Рішення від 22.05.2019 по справі 127/17811/14-а

Справа № 127/17811/14-а

Провадження 2-а/127/134/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі головуючого судді Борисюк І.Е., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені) адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії.

Позов мотивовано тим, що постановою Замостянського районного суду м. Вінниці від 20.03.2012 (справа № 206/300/2012), яка набрала законної сили 14.11.2013, було задоволено вимоги ОСОБА_1 до УПФ м. Вінниця про перерахунок пенсії. Однак, УПФ у м. Вінниця на виконання вимог рішення суду вдалося до неправомірного (штучного) зменшення розміру пенсії, а саме: неправомірно застосувавши обмеження 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 01.02.2008, рівня заробітної плати з якої перераховується пенсія. На думку позивача, такі дії нічого спільного із перерахунком його пенсії для державних службовців за рішенням суду не мають.

Вищевикладене й стало підставою для звернення позивача до суду із вимогами про визнання дій по перерахунку пенсії позивачу відповідачем, викладених у листі від 24.01.2014 № 202/Д-2, протиправними; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 12.07.2011 без застосування обмежень 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 01.02.2008 рівня заробітної плати з якої перераховується пенсія; перерахунок пенсії здійснити виходячи із розміру прожиткового мінімуму на 2014 рік для осіб, які втратили працездатність; зобов'язання відповідача здійснити виплату недоплаченої різниці пенсії з 12.07.2011.

Ухвалою суду від 18.08.2014 у справі відкрито скорочене провадження, позов в частині вимог до 15.02.2014 залишено без розгляду та запропоновану відповідачу, зокрема, надати суду письмові заперечення проти позов і усі докази в строк, визначений судом.

Відповідачем 11.09.2014 суду надано письмові заперечення на адміністративний позов, зазначивши, що вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими. Управлянням ПФУ в м. Вінниці виконано рішення Замостянського районного суду м. Вінниці від 20.03.2012 і здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із урахуванням обмежень 15 прожиткових мінімумів розміру заробітної плати (9 495, 00 гривень) на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка після перерахунку становить 7 596, 00 гривень. Крім того, позовні вимоги виходять за межі позовної давності. Тому, відповідач просив суд відмовити позивачу в задоволенні його вимог.

24.10.2014 позивачем було збільшено позовні вимоги. Так, позивач, зокрема, просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії виходячи із вимог Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000, застосувавши при цьому показники соціальних стандартів 2014 року.

Ухвалою суду від 28.10.2014 вищевказану заяву позивача про збільшення позовних вимог було прийнято до розгляду та зупинено провадження у справі до вирішення адміністративної справи № 12/11392/14-а за позовом ОСОБА_1 до УПФ у м. Вінниці.

Ухвалою суду від 15.02.2016 провадження у справі поновлено.

10.10.2016 у даній адміністративній справі винесено постанову, яка ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.01.2017 була залишена без змін. Однак, постановою Верховного Суду від 05.03.2019 постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 10.10.2016 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.01.2017 було скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 29.03.2019 справу прийнято до свого провадження, розгляд якої вирішено провести у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені), запропоновано учасникам справи надати заяви по суті та докази у строк, встановлений судом. Також даним судовим рішенням від позивача судом витребувано докази звернення за перерахунком пенсії, виходячи із розміру прожиткового мінімуму на 2014 рік для осіб, які втратила працездатність, а від відповідача - документи, що стали підставою для перерахунку з 01.02.2008 пенсії призначеної ОСОБА_1 з 01.08.2007.

На виконання ухвали суду від 29.03.2019 позивачем 18.04.2019 суду надано письмові пояснення та копію постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 18.07.2014 по справі № 127/11390/14-а. Відповідачем того ж дня суду надано: заяву ОСОБА_1 від 25.03.2008 та довідку № 03/03, видану ОСОБА_1 Територіальним відділенням Вінницької області Антимонопольного комітету України 17.03.2008.

Будь-які заяви чи клопотання від учасників справи на адресу суду не надходили.

По справі судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Вінниці та одержує пенсію за віком з 01.08.2007 на підставі Закону України «Про державну службу».

Постановою Замостянського районного суду м. Вінниці від 20.03.2012 (справа № 206/300/2012), яка набрала законної сили 14.11.2013, визнано відмову Управління пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною та зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 12.07.2011, включивши до складових заробітної плати суму матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також інші виплати. (а.с. 3-6)

Відповідно до повідомлення відповідача від 24.01.2014 за № 202/Д-2, позивачу на підставі постанови Замостянського районного суду м. Вінниці від 20.03.2012 здійснено перерахунок пенсії з 12.07.2011. Розмір пенсії складає 7 596, 00 гривень (оклад - 10 903, 74 гривень, з урахуванням обмежень ((15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 01.02.2008 - дату останнього перерахунку державним службовцям) - 9495, 00 гривень х 80 % = 7 596, 00 гривень) згідно зі ст. 37 Закону Україну «Про державну службу» (з урахуванням змін внесених Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної реформи». (а.с. 7)

Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 18.07.2014 (справа № 127/11390/14-а, яка набрала законної сили 12.08.2014, визнано протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Замостянського районного суду м. Вінниці від 20.03.2012 (справа № 206/300/2012), виходячи з 80 % від суми заробітку та зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії згідно постанови Замостянського районного суду м. Вінниці від 20.03.2012 (справа № 206/300/2012), виходячи з 90 % заробітної плати, виплатити недоплачену суму. (а.с. 10, 59-60, 73-74)

Згідно із ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті на час призначення та перерахунку пенсії позивачу визначались Законом України «Про державну службу».

