Постанова від 23.05.2019 по справі 480/4663/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2019 р. Справа № 480/4663/18

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Калиновського В.А.,

Суддів: Мельнікової Л.В. , Кононенко З.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.01.2019 року, головуючий суддя І інстанції: М.М. Шаповал, м. Суми по справі № 480/4663/18

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області , Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - ГУПФУв Сумській області), ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області, в якому просив суд:

- зобов'язати ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Сумській області видати довідку на позивача з наступними складовими: посадовий оклад - 3000 грн., оклад за військовим (спеціальним званням) - 2200 грн., надбавка за вислугу років - 40 % - 2080 грн., надбавка за виконання особливо важких завдань - 50 % , надбавка за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно - аналітичне забезпечення - 41 %, надбавка за службу в спец підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 46 %, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15 % та премія 66,300 % ;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області нарахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.01.2016 без обмежень граничним розміром на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 28.01.2019 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії відмовлено.

Позивач, не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на прийняття судом рішення з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, неправильним встановленням фактичних обставин справи, просить суд апеляційної інстанції рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.01.2019 року скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги зазначив, що оскільки відповідач не подав відзив на його адміністративний позов, то він фактично його визнав. Звертає увагу на те, що довідка від 21.03.2018 № 11/203-985 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 не містить надбавку за виконання особливо важких завдань - 50 % , надбавку за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення - 41 %, надбавку за службу в спец підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 46 % та зменшено у відсотковому розмірі премію (з 66,300 % до 6,24%), чим створено передумови для їх неврахування під час перерахунку пенсії позивача. При цьому, стверджує, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" не містить положень, які б давали підстави не враховувати зазначені види грошового забезпечення. Отже, з викладених підстав вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідач, у надісланому відзиві на апеляційну скаргу, посилаючись на викладені доводи, просить суд апеляційної інстанції у задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі, рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.01.2019 року - залишити без змін.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційних скарг, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволеннюз наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії УМВС України в Сумській області від 11.06.2012 № 11/650-156 (4613) станом на 01.04.2012 розмір грошового забезпечення позивача складався з наступних основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 1120 грн., оклад за військове звання -130 грн., надбавка за вислугу років - 35 % - 437,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% - 843,75 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення 41% - 459,20 грн., надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 46% - 515,20 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% - 168 грн., премія - 66,300 % - 2435,63 грн., а всього 6109,28 грн. (а.с. 8).

Головою Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Сумській області виготовлено та направлено до Головного Управління Пенсійного Фонду України Сумській області за вих. № 11/203-985 від 21.03.2018 (а.с. 7) довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії із зазначенням наступних основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3000 грн., оклад за спеціальним званням підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби 40% - 2080 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 450 грн., премія - 6,24% - 482,35 грн., а всього: 8212,35 грн.

Не погодившись із невключенням у вказану довідку таких видів грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, встановлення у меншому відсотку премії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що довідку від 21.03.2018 № 11/203-985 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії із зазначенням вказаних основних і додаткових видів грошового забезпечення складено вірно, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно із ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

07.11.2015 року набрав законної сили Закон України "Про Національну Поліцію" № 580-VІІІ від 02.07.2015, а Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" було встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром.

29.12.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015, яким внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких, з 01.01.2016 пенсіонери МВС (міліції) набули право на перерахунок та отримання пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Статтю 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, у якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, з 29.12.2015 року, пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Згідно із частиною 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Колегія суддів звертає увагу, що у рішенні від 08.11.2005 у справі Кечко проти України (заява № 63134/00) Європейського Суду з прав людини дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

Згідно з п.2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Судом встановлено, що Головою Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Сумській області виготовлено та направлено до Головного Управління Пенсійного Фонду України Сумській області за вих. № 11/203-985 від 21.03.2018 (а.с. 7) довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії із зазначенням наступних основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3000 грн., оклад за спеціальним званням підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби 40% - 2080 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 450 грн., премія - 6,24% - 482,35 грн., а всього: 8212,35 грн.

Головою ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку від 21.03.2018 № 11/203-985 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Із вказаної довідки вбачається, що позивачу при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за стаж служби, премія.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було виконано вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.

Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Так, судом встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, а також надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення та надбавка за службу в спецпідрозділах, по боротьбі з організованою злочинністю (від посадового окладу) на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що відмова відповідача виготовити та видати довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії із зазначенням надбавки за виконання особливо важливих завдань, за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення та за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (від посадового окладу) є правомірною.

Крім того, розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа № 802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

В силу приписів ч.5 ст.242 КАС України, колегія суддів враховує висновки касаційної інстанції в апеляційному провадженні.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо, з дотриманням вимог ч.2. ст.2 КАС України.

Згідно ч. 1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ч. 1 ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, позивача у справі.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 310, 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.01.2019 по справі № 480/4663/18 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)В.А. Калиновський

Судді(підпис) (підпис) Л.В. Мельнікова З.О. Кононенко