справи, які мають значення для її вирішення та не допустив порушення норм матеріального і процесуального права, що вказує на безпідставність доводів апелянта.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Смілянець Е. С. Сторчак В. Ю.