Так, ст. 37 Закону Україну «Про державну службу» урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст. 37 Закону Україну «Про державну службу», у редакції чинній на час перерахунку пенсії позивачу, визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ст. 37-1 Закону Україну «Про державну службу», у редакції чинній на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Так, за правилами п. 4 Постанови КМУ № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики (п. 5 Постанови КМУ № 865).

У всіх випадках призначення (перерахунку) пенсій заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, на момент призначення (перерахунку) пенсій (п. 6 Постанови № 865).

З 01 січня 2008 року за правилами ч. 4 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» максимальна величина фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, з яких відповідно до законів України справляються страхові внески, також дорівнює п'ятнадцяти розмірам прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Такий прожитковий мінімум станом на 01 лютого 2008 року складав 633, 00 гривень (ст. 58 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» , відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 якого, максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - це максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.

Відповідно до положень Закону України від 16 січня 2014 року № 719-VII «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з урахуванням змін, внесених Законом України від 27 березня 2014 року № 1165-VII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб становив 1 218, 00 гривень.

Отже, максимальний розмір заробітної плати, з якої сплачувались страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплачується єдиний страховий внесок, станом на 01 лютого 2008 року становив 9 495, 00 гривень (633х15), а у 2014 році - 20 706, 00 гривень (1218 х 17).

Таким чином, за загальним правилом підставою для перерахунку пенсії державного службовця, на час спірних відносин, було визначено підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Водночас, перерахунок раніше призначеної пенсії проводиться й у разі неправильного визначення заробітку для обчислення пенсійних виплат при її призначенні. Тобто, у такому випадку перерахунок здійснюється саме щодо показника заробітної плати, з якого повинна була обрахована пенсія при її призначенні.

При цьому такі підстави для перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

Отже, при перерахунку пенсії позивача має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені вищевказаним Законом зміни до ст. 37 Закону Україну «Про державну службу» стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Оскільки підставою для звернення до суду стало неправомірне, на думку позивача, застосування відповідачем обмеження 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 01.02.2008 рівня зарплати, з якої перераховується пенсія, судом встановлено, що 25.03.2008 позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати, надавши довідку № 03/03, видану йому Територіальним відділенням Вінницької області Антимонопольного комітету України 17.03.2008. (а.с205-205)

Із вищевказаної довідки вбачається, що на всі виплати, що включені в дану довідку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; гранична сума заробітної плати, на яку нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування становить 9 495, 00 гривень. (а.с. 205) Таким чином, вони повинні були прийматися в розрахунок пенсії позивача.

Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 18.07.2014 було зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача згідно постанови Замостянського районного суду м. Вінниці від 20.03.2012 у зв'язку із неправильним визначенням заробітку для обчислення пенсійних виплат при її призначенні, а не у зв'язку із зверненням позивача до відповідача за перерахунком пенсії.

Судом прийнято до уваги, що підставою для звернення до суду стало неправомірне, на думку позивача, застосування відповідачем обмеження 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 01.02.2008 саме рівня зарплати, з якої перераховується пенсія, а не пенсійної виплати.

Тобто, підставою для звернення до суду, зокрема, стала протиправність, на думку позивача, дій відповідача щодо виконання постанови Замостянського районного суду м. Вінниця від 20.03.2012, а саме: невірно здійсненого перерахунку пенсії на виконання судового рішення.

Однак, відповідно до ч. 9 ст. 267 КАС України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.

Згідно із ч. 1 ст. 6 КАС України, в редакції, чинній на час звернення позивача до суду із даним позовом, кожна особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, однак в порядку, встановленому цим Кодексом.

Тому, враховуючи предмет та підстави пред'явленого позову, суд вважає, що правовідносини. які склались між сторонами, в частині здійснення відповідачем перерахунку пенсії на виконання судового рішення, є питанням, пов'язаним безпосередньо із виконанням судового рішення в адміністративній справі, яке є обов'язковим до виконання. Порядок вирішення даного питання врегульовано положеннями ст. 267 КАС України (ст. 383 КАС України чинної редакції), а саме: позивач має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови Замостянського районного суду м. Вінниця від 20 березня 2012 року, а не звертатись із новим адміністративним позовом.

Щодо вимоги здійснити перерахунок пенсії позивача виходячи із розміру прожиткового мінімуму на 2014 рік для осіб, які втратили працездатність, то судом не встановлено, що позивач звертався до відповідача в порядку, визначеному законодавством України, із заявою про перерахунок пенсії виходячи із розміру прожиткового мінімуму на 2014 рік для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст.ст. 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Суд, дослідивши заяви по суті, оцінивши відповідно до ст. 90 КАС України, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів, наявних в справі, у їх сукупності, враховуючи вищевикладене, прийшов до переконання в тому, що позов не підлягає задоволенню, оскільки є необґрунтованим.

Враховуючи положення ст. 139 КАС України, судові витрати, понесені позивачем, слід залишити за позивачем.

Доказів понесення відповідачем судових витрат суду не надано.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 6-12, 72-78, 90, 211, 241-246, 255, 257, 262, 263, 293, 295, Розділом VII «Перехідні положення» КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення до Сьомого апеляційного адміністративного суду або через суд першої інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено 22.05.2019.

Суддя: