Справа № 703/2097/19 р.
3/703/940/19
22 травня 2019 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області, Пасацька Л.А., перевіривши матеріали справи, які надійшли із Смілянського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працює, згідно протоколу зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
- про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.183-1 КУпАП,
21 травня 2019 р. до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення районного до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП.
Перевіривши матеріали справи суд вважає необхідним справу повернути для дооформлення до Смілянського районного відділу державної виконавчої служби Головного териоріального управління юстиції у Черкаській області з наступних підстав.
Відповідно до ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Суд розглядає справу у межах обставин, викладених у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, та на основі тих доказів, які стосуються обставин вчинення адміністративного правопорушення, на підставі яких складено протокол.
Виходячи з положень ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ч.1 ст.284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
Виходячи з системного аналізу положень ст.cт. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Водночас суд позбавлений можливості винести одну з постанов, передбачених ч. 1 ст. 284 КУпАП, оскільки протокол про вчинення адміністративного правопорушення, складений 14.05.2019 р., не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а саме у ньому відсутній підпис особи, що притягується до адміністративної відповідальності, відсутні відомості стосовно отримання копії данного протоколу а також в протоколі про адміністративне правопорушення адреса проживання боржника не співпадає з адресою, яка зазначена у виконавчому листі.
Згідно вимог ч. 1 ст. 245, ст. 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За наведених обставин, враховуючи наявність виявлених недоліків, суд вважає необхідним матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності повернути до органу, який його склав, для належного оформлення та з метою дотримання вимог ст.ст. 268, 277 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245,256, 280, 284 КУпАП, суд
Справу про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ст.183-1 КУпАП повернути до Смілянського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, - для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Л.А. Пасацька