Постанова від 23.05.2019 по справі 810/4223/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 810/4223/18 Суддя (судді) першої інстанції: Щавінський В.Р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

судді-доповідача: Беспалова О. О.

суддів: Ключковича В. Ю., Парінова А. Б.

за участю секретаря: Присяжної Д. В.

представників позивача Щетініна М. Ю., Геруса Ю. М., представника відповідача Бабенка Д. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 січня 2019 року (місце ухвалення: місто Київ, час ухвалення: 11 годин 49 хвилин, дата складання повного тексту: 21 січня 2019 року) у справі за позовом ОСОБА_1 до Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання неправомірною відмову щодо перерахунку та виплати пенсії згідно довідки приватного акціонерного товариства «Миронівський райагробуд» від 30.05.2018 р. № 12; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з суми заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 13.07.1986 р. по 20.07.1986 р. відповідно до довідки приватного акціонерного товариства «Миронівський райагробуд» від 30.05.2018 р. № 12.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 16 січня 2019 року позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким позовні вимоги залишити без задоволення, вважаючи, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що в матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували відомості, що містяться в довідці від 30.05.2018 р. № 12. Первинна документація також відсутня на підприємтсві, що підтверджують результати звірки відомостей, поданих для обчислення пенсії, з первинними доккументами від 20.11.2018 р. № 13178/02.

До Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов відзив, зареєстрований 18.04.2019 р. за вх. № 14626, в якому позивач зазначає, що матеріали справи містять копію наказу «Про проведення перерахунку заробітної плати ліквідатору аварії на ЧАЕС Фенченко Юрію Яковичу» від 29.05.2018 р. № 4, особового рахунку, розрахунково - платіжної відомості працівника за липень 1986 р., відомості на виплату готівки № ВЗП-000001 за травень 2018 року та докази направлення вказаної первинної документації відповідачу. Вважає доводи апеляційної скарги з цих підстав необґрунтованими.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю - доповідача, осіб, які з'явилися, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила таке.

Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, відповідно до посвідчення Серії НОМЕР_1 с позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія). В червні 1986 року позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Рішенням Миронівського районного суду Київської області від 10.04.2018 р. (справа № 371/1485/17) було зобов'язано приватне акціонерне товариство «Миронівський райагробуд» здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме збільшити на 100 % (тобто вдвічі) тарифну ставку за період з 13 липня 1986 року по 20 липня 1986 року та нарахувати премію в розмірі 60 % тарифної ставки (посадового окладу) за цей же період з урахуванням відпрацьованого ним часу в зоні Чорнобильської АЕС в кількості 10 (десять) годин на добу.

Зобов'язано приватне акціонерне товариство «Миронівський райагробуд» видати нову довідку встановленого зразка про заробітну плату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період виконання ним робіт з ліквації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС з 13 липня 1986 року по 20 липня 1986 року.

Вказане рішення набрало законної сили 12.06.2018 р. та на його виконання ПрАТ «Миронівський райагробуд» нарахував та виплатив позивачу 438, 98 грн., що підтверджується оригіналом відомості на виплату готівки № ВЗП - 000001 за травень 2018 року (а. с. 65).

30.05.2018 р. ПрАТ «Миронівський райагробуд» видав позивачу відповідну довідку № 12 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках (а. с. 26).

01.06.2018 р. представник позивача звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі нових відомостей зазначеної довідки (а. с. 31).

Листом від 24.07.20148 р. № 315/Ф-02 відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку (а. с. 32).

Підставою для відмови відповідач зазначив відсутність на підприємстві преміальної оплати праці, неможливість застосування підвищення одночасно з застосуванням кратності, наявність в матеріалах пенсійної справи попередньо виданої ПрАТ «Миронівський райагробуд» довідки про заробітну плату від 09.02.2012 р.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Обчислення пенсій відповідно до статті 15 цього Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які видаються установами і організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату), а також фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року № 112, був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної цією особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.

Згідно з п. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Згідно із пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Аналіз норм Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дає підстави для висновку про те, що підприємство де працювала особа, яка звертається за пенсією, може видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі позивача за відповідний період.

Підставою для перерахунку пенсії є довідка, видана підприємством, де працювала особа, яка була призвана на військові збори, а підставою проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження є первинні документи про нараховану та виплачену заробітну плату, періоду та фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.

Відповідно, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що позивачу заробітна плата за період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була нарахована та виплачена у травні 2018 року, що є підставою для перерахунку позивачу пенсії із включенням виплачених сум.

Як свідчать матеріали справи, відповідач здійснив перевірку не дійсності отримання позивачем доходів у спірний період, а правильності нарахування позивачу роботодавцем заробітної плати, зазначивши, зокрема, що оскільки у роботодавця не було затверджене положення про преміювання, то такий роботодавець не мав права виплачувати працівнику премію.

Також апелянт у результатах звірки зазначив, що на підприємстві взагалі відсутні документи, які підтверджують участь позивача у спірний період у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Натомість, як вбачається з рішення Миронівського районного суду Київської області від 10.04.2018 р., у справі № 371/1485/17 на аркуші 17 була наявна довідка від 09.02.2012 р., видана ПрАТ «Миронівський райагробуд», про те, що позивач дійсно у період з 13.07.1986 р. по 20.07.1986 р. виконував роботи з дезактивації об'єкту «Холт» на Чорнобильській АЕС (а. с. 21, зворот).

В свою чергу, як вбачається з заяви позивача, адресованої відповідачу, до неї було долучено наказ № 4 від 29.05.2018 р. (копія якого також наявна в матеріалах справи, а. с. 25), довідку від 30.05.2018 р. № 12 (копія якої також наявна в матеріалах справи, а. с. 26), розрахунково-платіжну відомість працівника за липень 1986 р. (копія якої також наявна в матеріалах справи, а. с. 28), особовий рахунок за 1986 р. (копія якого також наявна в матеріалах справи, а. с. 27).

Доводи апелянта про відсутність оригіналу відомості на виплату готівки є необґрунтованими, оскільки така відомість в оригіналі знаходиться в матеріалах справи (а. с. 65).

Відтак доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і апеляційним судом відхиляються за необґрунтованістю.

Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

У відповідності до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 січня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 січня 2019 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач О. О. Беспалов

Суддя В. Ю. Ключкович

Суддя А. Б. Парінов

(Повний текст постанови складено 23.05.2019 р.)