Рішення від 22.05.2019 по справі 420/2232/19

Справа № 420/2232/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

17 квітня 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок виплати лише 50 % (п'ятдесяти відсотків) суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року;

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію у розмірі 100 % (ста відсотків) суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року, здійснити виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року.

Ухвалою суду від 22 квітня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову служби з 10.11.1968 р. по 18.10.1990 р. в Збройних силах СРСР, перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Позивач отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка була призначена Одеським обласним військовим комісаріатом відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 12.08.1998 року по лінії Міністерства оборони України. У зв'язку зі змінами в законодавстві позивач набув право на перерахунок пенсії, та йому було перераховано розмір пенсії з 01.01.2018 року ГУ ПФУ в Одеській області, але пенсія виплачується позивачу в неповному обсязі, такі дії порушують його права. 25 березня 2019 року позивач звернувся Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців,осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», без врахування розстрочки встановленої Постановою КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року. З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 08.04.2019 № 660/к-П вбачається, що на виконання Постанови № 103 управлінням проведено перерахунок пенсії за довідкою про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку займала особа на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Після проведення перерахунку, розмір пенсії склав 9188,4 грн. (з урахуванням надбавок), згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року підвищення складає 4926,75 грн., з них виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення: 2463,38 грн.; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищення: 3695,06 грн.; з 01.01.2020 року 100% щомісячно від підвищення: 4926,75 грн. З 01.01.2018 року розмір пенсії складає 6725,03 грн. Іншого порядку виплати пенсій чинним пенсійним законодавством не передбачено, тому підстави для перерахунку пенсії відсутні. Позивач у позовній заяві зазначає, що відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, суперечить вимогам діючого законодавства та порушує права позивача. Посилаючись на ст.ст.19, 46, 113 Конституції України, ст.ст.52, 55, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанову Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», постанову Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанову Кабінету Міністрів України від 13 лютого2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» зазначає, що норми Закону № 2262 (а саме - ч.3 ст.52, ч.2 ст.55, ч.4 ст.63) мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України (а саме - постанови від 21 лютого 2018 року № 103), які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного Закону, та не повинні суперечити положенням Закону. З урахуванням приписів ч.3 ст. 113 Конституції України, ст.ст. 6,7 КАС України, положення Постанови КМУ № 103 відносно умов, порядку та розмірів виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватися, оскільки відповідно до змісту ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 зовсім не визначені такі повноваження Кабінету Міністрів України. Право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018 року, з урахуванням вже виплачених сум, визначається безпосередньо положенням Закону № 2262, а отже підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності» і що відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати «майном» у значенні цього положення, з огляду на обставини того, що Позивач отримав право на вказані суми виплат, ще до прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року було передбачено положенням Закону № 2262. Вказані обставини свідчать про те, що невиплата вказаних належних сум позивачу є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.

08 травня 2019 року до суду від відповідача за вх.№16592/19 надійшов відзив (а.с.28-29), у якому відповідач зазначає, що Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 №6194/02-23 повідомив головне управління та Міністерство оборони України про прийняття Постанови № 103, та зазначив, що дана постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій. Листом головного управління від 28.02.2018 № 3192/03 направлено до Одеського обласного військового комісаріату запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом Головному управлінню передана довідка від 02.04.2018 про розмір, грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами чинними на 01.03.2018. На виконання вищезазначеної постанови № 103 головним управлінням 11.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою «Командир роти» з урахуванням посадового окладу в сумі 4370 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1270 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 2538 грн. Посилаючись на п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, ст.ст.113, 117 Конституції України, ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.116 Бюджетного кодексу України зазначає, що рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 по справі №826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Тобто, дії головного управління до 05.03.2019 є законними та протиправними судом визнані не були.

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом відповідача на адміністративний позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, суд встановив наступне.

Наказом Міністра оборони СРСР від 22 липня 1990 року №01068 капітана ОСОБА_1 звільнено у запас по ст.59 пункт «в» за скороченням штатів. Вислуга років у ВС СРСР календарна - 21 рік 5 місяці (а.с.41).

Згідно розрахунку за пенсійною справою №ЮО093691 ОСОБА_1 з 12 серпня 1998 року призначено пенсію по інвалідності у розмірі 80 відсотків грошового забезпечення (а.с.33).

Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату №ЮО93691 від 02.04.2018 року (а.с.44) проведено перерахунок пенсії позивача.

