Справа № 420/2307/19
22 травня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з 80 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії в сумі 22758,00 грн.,-
І. Суть спору:
ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просив:
1. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 18.07.2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 80 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій» від 13.03.2019 р. №1-24.2.2/1235/19 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії в сумі 22 758 (двадцять дві тисячі сімсот п'ятдесят вісім) гривень.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у встановлений судом строк подати до суду звіт про виконання судового рішення.
ІІ. Аргументи сторін
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
Позивач підполковник запасу з 26.10.2013 р. перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років.
З 04.08.1981 р. по 25.10.2013 р. позивач проходив військову службу в Збройних Силах України.
Наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 р. №600 позивач відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі.
Позивач зазначив, що з 1999 року по 25.10.2013 р. проходив службу на різних посадах у Украероруху та отримував грошове забезпечення.
Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) №343 від 14.10.2013 р. відповідно до ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» позивач звільнений у запас за п. «б» за станом здоров'я. Зазначеним наказом визначена вислуга років у Збройних Силах України в календарному обчисленні - 32 роки 02 місяців, пільгова 33 роки 07 місяців.
Наказом директора Украерорух від 25.10.2013 р. №582/о, на підставі наказу Міністра оборони України (по особовому складу) №343 від 10.10.2013 р. позивач звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Одеського РСП.
При звільненні, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України видало позивачу довідку про розмір грошового забезпечення на підставі якої ГУ ПФУ в Одеській області, з 26.10.2013 р. призначено позивачу пенсію за вислугу років, в розмірі 80 % грошового забезпечення.
Наказом директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 р. №412 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху» було збільшено розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування РСП.
Позивач із листом звернувся до директора Украерорух з проханням надати йому довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій . Позитивної відповіді позивач не отримав, та довідку не надали.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Державне підприємство обслуговування повітряного руху України про визнання протиправної бездіяльності ДП Украерорух щодо ненадання йому довідки про розмір грошового забезпечення.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 р. у справі №420/6664/18 позовні вимоги позивача задоволено.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2019р.у справі №420/6664/18, що набрало законної сили Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надало позивачу лист «Про надання довідки про розмір грошового забезпечення та Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій».
25.03.2019 р. позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з проханням здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 18.07.2018 р. виходячи з розрахунку 80 процентів від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 13.03.2019 р. №1-24.2.2/1235/19 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
08.04.2019 р. листом №641/С-11 відповідач відмовив у реалізації довідки у зв'язку з тим, що повідомлення Мінсоцполітики про підстави для перерахунку пенсій до Пенсійного фонду України не надходило, для його проведення підстави відсутні.
Позивач вважає, що відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з розрахунку 80 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій» від 13.03.2019 р. №1-24.2.2/1235/19 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії в сумі 22 758 грн.
Позивач у позові просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
23.04.2019 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву, відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), та на встановив відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
21.05.2019 р. через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив в якому він просив у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.
В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що перерахунок пенсії позивача здійснено згідно з довідкою Одеського обласного комісаріату від 02.04.2018 р. та відповідно до вимог чинного законодавства.
Третя особа ухвалу про відкриття провадження у даній справі отримала 02.05.2019 р., що підтверджується розпискою про отримання копії судового рішення учасниками судового процесу.
Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.
ІІІ. Обставини, встановлені судом
Так, суд встановив, що позивач підполковник запасу з 26.10.2013 р. перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років.
З 04.08.1981 р. по 25.10.2013 р. позивач проходив військову службу в Збройних Силах України.
Наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 р. №600 позивач відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі.
Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) №343 від 14.10.2013 р. відповідно до ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» позивач звільнений у запас за п. «б» за станом здоров'я. Зазначеним наказом визначена вислуга років у Збройних Силах України в календарному обчисленні - 32 роки 02 місяців, пільгова 33 роки 07 місяців.
Наказом директора Украерорух від 25.10.2013 р. №582/о, на підставі наказу Міністра оборони України (по особовому складу) №343 від 10.10.2013 р. позивач звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Одеського РСП.
При звільненні, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України видало позивачу довідку про розмір грошового забезпечення на підставі якої ГУ ПФУ в Одеській області, з 26.10.2013 р. призначено позивачу пенсію за вислугу років, в розмірі 80 % грошового забезпечення.
Наказом директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 р. №412 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху» було збільшено розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування РСП.
Позивач із листом звернувся до директора Украерорух з проханням надати йому довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій . Позитивної відповіді позивач не отримав, та довідку не надали.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Державне підприємство обслуговування повітряного руху України про визнання протиправної бездіяльності ДП Украерорух щодо ненадання йому довідки про розмір грошового забезпечення.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 р. у справі №420/6664/18 позовні вимоги позивача задоволено.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2019р.у справі №420/6664/18, що набрало законної сили Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надало позивачу лист «Про надання довідки про розмір грошового забезпечення та Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій».
25.03.2019 р. позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з проханням здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 18.07.2018 р. виходячи з розрахунку 80 процентів від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 13.03.2019 р. №1-24.2.2/1235/19 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
08.04.2019 р. листом №641/С-11 відповідач відмовив у реалізації довідки у зв'язку з тим, що повідомлення Мінсоцполітики про підстави для перерахунку пенсій до Пенсійного фонду України не надходило, для його проведення підстави відсутні.
Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача суд виходить з наступного.
ІV Джерела права та висновки суду.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Органи Пенсійного фонду України, як державний орган, що реалізує право громадян на пенсійне забезпечення, їх посадові та службові особи, зобов'язані неухильно дотримуватись прав громадян при призначенні і виплаті пенсій, вживати заходи щодо попередження їх порушення, надавати допомогу громадянам у витребуванні та оформленні необхідних для призначення пенсії документів.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно з п.11 ч.1 ст.11 вказаного Закону загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” та “обов'язок і військову службу”.
Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262), передбачено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з п."а" ч.1 ст.13 Закону №2262 пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а” статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону №2262 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Частиною 4 ст.63 Закону №2262 визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Крім того, п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року №1281 “Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України” передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №104 “Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій”.
З метою впорядкування грошового і матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №104 затверджено “Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій” (далі Порядок №104).
Згідно з п.1 Порядку №104 що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби. При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Пунктом 1, 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року (далі - Порядку №45), визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 7 п.3 Порядку №45 встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Отже, суд зазначає, що виходячи з аналізу вищенаведеного можна дійти висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Суд встановив, що позивачу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України видано довідку від 13.03.2019 року №1-24.2.2/1235/19 на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 р. №412 «Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху», яким збільшено розмір грошового забезпечення.
Отже, з урахуванням зазначеного, у позивача є пряма підстава для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. А тому відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з посиланням на відсутність підстав для такого перерахунку на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.03.2019 року №1-24.2.2/1235/19 є протиправною та суперечить вимогам законодавства.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом у постановах від 10.07.2018 року у справі №461/6479/16-а, від 16.10.2018 року у справі №522/16882/17, від 06 листопада 2018 року у справі № 522/3093/17.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, суд зазначає, що з 26.10.2013 р. відповідач призначив пенсію позивачу за вислугу років з основним розміром 80% грошового забезпечення.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011 року та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року №1166-VII, який набрав чинності з 01.04.2014 року, до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.
Законом України №3668-VI від 08.07.2011 року, до ст.43 Закону №2262 внесено зміни, згідно яких максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Проте, суд зазначає, що внесені зміни до ст.ст.13, 43 Закону №2262 щодо розміру пенсії у відсотках та її максимального розміру стосуються виключно порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на первинне призначення пенсії за цим Законом, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. В внесені зміни жодним чином не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином, суд зазначає, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма закону, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто 80% від грошового забезпечення для обчислення пенсії з 18.07.2018 р.
Щодо максимального розміру пенсії, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч.7 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 у справі №1-38/2016 вирішено, зокрема, визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами.
Відповідно до п.2.3 вказаного рішення Конституційний Суд України, керуючись частиною третьою статті 61 Закону України "Про Конституційний Суд України", вважає, що підлягають визнанню такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону №2262, згідно з якими "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
Згідно з резолютивною частиною вказаного рішення визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: - частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року відсутня частина 7 статті 43 в Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Таким чином, відповідач зобов'язаний виплачувати пенсію без обмеження її максимального розміру.
Дана правова позиція, щодо виплати пенсії без обмеження її максимального розміру, у постановах Верховного Суду від 03.10.2018 р. у справі №127/4267/17, від 16.10.2018 р. у справі №522/16882/17 та від 06.11.2018 р. у справі №522/3093/17.
Щодо розміру пенсії суд зазначає наступне.
Відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 13.03.2019 р. №1-24.2/1235/19 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за прирівняною посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП становить: посадовий оклад - 17555 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 9482,50 грн. Усього 28447,50 грн. (а.с.18).
Отже, суд зазначає, що сума грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача складає 28447,50 грн. Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 33) 22758 грн. (28447,50 х 80% = 22758 грн.).
Таким чином, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсію у розмірі 22 758,00 грн. з 18.07.2018 р. тобто з дати зміни розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, військовослужбовцям Збройних Сил України, які відрядженні до Украероруху, відповідно до наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 р. №412 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху».
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Також, позивач в позовній заяві просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у встановлений судом строк подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Вирішуючи питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення .
Отже, суд вирішує питання про встановлення судового контролю з метою надання учасникам справи додаткових гарантій виконання судового рішення.
Суд вважає необхідним вжити заходи судового контролю шляхом зобов'язання відповідача надати в 30 денний строк з дня набрання законної сили рішення за результатами розгляду даної адміністративної справи звіт про виконання рішення по справі №420/2307/19 до Одеського окружного адміністративного суду.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Таким чином, суд робить висновок про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 18.07.2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 80 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій» від 13.03.2019 р. №1-24.2.2/1235/19 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії в сумі 22 758 (двадцять дві тисячі сімсот п'ятдесят вісім) гривень.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати в 30 денний строк з дня набрання законної сили рішення, звіт про виконання рішення по справі №420/2307/19 до Одеського окружного адміністративного суду.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім), 40 грн.
5. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
6. Позивач- ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ: 20987385.
Третя особа - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, адреса: вул. Пироговська,6 , м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ: 08402040.
Суддя О.Я. Бойко
.