П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
23 травня 2019 р.м. ОдесаСправа № 400/3115/18
Головуючий в І інстанції: Мельник О.М.
Дата та місце ухвалення рішення: 31.01.2019 р. м. Миколаїв
П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
суддя-доповідач - Шеметенко Л.П.
судді - Стас Л.В.
судді - Турецької І.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 січня 2019 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
В грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просив:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок призначеної йому пенсії, виходячи з посадового окладу в розмірі 4390 грн., окладу за військове звання в розмірі 1410 грн., процентної надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 3170 грн., з розрахунку 90 % грошового забезпечення та з урахуванням надбавки за кваліфікацію 12 %, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 10 %, надбавки за особливі умови служби 35 %, премії 10 %.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 січня 2019 року позов задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при постановленні рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, неповне з'ясуванням судом обставин справи, просить скасувати рішення в частині відмови у задоволенні позову та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначив, що ним 21.12.2018 року було подано до суду заяву в порядку ст.47 КАС України про зміну позовних вимог, яка не була прийнята до уваги судом першої інстанції. Згідно вказаної заяви позивач просив зобов'язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області здійснити виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 100 % суми підвищення. Позивач зазначив, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не містить положень щодо часткової виплати перерахованої пенсії у процентному відношенні до певного проміжку часу, що підтверджено рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, яким визнано протиправним та нечинним п.п. 1,2 постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103. Вказане рішення Окружного адміністративного суду м. Києва набрало законної сили 05.03.2019 року.
Крім того апелянт зазначив, що суд першої інстанції, приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову в частині врахування при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, не надав належної оцінки нормам діючого законодавства, яке регулює підстави та умови призначення та перерахунку пенсій військовим пенсіонерам.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України, якому призначено пенсію за віком відповідно до вимог Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з врахуванням при перерахунку лише таких складових як посадовий оклад в сумі 4930 грн., оклад за військовим званням в сумі 1410 грн. та відсоткову надбавку за вислугу років 50 % в розмірі 3170 грн. Основний розмір пенсії після перерахунку склав 70 % грошового забезпечення.
Не погоджуючись із вказаним перерахунком пенсії в частині неврахування складових грошового забезпечення, які були включені до складу грошового забезпечення при призначенні пенсії, позивач оскаржив дії відповідача до суду першої інстанції.
Суд першої інстанції частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 , виходив з того, що відповідачем було неправомірно зменшено розмір пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення. При цьому, суд першої інстанції дійшов висновку, що дії відповідача по перерахунку пенсії позивача без врахування таких складових як надбавка за кваліфікацію 12 %, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 10 %, надбавки за особливі умови служби 35 %, премії 10 %, є правомірними.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, а також додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15 і розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
При цьому, Порядок проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393».
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 4 Постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 (яка набрала чинності 24.02.2018 року), було встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом 2 вказаної Постанови визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
На виконання казаної постанови Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області з 01.01.2018 року і було проведено перерахунок пенсії позивача.
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 103, були внесені зміни до постанови №704 (яка набрала чинності 01.03.2018), а саме у пункт 4, яким встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 (у редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивача) також визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, системний аналіз статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 13.02.2008 року № 45, від 30.08.2017 року № 704, від 21.02.2018 року № 103, свідчить про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням лише таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Врахування інших видів грошового забезпечення цими нормативно-правовими актами не передбачено.
Колегія суддів зазначає, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та відповідно врегульовані різними нормами законодавства.
Водночас, згідно з частиною другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.
Колегія суддів також зазначає, що п.п. 2, 3 постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно п.7 Постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103) наведено зразок довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Згідно вказаного зразка у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій вказується лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
Колегія суддів звертає увагу на те, що Пенсійний орган є суб'єктом, на якого покладено обов'язок призначення та перерахунку пенсій на підставі наданих йому підприємствами, установами та організаціями довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів, які і містять види грошового забезпечення та відповідну їх суму, які враховуються під час призначення/перерахунку пенсії. Тобто, відповідач не виконує функцію щодо визначення складових грошового забезпечення та їх сум, а керується лише зазначеними у відповідній довідці показниками.
У прийнятому рішенні у зразковій справі від 13 березня 2019 року (справа №240/6263/18) Верховний Суд зазначив, що відповідно до пункту 9 порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.
В даному випадку перерахунок пенсії позивача здійснювався на підставі довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 19.03.2018 року № ЮН 44261, в якій були зазначені лише такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років станом на 01.03.2018 року.
Щодо доводів позивача, що порядок перерахунку пенсій, визначений у Постанові КМУ від 21.02.2018 року №103, звужує зміст та обсяг його існуючих прав, чим погіршує його становище, суд зазначає наступне.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
У рішенні від 13 березня 2019 року у справі №240/6263/18 Верховний Суд зазначив, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку №45.
Колегія суддів звертає увагу на те, що предметом цього спору є саме правильність перерахунку пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області. Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення не є предметом спору та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.
З огляду на все вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року із врахуванням таких складових грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням є правомірними, а тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Що стосується вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок призначеної йому пенсії, виходячи з розрахунку 90 % грошового забезпечення, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно обґрунтованості вимог в цій частині.
Відповідно до статті 13 Закону № 2262 (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
В подальшому, Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Законом № 1166 внесено зміни у частину другу статті 13 Закону №2262, згідно з якими цифри " 80" замінено цифрами " 70".
В ході розгляду справи встановлено, що позивачу було призначено пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення згідно чинних на момент призначення пенсії норм Закону № 2262, однак, в подальшому відповідачем при перерахунку пенсії змінено процентний відсоток основного розміру пенсії.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що внесені до частини другої статті 13 Закону № 2262 зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
В свою чергу, колегія суддів вважає, що при розгляді даної справи судом першої інстанції були порушені норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до ст. 317 КАС України, є підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 21 грудня 2018 року позивачем було подано до суду першої інстанції заяву в порядку ст. 47 КАС України, згідно якої ним було збільшено позовні вимоги, зокрема, позивач просив зобов'язати відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року щомісячно.
Суд першої інстанції не прийняв до уваги зазначену заяву позивача, посилаючись на ч. 3 ст. 263 КАС України, яка передбачає, що у справах, визначених ч. 1 зазначеної статті, які суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження, заявами по суті справи є позов та відзив.
Колегія суддів зазначає, що згідно ч. 1 ст. 47 КАС України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем було дотримано строки подання заяви про зміну позовних вимог, передбачені ст. 47 КАС України.
Посилання суду першої інстанції на ч. 3 ст. 263 КАС України, як на підставу неприйняття заяви позивача про збільшення позовних вимог, є необґрунтованим, з огляду на те, що, по-перше, зазначена заява фактично є зміною позову (збільшенням його вимог), тобто є заявою по суті справи, по-друге, зазначена частина статті 263 передбачає спрощену процедуру розгляду певної категорії справ, що передбачає, на відміну від позовного провадження, відсутність обов'язку сторін подавати такі письмові заяви, як відповідь на відзив та заперечення, та не може бути застосована до заяв про зміну позовних вимог.
Зазначені порушення процесуального права, допущені судом першої інстанції, призвели до нерозгляду частини позовних вимог ОСОБА_1 .
Надаючи оцінку збільшеним позовним вимогам позивача, колегія суддів виходить з наступного.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 було визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У відповідності до вимог вказаної постанови Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області з 01.01.2018 року було проведено перерахунок пенсії позивача та здійснено виплату перерахованої пенсії з 1 січня 2018 року у розмірі 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи позивача про неправомірність часткової виплати пенсійним органом підвищення пенсії та наявність підстав для виплати 100-відсоткової суми підвищення, з огляду на наступне.
У постанові КМ України від 21.02.2018 року № 103 прямо визначено, що вона прийнята відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (яка діє на момент перерахунку пенсії).
Слід зазначити, що вказана постанова Кабінету Міністрів України не встановлює обмеження виплати пенсії, а лише розстрочує її виконання з огляду на відсутність належного бюджетного фінансування, що за своїм змістом не суперечить ст. 116 Конституції України щодо повноважень Кабінету Міністрів України з приводу забезпечення проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Дана постанова не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. При цьому, слід зазначити, що ні Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ні постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 не встановлюється порядок виплати вже перерахованих сум пенсії відповідній категорії осіб.
Колегія суддів враховує, що визнання нечинними з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки визнання акта суб'єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.
Станом на момент здійснення перерахунку пенсії позивача та постановлення оскаржуваного судового рішення у даній справі пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» були чинними та їх положення підлягали врахуванню як відповідачем, так і судом при вирішенні спору.
Оскільки Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 на час виникнення спірних правовідносин була чинною, та такою, що кореспондується з приписами ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в частині наданого уряду права встановлювати такі умови перерахунку пенсії, вона підлягала застосуванню при перерахунку пенсії позивача, а тому колегія суддів приходить до висновку про правомірність дій відповідача під час виплати пенсії, а відтак і про відсутність обставин для задоволення адміністративного позову в частині зобов'язання відповідача провести виплату перерахованої пенсії у 100 відсотковому розмірі.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що стягненню на користь позивача підлягають судові витрати у розмірі 704,80 грн.
Відповідно до ст. 317 КАС України підставою для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального або матеріального права.
Зважаючи, що при розгляді справи судом першої інстанції порушено норми процесуального права, на підставі ст. 317 КАС України, оскаржуване рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення.
Керуючись ст.ст. 139, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 січня 2019 року -скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо здійснення з 01.01.2018 року перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 згідно із Законом України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії із зменшенням основного розміру пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення, яке враховується для обчислення пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Судове рішення складено у повному обсязі 23.05.2019 р.
Суддя - доповідач: Л.П. Шеметенко
Суддя: Л.В. Стас
Суддя: І.О. Турецька