Згідно здійсненого 11 квітня 2018 року перерахунку пенсії позивача (а.с.38 зворот, 33), такий здійснено з 01.01.2018 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4370,00 грн.; оклад за військове звання - 1270,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 45% - 2538,00 грн.; премія 0% - 0,00 грн., всього 8178,00 грн.

Основний розмір пенсії позивачу визначено у розмірі 80% грошового забезпечення у розмірі 6542,40 грн., в т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% - 1635,60 грн.

Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи - 580,80 грн.; 1 категорія ЧАЕС (під час служби) інвалід війни 2 гр. «А» - 379,60 грн.; інвалід війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/с 50,00 грн.

Підсумок пенсії позивача (з надбавками) визначено у розмірі 9188,4 грн. та з урахуванням попередньої суми пенсії 4261,65 та підвищення 2463,38 (50% від 4926,75) сума пенсії позивача склала 6725,03 грн. з 01.01.2018 року.

Також з вказаного перерахунку пенсії позивача від 11 квітня 2018 року вбачається, що згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року підвищення складає 4926,75 грн. та з нього виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення - 2463,38 грн.; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісячно 75% від підвищення - 3695,06 грн.; з 01.01.2020 року 100% щомісячно від підвищення - 4926,75 грн.

25 березня 2019 року позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заяву, яка зареєстрована за вхід. №660/Х-11 (а.с.16-18), у якій просив розрахувати та виплатити йому заборгованість з виплати сум пенсії з 01.01.2018 року без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. та проводити виплати його перерахованої пенсії в повному обсязі.

08 квітня 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області направлено ОСОБА_1 лист №660/К-11 (а.с.19), у якому зазначено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виплата перерахованої пенсії з 01.01.2018 позивачу здійснювалась в розмірі 6725,03 грн., а з 01.01.2019 здійснюється в розмірі 7974,71 грн. Іншого порядку виплати пенсій чинним пенсійним законодавством не передбачено. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яке набрало законної сили згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1 і 2 Постанови та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій; призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, згідно з якими позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018, визнані протиправними та нечинними, тому для перерахунку пенсії підстави відсутні.

В свою чергу, позивач, вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) щодо зменшення йому з 01.01.2018 року розміру пенсії за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року протиправними, звернуся до суду з даним позовом.

Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно з п.11 ч.1 ст.11 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Суд зазначає, що ст.22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Вказана постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 (далі - Постанова № 103) передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього військовослужбовця на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року.

Отже, в силу приписів статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року. При цьому Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним шляхом прийняття Порядку № 45.

Як вбачається зі змісту пунктів 1,2 постанови КМУ № 103, нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку. Крім того, вказаними пунктами постанови Кабінет Міністрів України було фактично зменшено розмір доплат до пенсій за результатами перерахунку у 2018 та 2019 роках.

У зв'язку з чим суд зазначає, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання постанови протиправною та нечинною в частині визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України вказане рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

При цьому суд вважає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові КМУ № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови КМУ №103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою КМУ №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Європейським судом з прав людини у п.44 рішення від 07.11.2013 року у справі «Пічкур проти України» (заява №10441/06) зазначено, що якщо у договірній державі є чинне законодавство, яким передбачено право на соціальні виплати, обумовлені або не обумовлені попередньою сплатою внесків, це законодавство має вважатись таким, що породжує майновий інтерес, іксій підпадає під дію статті 1 Першого протоколу, для осіб, що відповідають вимогам такого законодавства (там же, п.54).

Також у пункті 35 рішення від 26.06.2014 року у справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви №68385/10 та 71378/10) Європейським судом з прав людини зазначено, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права в законі існує достатнє підґрунтя.

Суд зазначає, що згідно другого речення першого пункту статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності» дозволяється позбавити майна лише «на умовах, передбачених законом», а другий пункт зазначає, що держава має право здійснювати контроль за використанням майном шляхом введення в дію «законів» не поширюється на спірні правовідносини, оскільки втручання у право позивача не може бути визнано таким, що відповідає закону.

Отже, аналізуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що позивач мав «законні сподівання» отримати пенсію у збільшеному розмірі після перерахунку її розміру, отже, обмеження щодо строків та розмірів виплати сум доплати до пенсії за 2018-2019 роки, передбачені постановою КМУ №103, не можуть бути застосовані.

Таким чином, суд із застосуванням ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача вважає за доцільне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року у розмірі 50 відсотків а з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків, визначеного станом на 01.03.2018 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2018 року у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року у розмірі 50 відсотків а з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2018 року у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, буд.83, м.Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 20987385).

Суддя О.А. Вовченко

.